مرد در حال دریافت ماساژ درمانی

انواع ماساژ، 15 نوع ماساژ مهم که باید آن‌ها را بشناسید

راهنمای مطلب

ماساژ به عنوان یک روش درمانی مکمل پذیرفته شده است. ماساژ با دستکاری بافت‌های نرم و کمک به بهبود جریان خون در بدن، ایجاد آرامش، شکستن گره‌های عضلانی و ایجاد تأثیرات مثبت زیاد، به بهبود وضعیت بدنی و روانی انسان‌ها کمک می‌کند. اما تا چه حد با ماساژ درمانی آشنا هستید و کدام یک از انواع ماساژ را می‌شناسید؟

در این مقاله می‌خواهیم انواع روش‌های ماساژ درمان را به شما معرفی کنیم. احتمالا اسم ماساژ سوئدی، ماساژ تایلندی یا ماساژ ورزشی به گوش شما خورده است. اما انواع روش‌های ماساژ محدود به این چند مورد نمی‌شود و تکنیک‌های زیادی برای ارائه ماساژ استفاده می‌شوند.

در زیر 15 نوع ماساژ مختلف و فواید هر کدام را مورد بررسی قرار داده‌ایم و سعی کردیم تا اطلاعات مورد نیاز در مورد هر روش را در اختیارتان بگذاریم.

 

1-ماساژ سوئدی

اگر به دنبال یک ماساژ آرامش بخش هستید یا می‌خواهید برای بار اول ماساژ درمانی را تجربه کنید، به شما توصیه می‌کنیم که از ماساژ سوئدی استفاده نمایید. ماساژ سوئدی، یک ماساژ فول بادی است که بر روی عضلات سطحی تمرکز دارد و از حرکات ملایم و فشار سبک استفاده می‌کند. در ماساژ سوئدی از پنج تکنیک مختلفی شامل ورز دادن، حرکات پتریساژ، مالش، ضربه زدن و لرزش استفاده می‌شود.
اگر به دنبال کاهش تنش یا دوری از اضطراب هستید، ماساژ سوئدی یک انتخاب عالی است.

در مطالعه‌ای که توسط برنامه اختلالات خلقی و اضطرابی دانشگاه Emory انجام شد، تأثیرات ماساژ سوئدی را بر افرادی که از اختلال اضطراب فراگیر (GAD) رنج می‌برند، اما تحت درمان پزشکی نبودن، مورد بررسی قرار گرفت. در بازه زمانی که حدود بیش از 6 هفته بود، شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول دو بار در هفته از ماساژ سوئدی استفاده کردند و گروه دوم تنها یک ماساژ ساده بسیار سبک دریافت کردند. نمرات اضطراب افرادی که ماساژ سوئدی دریافت کرده بودند به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد و محققان اظهار داشتند که ماساژ سوئدی ممکن است به عنوان یک روش درمانی موثری برای این بیماری عمل کند.

علاوه بر این، ماساژ سوئدی برای گردش خود در بدن عالی است. محقق‌های یک دانشگاه در مالزی کشف کردند که یک دوره استفاده چهار هفته‌ای از ماساژ سوئدی می‌تواند ضربان قلب و فشار خون زنان مبتلا به فشار خون را کاهش دهد.

در صورتی که تا به حال ماساژ سوئدی را تجربه نکرده‌اید، می‌توانید همین الان از خدمات ماساژ سوئدی در منزل مرکز ماساژ لاوندر استفاده کنید. با سفارش یک ماساژ سوئدی، ماسورهای ما به محل شما خواهند آمد و لحظاتی آرامش‌بخش و تکرار نشدنی را برای شما رقم خواهند زد.

مطالعه بیشتر: ماساژ سوئدی چیست و چه مزایایی دارد؟

 

2-ماساژ ورزشی

همانطور که از اسم این نوع از ماساژ مشخص است، ماساژ ورزشی برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی سنگین دارند بسیار مناسب می‌باشد. تمرکز ماساژ ورزشی بر روی برطرف کردن تاثیرات منفی فعالیت‌های ورزشی بر روی مفاصل، گره‌های عضلانی، تاندون‌ها، رباط‌ها و بافت‌های نرم می‌باشد.

ماسورها از تکنیک‌های مختلفی برای ارائه ماساژ ورزشی استفاده می‌کنند. این تکنیک‌ها شامل حرکات فشاری سبک و عیمق، حرکات فیزیوتراپی و سایر حرکات ماساژ درمانی می‌باشند.

هدف از استفاده ماساژ ورزشی، ریکاوری ماهیچه‌ها و بهبود عملکرد ورزشکاران است. با این حال اگر شما فردی ورزشکار نیستید، این ماساژ را نایدیده نگیرید، زیرا فواید بیشماری برای شما خواهد داشت. سایر فواید این نوع از ماساژ شامل بهبود خواب، افزایش انعطاف پذیری و احساس سلامتی بیشتر می‌باشد.

 

3-ماساژ شیاتسو

کلمه شیاتسو به معنای «فشار انگشت» است و تاریخچه آن به ژاپن باستان برمی‌گردد. اما شکل امروزی ماساژ شیاتسو در سال 1920 برمی‌گردد که توسط توکوجیرو نامیکوشی (Tokujiro Namikoshi) ابداع شده است.

با اینکه این ماساژ به معنای فشار انگشت است، اما ماسور در هنگام ارائه ماساژ شیاتسو از کف دست، آرنج، پا و زانو نیز استفاده می‌کند. ایده اصلی پشت شیاتسو، ایجاد تعادل در جریان انرژی در بدن که با اسم‌های انرژی کی (Ki) یا انرژی چی (Qi) نیز شناخته می‌شود، است.

اگر به دنبال کاهش استرس، تنش، درد و افزایش آرامش هستید، ماساژ شیاتسو (shiatsu) بهترین ماساژ برای ریلکسیشن و کسب آرامش می‌باشد.

ماساژ شیاتسو برای شل کردن عضلات و بهبود گردش خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماساژ مزیت‌های دیگری مانند کاهش یبوست، کاهش استرس و تنش و بهبود علائم بی‌خوابی برای شما به همراه خواهد داشت.

 

4-ماساژ ضربه‌ای یا پرکاشن

ماساژ ضربه‌ای که به آن پرکاشن (Percussion) نیز گفته می‌شود، از ضربات سریع و تکراری همراه با ارتعاش و ویبره تشکیل شده است. این نوع از ماساژ که معمولا با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود، ضربات سریع و نسبتا قوی را به بافت نرم بدن وارد می‌کند و لایه بیرونی پوست را به ارتعاش درمی‌آورد.

پرکاشن تراپی نوعی روش ماساژ درمانی است که برای تسکین درد عضلات پس از تمرینات شدید طراحی شده است. ماساژ پرکاشن، ماهیچه‌های خسته را مورد هدف قرار می‌دهد و تنش موجود در ماهیچه‌ها را از بین برده و جریان خون را در آن ناحیه افزایش می‌دهد.

 

5-رفلکسولوژی

رفلکسولوژی که با اسم زون تراپی هم شناخته می‌شود، سطوح مختلفی از فشار را به قسمت‌های مشخصی از دست‌ها، پاها و گوش‌ها وارد می‌کند. ماساژ رفلکسولوژی برای افرادی مناسب است که دوست ندارند بدن‌شان لمس شود.

از نظر تئوری تصور می‌شود که قسمت‌های مختلف بدن به اندام‌ها و سیستم‌های خاصی در بدن (شامل کف پا‌ها، دست‌ها و گوش‌ها) متصل هستند. ماساژ رفلکسولوژی برای تحریک اعصاب، تسکین درد، بهبود جریان خون و تسکین میگرن کارایی دارد و حتی به افزایش سلامت روان کمک می‌کند.

 

6-ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی یا تای ماساژ نوعی ماساژ درمانی است که از بسیاری جهات با ماساژهای سنتی فرق دارد. در ماساژ تایلندی به جای دراز کشیدن بر روی میز ماساژ، فرد بر روی یک تشک مخصوص بر روی زمین دراز می‌کشد و ماسور با استفاده از تکنیک‌های مخصوصی، ماساژ تایلندی را به او ارائه می‌دهد. ماساژ تایلندی بخشی از تب سنتی تایلندی است و در زبان محلی به آن (Nuad bo-rarn) گفته می‌شود که به معنای ماساژ باستانی است.

ماساژ تایلندی بر روی کل بدن اجرا می‌شود. ماساژ سنتی تایلندی بدون روغن انجام می‌شود و به جای مالیدن و ورزدادن ماهیچه‌ها، از تکنیک‌هایی مانند فشرده کردن، کشیدن و تکان دادن بدن استفاده می‌شود.

ماساژ تایلندی مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد که از نظر علمی اثبات شده‌اند.‌ نتایج یک مطالعه نشان داده است که ماساژ تایلندی می‌تواند سطح نشانگر استرس موجود در بزاق را کاهش دهد. علاوه بر آن ماساژ تایلندی می‌تواند با خستگی مقابله کند و به افزایش سطح انرژی در بدن کمک نماید.

ماساژ همواره یک راه عالی برای کمک به پمپاژ خون بوده است. ترکیب ماساژ تایلندی و حرکات یوگا مانند یک معجزه عمل می‌کنند و اکسیژن مورد نیاز بافت‌های بدن را تامین می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این ماساژ، فواید استفاده از آن و تکنیک‌های انجام تای ماساژ، مقاله‌ای با عنوان (ماساژ تایلندی چیست و چه فوایدی) برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

 

7-ماساژ آروماتراپی

در ماساژ آروماتراپی در کنار انجام ماساژ درمانی از روغن‌های ضروری گیاهی جهت بهبود سلامت ذهنی و جسمی استفاده می‌شود. در ماساژ آروماتراپی از روغن گیاهانی مانند بابونه رومی، شمعدانی، اسطوخودوس، درخت چای، لیمو، زنجبیل، چوب سدر و ترنج استفاده می‌شود. روغن هر کدام از این گیاهان بو و عطر شگفت انگیزی دارند و به دلیل داشتن ترکیبات شیمایی متفاوت، از طریق راه‌های مختلفی جذب بدن می‌شوند و تاثیرات مختلفی بر روی بدن انسان می‌گذارند.

ماساژ آروماتراپی می‌تواند به کاهش اضطراب در افراد کمک کند. علاوه بر آن، یک سری از تحقیقات نشان داده‌اند که با استفاده از ماساژ آروماتراپی می‌توان علائم افسردگی را تسکین داد.
تعدادی از آزمایشات نشان داده‌اند که بابونه رومی چگونه می تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

 

8-ماساژ سنگ داغ

در ماساژ سنگ داغ یا هات استون (Hot Stone Massage)، سنگ‌های صاف و گرم تهیه شده از سنگ‌های آتشفشانی، روی قسمت‌های خاصی از بدن قرار می‌گیرند. این قسمت‌ها شامل ستون فقرات، شکم، سینه، صورت، کف دست‌ها، پاها و انگشتان پا می‌باشند. در این ماساژ ممکن است که از سنگ‌های سرد نیز در جهت تسکین پوست و آرام کردن رگ‌های خونی متورم استفاده شود.

ماساژ سنگ داغ علاوه بر داشتن مزیت‌هایی که سایر ماساژها در اختیار‌تان می‌گذارد (مانند کاهش تنش عضلانی و بهبود کیفیت خواب) می‌تواند شرایط دردناکی مانند آرتریت روماتوئید (RA) را تا حدودی بهبود ببخشد.

مطالعه بیشتر: ماساژ سنگ داغ چیست؟

 

9-ماساژ کرانیوساکرال

ماساژ کرانیوساکلرال تراپی، نوعی ماساژ است که به لمس ملایم مفاصل سیناترودیال جمجمه می‌پردازد. این ماساژ نوعی شبه علم است و هنوز از نظر علمی کامل مورد بررسی و تایید قرار نگرفته است. ماساژ کرانیوساکرال مانند سایر ماساژ‌ها رایج نیست، با این حال از این ماساژ برای رفع برخی از علایم مورد، استفاده می‌شود.

در طول دریافت این ماساژ، شخص لباس کاملی می‌پوشد و با اجرا شدن یک موسیقی ملایم و نور کم به افزایش آرامش و ریلکسیشن کمک می‌شود.

علیرغم اینکه یافته علمی جهت تاثیرگذار بودن این ماساژ بدست نیامده است، اما همچنان برخی از ماسورها، این ماساژ را ارائه می‌دهند.

 

10-ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق یکی از انواع روش‌های رایج ماساژ درمانی است. همانطور که از نام آن پیداست، ماساژ بافت عمیق (Deep Tissue Massage) لایه‌های عمیق ماهیچه و بافت‌های عضلانی را با هدف کشش و شل کردن، ماساژ می‌دهد.

ماساژ بافت عمیق به جریان یافتن خون در بافت‌های عمیق کمک می‌کند که در نهایت به انتقال خون و مواد مغذی به عضلات عمیق و از بین رفتن سموم، منجر می‌شود. ماساژ بافت عمیق به شکستن گره‌های موجود در ماهیچه‌های داخلی بدن کمک می‌کند. این گره‌ها می‌توانند گردش خون را مختل کنند و باعث درد و التهاب در بدن شوند.

در ماساژ بافت عمیق از تکنیک‌هایی مانند افلوراژ، پتریساژ، ضربه زدن، حرکات اصطکاکی، حرکات لرزشی، تکنیک‌های انتشار فعال و درمان نقطه ماشعه‌ای استفاده می‌شود.

 

11-ماساژ نقاط ماشه‌ای

نقاط ماشه‌ای به نقاطی در بافت‌های عضلانی بدن گفته می‌شود که در عضلات درد زیادی را ایجاد می‌کنند. این نقاط حساس هستند و زمانی که به آن‌ها فشار وارد میگردد، باعث به وجود آمدن درد در سایر نقاط بدن می‌شوند.

ماساژ نقاط ماشه‌ای یک تکنیک ماساژ درمانی است که بر روی بافت‌های نرم انجام می‌شود و هدف آن از بین بردن تنش و درد عضلانی (که معمولاً به صورت گره یا نقاط ماشه‌ای در عضله تجربه می‌شوند)، ارائه می‌گردد.

یکی از تکنیک‌های رایج در ماساژ نقطه‌ای، سوزن درمانی است. در طول ماساژ، ماسور با تکنیک‌های مختلفی مانند سوزن تراپی و وارد کردن فشار، مراکز عصبی را تحریک می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و جریان انرژی را در بدن به حرکت درمی‌آورد.

 

12-ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال یک روش درمانی جایگزین است که می‌تواند برای درمان درد ماهیچه‌های اسکلتی و شل کردن عضلات منقبض، بهبود گردش خون و مایع لنفاوی و تحریک رفلکس کشش در عضلات، مفید واقع شود.

هدف اصلی این ماساژ، کاهش درد در بافت‌های همبند ضخیمی است که که ماهیچه‌ها، مفاصل و استخوان‌ها را به هم متصل می‌کند و همچنین از اندام‌های داخلی پشتیبانی می‌کند و آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارد. در این روش فشار با استفاده از دست‌ها و آرنج‌های ماسور یا ابزاری مانند غلتک یا توپ اعمال می‌شود.

انجام منظم این ماساژ استرس را کاهش می‌دهد، درد را تسکین بخشد و به کسب آرامش کمک کند.

مطالعه بیشتر: ماساژ میوفاشیال چیست؟

 

13-ماساژ فشرده‌سازی هوا

ماساژ فشرده‌سازی هوا یک روش ماساژ درمانی جدید است که از هوای تحت فشار برای ماساژ پوست و ماهیچه استفاده می‌کند. ادعا می‌شود که این ماساژ می‌تواند جریان خون، پوست و التهاب را بهبود ببخشد، اما هنوز به صورت کامل تایید نشده است.

یک سری مطالعات کوچک و پراکنده در مورد این روش ماساژ تراپی انجام شده است، اما برای تایید آن به انجام مطالعات بیشتری نیاز است.

در ماساژ فشرده سازی هوا از فشار هوا کنترل شده برای افزایش جریان خون در پاها، ساپورت رگ‌ها و کاهش تورم استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید اثربخشی این روش را افزایش دهید باید ماساژ فشرده‌سازی هوا را با حرکات بدن ترکیب کنید.

 

14-صندلی ماساژ

صندلی‌های ماساژ عموما به قسمت بالایی بدن محدود می‌شوند و بخش‌های گردن، شانه و کمر را ماساژ می‌دهند. برای استفاده از صندلی ماساژ نیازی به دراز کشیدن یا در آوردن لباس‌ها نیست و تنها با نشستن بر روی صندلی مخصوص ماساژ، ماساژ خود را دریافت خواهید کرد.

اگر تا به حال ماساژی دریافت نکرده‌اید یا به دنبال یک ماساژ سریع می‌گردید، صندلی ماساژ گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

صندلی ماساژ مزیت‌های زیادی دارد و می‌تواند به کاهش سطح استرس، انعطاف بدنی بیشتر، تقویت سیستم ایمنی و افزایش عملکرد ورزشی بدن کمک کند.

 

15-ماساژ بارداری

ماساژ بارداری یا ماساژ قبل از زایمان، یک نوع ماساژ ملایم است که جهت تسکین درد مادران باردار مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات انجام شده توسط دانشکده پزشکی دانشگاه میامی، نشان داده است که ماساژ بارداری برای حل مسائل مرتبط با بارداری، از جمله کاهش اضطراب، کمبود خواب، تسکین درد کمر و بهبود درد پا، موثر خواهد بود.

علاوه بر این ماساژ باعث افزایش سروتونین و دوپامین و کاهش هورمون استرس کورتیوزل در زنان باردار می‌شود.

 

حرف آخر

ماساژ تکنیکی است که با استفاده از آن می‌توان از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی احساس بهتری بدست آورد. ماساژ انواع مختلفی دارد که هر کدام مزیت‌ها و اهداف مختلفی را دنبال می‌کند. در این پست سعی کردیم تا محبوب‌ترین و مهم‌ترین ماساژهای موجود را به شما معرفی کنیم.

برای اینکه بتوانید بهترین و ایده‌آل‌ترین ماساژ را برای خود انتخاب کنید، باید با انواع مختلف روش‌های ماساژ درمانی آشنا شوید و آن‌ها را امتحان کنید. همیشه قبل از ماساژ، انتظارات و هدف خود از دریافت ماساژ را با ماسور در میان بگذارید و اگر در هنگام ماساژ راحت نیستید یا درد شدیدی احساس کردید، آن را به ماساژ درمانگرتان اعلام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *