تصویر ماساژ دادن مرد بر روی تخت

مزیت‌های استفاده از ماساژ تراپی چیست؟

راهنمای مطلب

بشر در حدود 5000 سال پیش با فواید ماساژ، آشنا شده است. در طی این سال‌ها روش‌های ماساژ درمانی توسط انسان‌ها ارتقاء داده شده و امروزه به عنوان یک درمان مکمل و حتی درمانی قطعی برای برخی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماساژ روشی است که در آن بافت‌های نرم بدن تحت مالش، ورز داده شدن و ضربه زدن قرار می‌گیرد. تکنیک‌های ماساژ با استفاده از دست، انگشت، آرنج، ساعد یا ابزار مخصوص ماساژ، پیاده سازی می‌شوند.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های ماساژ ایجاد حس آرامش و ریلکسیشن است. البته فواید و مزیت‌های ماساژ بسیار بیشتر از این حرف‌ها می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم تمامی فواید و مزایای ماساژ درمانی را برای‌ شما شرح دهیم.

 

چرا باید از ماساژ درمانی استفاده کنیم؟

ماساژ تاثیرات مثبت زیادی بر روی سلامتی فیزیکی و روانی انسان می‌گذارد. مهم‌ترین مزیت و دلیل اصلی استفاده از ماساژ درمانی، کاهش استرس و افزایش ریلکسیشن است. ماساژ می‌تواند بر روی کاهش درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود فرآیند گردش خون، افزایشی انرژی در بدن، کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون نیز تاثیرگذار باشد.

در کل مزیت‌های ماساژ را می‌توان به دو بخش تاثیرات فیزیکی و تاثیرات روانی تقسیم بندی کرد.

 

تاثیرات فیزیکی ماساژ بر روی بدن

به دلیل استفاده روزمره از اندام‌های مختلف، بدن انسان هم مانند یک ماشین دچار فرسودگی می‌شود. بدن انسان نیز مانند یک ماشین به استراتحت و نگهداری منظم نیاز دارد. سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، ورزش و ماساژ می‌توانند به ترمیم و نگهداری از بدن انسان کمک کنند.

ماساژ درمانی تنها یک فعالیت تفریحی نیست، بلکه مزیت‌های زیادی برای بدن دارد که از نظر علمی به اثبات رسیده‌اند.

 

ماساژ سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

تحقیقات ثابت کرده است که ماساژ درمانی می‌تواند با خارج کردن سموم از بدن و افزایش تولید گلبول‌های سفید در غدد لنفاوی، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. استفاده از جلسات منظم ماساژ درمانی به عنوان راهی برای افزایش تعداد گلبول‌های سفید شناخته می‌شود.

از آنجایی که گلبول‌های سفید خون در غددهای خاصی تولید می‌شوند که از طریق عصب‌ها به پوست متصل هستند، ماساژ می‌تواند این عصب‌ها را تحریک کرده و باعث آزاد سازی و گردش گلبول‌های سفید در خون شود.

 

عملکرد کلی بدن را بهبود می‌بخشد

ماساژ باعث افزایش دامنه حرکتی بدن و انعطاف پذیری می‌شود و به کاهش سفتی و خستگی عضلات بعد از فعالیت‌های بدنی کمک می‌کند. ماساژهای فول بادی برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی شدیدی دارند بسیار سودمند است.

ماساژ درمانی می‌تواند تنش عضلانی و هیپرتونیک ماهیچه‌ها را کاهش دهد. به همین دلیل ماساژ به ورزشکاران این امکان را می‌دهد که با قدرت به تمرینات ورزشی خود ادامه دهند. ماساژ بافت عمیق (دیپ تیشو) و ماساژ ورزشی، بهترین ماساژ برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی بالا دارند، می‌باشند.

 

بهبود گردش خون در بدن

یکی از مزایای طولانی مدت ماساژ، بهبود گردش خون در بدن است. با استفاده از فشار دست‌ها و تکنیک‌های خاصی که ماسورها به کار می‌گیرند، ماساژ درمانی باعث بهبود گردش خون در بدن می‌شود. افزایش گردش خون در نهایت موجب دفع سموم جمع شده در بدن می‌گردد.

در ضمن ماساژ درمانی می‌تواند در کاهش فشار خون، موثر عمل کند. کاهش فشار خون خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا نارسایی کلیه را کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر:بهترین ماساژها برای بهبود جریان خون در بدن

 

ماساژ به کاهش درد عضلانی و مفاصل کمک می‌کند

دردهای عضلانی در نتیجه پارگی‌های بسیار ریز در فیبرهای عضلانی به وجود می‌آیند که باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود. درد مفاصل می‌تواند ناشی از التهاب به وجود آمده در بدن باشد.

سیتوکین‌ها (Cytokine) دسته وسیعی از پروتئین‌های موجود در بدن انسان هستند که باعث به وجود آمدن التهاب می‌شوند. ماساژ تراپی از آزاد شدن این پروتئین‌ها در بدن جلوگیری به عمل می‌آورد.

از نظر علمی ثابت شده است که ماساژ می‌تواند درد و تورم ناشی از کشیدگی ماهیچه‌ها و رباط‌های رگ به رگ شده و همچنین درد مفاصل را کاهش دهد.

 

حالت و فرم بدن را بهبود می‌بخشد

ماساژ تراپی با کاهش درد، تیر کشیدن، گره‌های عضلانی می‌تواند انعطاف پذیری و قابلیت حرکتی بدن را بهبود ببخشد. برخی از تکنیک‌های ماساژ درمانی می‌توانند پارگی تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات را درمان کنند.
با تقویت ماهیچه‌ها، رفع درد و افزایش انعطاف‌پذیری، بدن فرم ایده آل خود را پیدا خواهد کرد و حالت کلی بدن بهبود پیدا می‌کند.

 

اثرات توانبخشی ماساژ

یک ماساژ تراپی عالی که توسط ماسور حرفه‌ای و با تجربه ارائه می‌شود، می‌تواند به عنوان توانبخشی برای افراد مختلف مورد استفاده قرار بگیرید. افرادی که از آسیب‌های مزمن رنج می‌برند یا در حال بهبودی از یک آسیب دیدگی حاد هستند، می‌توانند از یک ماساژ درمانگر حرفه‌ای کمک بگیرند.

ماساژ باعث دوبرابر شدن حجم میتوکندری در عضلات می‌شود که به سلول‌ها در جذب اکسیژن کمک می‌کند. بدن انسان از اکسیژن برای کمک به ریکاوری و رشد عضلات استفاده می‌کند. به طول کلی، ماساژ درمانی می‌تواند ماهیچه‌های ضعیف و غیر فعال در بدن را برای بهبود سریع‌تر و کامل‌تر در هنگام آسیب‌دیدگی، تحریک کند.

 

تاثیرات روانشناسی ماساژ

مزیت‌های استفاده از ماساژ تنها به فواید فیزیکی آن محدود نمی‌شود. ماساژ تراپی می‌تواند به بسیاری از چالش‌های عاطفی و ذهنی نیز کمک کند. ماساژ درمانی در ترشح بسیاری از هورمن‌ها مانند سروتونین موثر است و می‌تواند در کاهش علائم بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اضطراب موثر باشد.

 

بهبود خلق و خو

ماساژ تراپی تنش مفاصل و ماهیچه‌های بدن را کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث ترشح هرمون‌هایی می‌شود که بر روی بهبود خلق و خو و افزایش احساس نشاط تاثیر مثبتی می‌گذارند. استفاده از ماساژ آروماتراپی می‌تواند نتایج شگفت انگیزی بر روی خلق و خو و مود شما داشته باشد. استفاده منظم از آروماتراپی باعث بهبود حس و حال شما خواهد شد.

 

کاهش اضطراب و استرس

همه ما در طول زندگی حداقل چندین بار دچار شدن به استرس را تجربه کرده‌ایم. استرس می‌تواند عواقب مخربی را به همراه داشته باشد. تخمین زده می‌شود که 80 تا 90 درصد بیماری‌ها به نوعی با استرس مرتبط هستند.

در طول دوره‌های استرس سطح کورتیزول در بدن افزایش پیدا می‌کند و بدن در شرایط استرس‌زا و پرتنش به دنبال انرژی بیشتری می‌گردد. در دوره زمانی طولانی سطح بالای کورتیزول باعث افزایش درصد گلوکز در خون می‌شود که می‌تواند به افزایش سطح قند خون منجر شود. ماساژ تراپی می‌تواند به صورت موثر استرس را کاهش دهد و از بسیازی از بیماری‌های مرتبط با آن جلوگیری به عمل بیاورد.

اختلال اضطراب یک نوع بیماری سلامت روان است که در آن فرد به طور منظم احساس نگرانی، اضطراب و ترس شدید را تجربه می‌کند. این علائم به قدری شدید هستند که بر فعالیت‌های روزمره آن‌ها تاثیر می‌گذارد. ماساژ تراپی به کاهش استرس کمک می‌کند و به نوبه خود علائم و نشانه‌های اختلال اضطراب را کاهش می‌دهد و به شخص کمک می‌کند تا سبک زندگی سالم‌تری را در پیش بگیرد.

برای اینکه با نحوه کاهش استرس و اضطراب با استفاده از ماساژ بیشتر آشنا شوید، مقاله‌ای که در این باره برای شما آماده کرده‌ایم را مطالعه کنید.

 

ماساژ خستگی را کاهش داده و خواب را بهبود می‌بخشد

شاید فکر کنید که این مورد یکی از مزیت‌های فیزیکی ماساژ به شمار می‌رود. کسانی که با استرس بیش از حد روبرو هستند به خوبی می‌دانند که چگونه خستگی و بی‌خوابی شبانه می‌تواند تمام طول روز را غیر قابل تحمل کند.

ماساژ تعادل طبیعی الکتروشیمیایی را در بدن باز می‌گرداند و می‌تواند بر روی سیستم عصبی پاراسمپاتیک تاثیرگذار باشد. سیستم عصبی پاراسمپاتیک ضربان قلب را در هنگام خواب کنترل می‌کند و بر الگوهای تنفسی تاثیر می‌گذارد.

ماساژ درمانی، بدن را آرام کرده و به فرد کمک می‌کند تا خواب عمیقی را تجربه کند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با بهترین ماساژها برای درمان بی‌خوابی

باعث افزایش تمرکز می‌شود

دانشمندان با انجام مطالعات تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که کارکنان اداری که به طور منظم ماساژ دریافت می‌کنند، وظایف شغلی خود را از افرادی که ماساژ دریافت نکرده‌اند، بهتر انجام می‌دهند. علاوه بر این، کارمندانی که به طور منظم از خدمات ماساژ استفاده می‌کنند، بسیار هوشیارتر هستند و از استرس کمتری برخوردار می‌باشند.

ماساژ درمانی باعث کاهش دمدمی مزاج بودن به ویژه در کودکان خردسال می‌شود و می‌تواند به افزایش تمرکز و توجه کمک کند.

 

حرف آخر

ماساژ تراپی مزیت‌های بی‌شماری دارد و با تحقیقات گسترده‌ای که بر روی تاثیرات ماساژ صورت می‌گیرد، هر روز فواید جدیدی از آن کشف می‌گردد. ماساژ هم بر روی بدن و هم بر روی روان انسان، تاثیرگذار است.

البته برای دست‌یابی به مزیت‌های ماساژ باید از ماسور و خدمات ماساژ حرفه‌ای استفاده کنید. در غیر این صورت نه تنها مزیتی برای شما به همراه نخواهد داشت، بلکه می‌تواند عوارض جانبی را در پی داشته باشد. ماسورهای حرفه‌ای ما در مرکز ماساژ لاوندر آماده‌اند تا انواع ماساژ مورد نیاز شما را به صورت ماساژ در منزل یا در مرکز ماساژ لاوندر در اختیار‌تان بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *