استفاده از ماساژ برای درمان فیبرومیالژیا

تاثیر ماساژ تراپی بر فیبرومیالژیا

راهنمای مطلب

فیبرومیالژیا، یک بیماری اسکلتی عضلانی مزمن است که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر می‌باشد. علائم آن شامل احساس درد در سراسر بدن، سردرد تنشی، خستگی، سفتی ماهیچه و اختلالات خواب است. این بیماری درمان قطعی ندارد. با این حال چند روش درمانی برای کاهش علائم آن در دسترس است.

یکی از بهترین راه‌های درمانی برای مبتلایان به فیبرومیالژیا، استفاده از ماساژ است. در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل در مورد تاثیر ماساژ تراپی در کاهش علائم فیبرومیالژیا و معرفی بهترین روش‌های ماساژ برای تسکین علائم آن، صحبت کنیم.

 

تصویر یک زن که دارای درد ناشی از فیبرومیالژیا می باشد

 

فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا (Fibromyalgia) یک نوع اختلال مزمن است که باعث به وجود آمدن درد اسکلتی عضلانی و حساسیت در سراسر بدن می‌شود. فیبرومیالژیا می‌تواند باعث ایجاد خستگی، ناراحتی عاطفی و اختلالات بی‌خوابی شود. علائم فیبرومیالژیا می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشند یا مادام العمر باشند.

فیبرومیالژیا اغلب به وسیله استرس فیزیکی یا استرس عاطفی (روانی) به وجود می‌آید. این عارضه معمولاً در سنین 25 تا 55 سالگی ایجاد می‌شود، اما احتمال ابتلا در هر سنی وجود دارد (حتی کودکان و افراد مسن).

اما افراد در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند، از جمله کودکان و افراد مسن.

در حال حاضر، فیبرومیالژیا درمان قطعی ندارد و پزشکان به صورت کامل مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد فیبرومیالژیا می‌شود. همچنین علائم فیبرومیالژیا شبیه به علائم سایر بیماری‌ها است و هیچ آزمایشی برای تایید و تشخیص قطعی آن وجود ندارد.

درمان‌های استاندارد برای رفع علائم فیبرومیالژیا شامل تجویز مسکن‌ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج است. این داروها می‌توانند به کاهش علائمی مانند درد، خستگی و بی‌خوابی کمک کنند. با این وجود، این داروها ممکن است راه حل کاملی را ارائه نکنند یا حتی عوارض جانبی را ایجاد کنند که مصرف آن‌ها را دشوار می‌کند.

به همین دلیل است که اغلب تغییر سبک زندگی و استفاده از درمان‌های طبیعی مانند ماساژ تراپی توصیه می‌شود.

 

آیا ماساژ برای درمان فیبرومیالژیا موثر است؟

یکی از مزیت‌ها و فواید استفاده از ماساژ تراپی، کمک به درمان علائم فیبرومیالژیا می‌باشد. ماساژ تراپی می‌تواند به تسکین دردهای ناشی از فیبرومیالژیا کمک کند، هورمون‌های استرس را کاهش دهد، سطح سروتونین را بالا ببرد و باعث بهبود بی‌خوابی و افزایش کیفیت خواب شود.

با وجود اینکه برخی از روش‌های ماساژ می‌توانند برای درمان فیبرومیالژیا مناسب واقع شوند، اما استفاده از ماساژ نامناسب می‌تواند به شما آسیب برساند و باعث تشدید فیبرومیالژیا شود.

 

تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ

 

کدام ماساژها برای درمان فیبرومیالژیا مناسب می‌باشند؟

در حال حاضر چند روش ماساژ وجود دارد که می‌توانند برای مدیریت علائم فیبرومیالژیا موثر واقع شوند. در ادامه در مورد هر کدام از این ماساژها بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

ماساژ رهاسازی میوفاشیال

ماساژ رهاسازی میوفاشیال (میوفاسیال) نوعی ماساژ ملایم و مداوم است که سفتی و درد را در سراسر بافت‌های میوفاشیال آزاد می‌کند. ماساژ رهاسازی میوفاشیال می‌تواند برای درمان فیبرومیالژیا موثر واقع شود.

تحقیقات در مورد اثربخشی ماساژ رهاسازی میوفاشیال در درمان فیبرومیالژیا، هنوز در مراحل ابتدایی خود است. اما تعدادی از مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که ماساژ رهاسازی میوفاسیال می‌تواند منجر به کاهش درد، بهبود دامنه حرکتی، وضعیت بهتر و به طور کلی کیفیت بهتر زندگی بیمار شود.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق با استفاده از فشارهای عمیق و آهسته، لایه‌های عمیق‌تر عضلات را هدف قرار می‌دهد. ماساژ بافت عمیق به درمان فیبرومیالژیا کمک می‌کند، تنش‌های مزمن عضلانی را کاهش می‌دهد و گره‌های عضلانی را از بین می‌برد.

 

ماساژ سوئدی

استرس و اضطراب می‌تواند علائم فیبرومیالژیا را تشدید کند. ماساژ سوئدی می‌تواند باعث تسکین استرس و اضطراب شود. ماساژ سوئدی شکلی ملایم از ماساژ است که با حرکات طولانی و فشار آرام جهت ایجاد آرامش ذهنی و جسمی انجام می‌شود. ماساژ سوئدی می‌تواند به درمان علائم فیبرومیالژیا کمک کند.

 

استفاده از رفلکسولوژی برای بهبود درد ناشی از فیبرومیالژیا

 

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا است. هنگامی که تحت یک جلسه رفلکسولوژی قرار می‌گیرید، ممکن است در 24 ساعت اول کمی احساس ناراحتی داشته باشید. اما معمولاً این حس کاهش پیدا می‌کند و رفته رفته علائم فیبرومیالژیا کاهش می‌یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *