ماساژ بافت عمیق چیست؟

ماساژ بافت عمیق (Deep tissue massage) چیست؟

راهنمای مطلب

گاهی اوقات لایه‌های داخلی ماهیچه‌ها و عضلات دچار گرفتگی و درد می‌شوند. استفاده از ماساژ‌های معمولی برای تسکین این نوع از دردهای عضلانی، کارساز نمی‌باشد. ماساژ بافت عمیق همان ماساژی است که در این شرایط می‌تواند به تسکین دردها و بهبود گرفتگی‌های عضلانی کمک کند.

در این پست می‌خواهیم در مورد ماساژ بافت عمیق، مزایا، اثرات جانبی و تفاوت‌های آن با سایر ماساژ‌ها صحبت کنیم. با ما در این مقاله همراه باشید تا هر آنچه در مورد ماساژ بافت عمیق لازم است بدانید، در اختیارتان بگذاریم.

 

ماساژ بافت عمیق چیست؟

ماساژ بافت عمیق، یکی از تکنیک‌های ماساژ تراپی است که عمدتا برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی مانند کشیدگی‌ها و آسیب‌های ورزشی و تسکین دردهای مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماساژ بافت عمیق شامل اعمال فشار مداوم با استفاده از ضربات آهسته و عمیق است بر روی لایه‌های داخلی عضلات، فاسیا و بافت‌های همبند متمرکز است اجرا می‌شود و سفت شدگی‌ها و تنش‌های عضلانی را هدف قرار می‌دهد.

ماساژ بافت عمیق به شکستن بافت اسکار ناشی از آسیب دیدگی‌ها و کاهش تنش در ماهیچه‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کند.

تصور اکثر مردم از ماساژ، انجام ماساژ در یک محیط دنج به همراه موسقی آرامش بخش و رایحه دلپذیر است. یک جلسه ماساژ بافت عمیق شامل تمامی این موارد است اما لزوما آرامش بخش نیست. هدف این ماساژ بهبود دامنه حرکت مفاصل، گره‌های موجود در عضله‌ها، چسبندگی‌های عضلانی و فاسیا است. از همین رو انجام این ماساژ می‌تواند کمی دردناک باشد.

ماساژ بافت عمیق برای افرادی که آستانه تحمل مناسبی از درد دارند، مناسب است.

 

مزیت‌های استفاده از ماساژ بافت عمیق

استفاده از ماساژ بافت عمیق، مزیت‌های جسمی و روانی زیادی دارد. برخلاف سایر تکنیک‌های ماساژ که بر روی ریلکسیشن و آرامش تمرکز دارند، ماساژ بافت عمیق به تسکین درد عضلانی، سفتی ماهیچه‌ها و فاسیا کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا از نظر ذهنی رها شوید.

مطالعات زیادی بر روی تاثیرگذاری و فواید استفاده از ماساژ بافت عمیق انجام شده است. در یک مطالعه که در سال 2014 بر روی 59 نفر انجام شد، نتایج بدست آمده حاکی از آن بوده است که، تاثیرات ماساژ بافت عمیق همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن بوده است.

طبق سایر تحقیقات علمی و گذارشاتی که از مردم سراسر دنیا بدست آمده است، این ماساژ می‌تواند مزیت‌های زیر را به همراه داشته باشد:

 

اثرات جانبی و شرایط منع استفاده از ماساژ بافت عمیق

یکی از رایج‌ترین اثرات جانبی ماساژ بافت عمیق، داشتن درد طولانی مدت تا چند روز پس از دریافت ماساژ است. برای تسکین این درد می‌توانید از کمپرس یخ یا کیسه آب گرم استفاده کنید.

با وجود اینکه ماساژ درمانی عموما بی خطر است، اما به دلیل وارد آوردن فشار زیاد و عمیق در این تکنیک، شاید این نوع از ماساژ برای همه مناسب نباشد. توصیه می‌کنیم قبل از دریافت ماساژ با پزشک خود مشورت نمایید اگر:

  • سابقه لخته شدن خون یا اختلال لخته شدن خون دارید.
  • داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید.
  • سابقه اختلال خون ریزی دارید.
  • مبتلا به سرطان هستید یا تحت درمان شیمی درمانی و پرتو درمانی می‌باشید.
  • با شکستگی استخوان یا آسیب دیدگی‌هایی از این قبیل درگیر هستید.
  • دارای آسیب عصبی هستید.
  • در صورتی که سن شما بالا باشد.
  • زخم یا بیماری پوستی خاصی دارید.
  • در صورتی که فتق دارید.

افرادی که به پوکی استخوان دچار هستند باید از انجام این ماساژ خودداری نمایند، چون فشار وارده می‌تواند باعث شکستگی استخوان‌های آن‌ها شود. همچنین زنان باردار باید از انجام این ماساژ خودداری نمایند و از ماساژ‌های سبک‌تری مانند ماساژ سوئدی استفاده کنند.

در صورتی که در حین دریافت ماساژ، درد شدید و غیر قابل تحملی را احساس کردید، آن را با ماسور خود در میان بگذارید.

 

نحوه انجام ماساژ بافت عمیق

هیچ شیوه استاندارد و مشخصی برای انجام ماساژ بافت عمیق وجود ندارد. با این حال، در ابتدا ماساژ تراپیست با پرسیدن چند سوال، مشکل و محل دقیق آن را در بدن شما شناسایی می‌کند. سپس با توجه به محل ماساژ، ممکن است از شما بخواهد که بر روی پشت، شکم یا پهلو خود دراز بکشید. ماساژ بافت عمیق می‌تواند به صورت فول بادی یا متمرکز بر روی یک بخش از بدن ارائه شود.

سطحی که باید ماساژ داده شود باید توسط ماسور دیده شود، به همین دلیل قبل از دریافت ماساژ باید لباس‌های خود را دربیاورید.

ممکن است قبل از شروع ماساژ، ماسور ناحیه مورد نظر را با اعمال فشار اندکی گرم کند. این کار باعث آزادسازی عضلات و بافت‌های منقبض می‌شود. سپس با ورز دادن عمیق و اعمال فشار زیاد، ناحیه مورد نظر را ماساژ می‌دهد.

در صورتی که از فشار ملایم استفاده شود، ممکن است گره‌های موجود در عضلات شکسته نشوند. از طرفی وارد کردن فشار بیش از حد می‌تواند بسیار دردناک باشد. در چنین شرایطی باید با ماسور خود صحبت کنید تا میزان درستی از فشار را به بدن شما وارد کند.

جلسات ماساژ عمیق حدودا بین 60 تا 120 دقیقه به طول می‌انجامند.

مطالعه بیشتر: ماساژ فول بادی چیست؟ معرفی انواع ماساژ فول بادی

 

تفاوت‌ها و شباهت‌های ماساژ بافت عمیق با سایر ماساژ‌ها

ماساژ بافت عمیق نواحی عمیق عضلانی و لایه‌های زیرین ماهیچه‌ها را هدف قرار می‌دهد، اما سایر تکنیک‌های ماساژ درمانی بر روی نواحی سطحی بدن، متمرکز هستند. در ادامه ماساژ بافت عمیق را با تعدادی از ماساژهای محبوب مقایسه خواهیم کرد:

 

ماساژ بافت عمیق و ماساژ سوئدی

متخصصان ماساژ بر این باورند که تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ بافت عمیق، شباهت زیادی با تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ سوئدی دارند. اما تفاوت عمده این دو روش در میزان فشار و عمق فشار وارد شده به بدن است. ماساژ سوئدی برای افرادی که اولین بار است که می‌خواهند ماساژ را تجربه کنند یا به دنبال ریلکسیشن هستند مناسب می‌باشد.

 

ماساژ بافت عمیق و ماساژ ورزشی

این دو ماساژ شباهت‌های زیادی با هم دارند. ماساژ بافت عمیق می‌تواند به صورت فول بادی ارائه شود یا اینکه بر روی بخش خاصی از بدن تمرکز کند. ماساژ ورزشی تنها بر روی نقاط دارای گره عضلانی و برای جلوگیری از تجمع اسید لاکتید استفاده می‌شود. تفاوت دیگر این دو روش در
این است که در ماساژ ورزشی از تکنیک‌های ماساژ عمیق و سبک در کنار هم استفاده می‌شود و لایه‌های عمیق و سطحی را با هم ماساژ می‌دهد.

 

ماساژ بافت عمیق و شیاتسو

برخلاف ماساژ شیاتسو که با فشار دادن نقاط نصف نهار بدن سعی در متعادل کردن جریان انرژی در بدن دارد، ماساژ بافت عمیق بر روی نواحی دارای تنش عضلانی متمرکز می‌شود و فشار عمیقی به این نواحی وارد می‌کند. ماساژ شیاتسو یک ماساژ ایده‌آل جهت ریلکسیشن است در حالی که ماساژ بافت عمیق یک ماساژ نسبتا دردناک می‌باشد.

 

حرف آخر

ماساژ بافت عمیق، نوعی تکنیک ماساژ درمانی است که بر روی عضلات و بافت‌های همبند عمیق متمرکز می‌باشد. این ماساژ با اعمال فشار و ضربات عمیق انجام می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم هر نکته‌ای که در مورد این تکنیک باید بدانید را به شما بیاموزیم. در صورتی که علاقه دارید ماساژ بافت عمیق را به صورت حرفه‌ای و اصولی دریافت کنید، می‌توانید از خدمات مرکز ماساژ لاوندر استفاده نمایید. خدمات ما به دو صورت قابل استفاده هستند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *