تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ بر روی شانه خود

ماساژ فول بادی چیست؟ معرفی بهترین ماساژهای فول بادی

راهنمای مطلب

ماساژ یک اصطلاح کلی است که به ورز دادن، مالش و دستکاری بافت‌های نرم بدن اشاره دارد. ماساژ می‌تواند بر روی کل بدن یا فقط منطقه خاصی از بدن اجرا شود. ماساژهایی که بر روی تمام نواحی بدن انجام می‌شوند، به عنوان ماساژ فول بادی شناخته می‌شوند.

در این مقاله به صورت مفصل در مورد ماساژ فول بادی صحبت خواهیم کرد. همچنین فواید استفاده از ماساژ تمام بدن، انواع ماساژهایی که به صورت فول بادی ارائه می‌شوند و نحوه انجام آن نیز توضیحاتی در اختیارتان می‌گذاریم.

 

ماساژ فول بادی چیست؟

ماساژ فول بادی (Full Body Massage) به معنای ماساژ تمام بدن است و رنج گسترده‌ای از انواع روش‌های ماساژ را شامل می‌شود. ماساژ فول بادی معمولا شامل ماساژ بازوها، پاها، دست‌ها، گردن، کمر، سینه، شکم و باسن می‌شود. در هنگام انجام ماساژ فول بادی، ماسور نواحی خصوصی بدن را لمس نمی‌کند.

این ماساژ به طور میانگین حداقل 50 دقیقه طول می‌کشد تا تمام بدن شما را ماساژ دهد. جهت انجام ماساژ فول بادی از شما درخواست می‌شود تا لباس‌های‌تان را دربیاورید.

 

در طول ماساژ فول بادی چه اتفاقی می‌افتید؟

یک ماساژ فول بادی بین 50 الی 120 دقیقه به طول می‌انجامد. ماساژ فول بادی معمولا از پوست سر، شقیقه، عضلات پشت سر و گردن شروع می‌شود و با ماساژ شانه و کمر ادامه پیدا می‌کند. سپس بازوها و دست‌ها ماساژ داده می‌شود و در ادامه بخش‌های پایینی بدن شامل باسن، ران و ساق پا ماساژ داده می‌شود.

ترتیب مشخصی برای ماساژ دادن وجود ندارد و گاهی اوقات ماسور بنا به تشخیص خود، ماساژ فول بادی را از ناحیه دیگری از بدن شروع می‌کند و در ناحیه دیگر به اتمام می‌رساند. همچنین اگر در نواحی خاصی از بدن‌تان درد و سفتی عضلانی بیشتری احساس می‌کنید، می‌توانید از ماسور خود درخواست کنید تا توجه بیشتری به این نقاط داشته باشد و زمان بیشتری را صرف ماساژ دادن آن کند.

همچنین در هنگام انجام ماساژ فول بادی جهت کاهش اصطحکاک و حفظ شادابی پوست می‌توان از روغن ماساژ استفاده کرد.

 

بعد از دریافت ماساژ فول بادی چه احساسی خواهیم داشت؟

اکثر افرادی که از ماساژ فول بادی استفاده می‌کنند به دنبال از بین بردن تنش‌های عضلانی، تسکین دردهای عضلانی، رفع سفتی ماهیچه و افزایش انرژی می‌باشند. با این وجود، به عنوان بخشی از روند بهبودی کاملا طبیعی است که بعد از دریافت ماساژ کمی احساس خستگی و حتی کمی درد و سفتی در عضلات خود احساس کنید.

به همین دلیل مطمئن شوید که بعد از دریافت ماساژ، برنامه یا فعالیت خاصی نداشته باشید تا بتوانید در آرامش استراحت کنید.

 

تصویر یک مرد در حال استفاده از مزیت های ماساژ فول بادی

 

مزیت و فواید استفاده از ماساژ فول بادی

مانند اکثر روش‌های ماساژ درمانی، اصلی‌ترین مزیت دریافت ماساژ فول بادی ایجاد آرامش و ریلکسیشن می‌باشد. با این وجود، استفاده از ماساژ فول بادی مزیت‌های دیگری نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

1-ماساژ فول بادی باعث تسکین درد عضلانی می‌شود

درد عضلانی یکی از دردهای شدیدی است که اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند. ماساژ فول بادی می‌تواند تا حدودی هر نوع درد عضلانی و سفتی ماهیچه را درمان کند. ماساژ باعث افزایش گردش خون و رساندن مواد مغذی و اکسیژن به ماهیچه‌ها می‌شود و از تجمع مواد زائد و سموم جلوگیری می‌کند. این کار به تسکین دردهای عضلانی کمک می‌کند.

 

2-انعطاف پذیری و دامنه حرکتی بدن را بهبود می‌بخشد

ماساژ می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری عضلات و افزایش دامنه حرکتی مفاصل بدن کمک کند. همچنین ماساژ به رفع سفتی عضله و گره‌های عضلانی کمک می‌کند و در نتیجه دامنه حرکتی ماهیچه‌ها افزایش می‌یابد.

 

3-ماساژ فول بادی به شادابی پوست کمک می‌کند

در صورتی که ماساژ فول بادی را با روغن‌های ضروری یا لوسیون‌های مخصوص دریافت کنید، می‌تواند به لایه‌برداری ملایم پوست و ایجاد سلول‌های پوستی تازه کمک می‌کند.

 

4-ماساژ فول بادی به آرامش اعصاب کمک می‌کند

ماساژ فول بادی به آرامش سیستم عصبی بدن کمک می‌کند. با دریافت ماساژ تولید هورمون‌های استرس مانند کورتیکواستروئید و کورتیزول (این هورمون‌ها می‌توانند بر روی عصب‌ها تاثیر بگذارند و باعث بروز درد شوند) کاهش پیدا می‌کنند و هورمون‌های احساس خوب مانند اندورفین افزایش می‌یابند.

همچنین سفت شدگی عضلات می‌تواند بر روی عصب‌های موجود در آن اندام‌ها تاثیر بگذارد و ماساژ با رفع سفت شدگی‌ها، فشار را از روی عصب‌ها بردارد.

 

5-ماساژ به سلامت قلب کمک می‌کند

ماساژ فول بادی برای سلامت قلب شما مفید است. ماساژ باعث گشادتر شدن رگ‌ها می‌شود که به نوبه خوب جریان خون و اکسیژن رسانی به همه اندام‌ها را افزایش می‌دهد. این کار باعث کاهش ضربان قلب و گردش بهتر خون در بدن می‌شود.

 

6-باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می‌شود

ماساژ فول بادی به سیستم عصبی پاراسمپاتیک تنظیم می‌کند و به هضم بهتر کمک می‌کند. علاوه بر این، یبوست را تسکین می‌بخشد، به دفع مواد زائد کمک می‌کند و فعالیت کبد و کلیه را تحریک می‌کند. ماساژ فول بادی با آزاد سازی تنش در عضلات شکم و روده به دستگاه گوارش کمک می‌کند.

 

7-کمک ماساژ فول بادی به سم زدایی لنفاوی

در طول دریافت ماساژ فول بادی، تخلیه لنفاوی باعث تحریک سیستم لنفاوی و افزایش جریان لنفاوی می‌شود. با بهبود جریان لنفاوی، سطح مایعات بدن متعادل می‌شود و باعث دفع مواد زائد و ضایعات سلولی در سراسر بدن می‌شود.

 

انواع ماساژهای فول بادی

انواع ماساژهای رایجی که به صورت فول بادی ارائه می‌شوند شامل موارد زیر می‌باشند:

  • ماساژ سوئدی
  • ماساژ شیاتسو
  • ماساژ بافت عمیق
  • ماساژ سنگ داغ
  • ماساژ آروماتراپی

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی محبوب‌ترین ماساژ فول بادی است و برای افرادی که به دنبال کسب آرامش و یا تجربه اولین ماساژ خود هستند، بسیار مناسب می‌باشد. ماساژ سوئدی بر روی شل کردن بافت‌های نرم و رفع تنش‌های عضلانی تمرکز دارد.

 

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو (Shiatsu) یک ماساژ فول بادی ژاپنی است. این ماساژ بر روی تمامی بدن انجام می‌شود، اما هر ماسور می‌تواند نقاط شروع و پایان متفاوتی جهت انجام آن انتخاب کند. ماساژ شیاتسو با اعمال فشار با استفاده از انگشتان، دست و آرنج بر روی نقاط خاصی از بدن انجام می‌شود.

 

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق یکی از روش‌های ماساژ تراپی است که شدت آن از ماساژ سوئدی بیشتر می‌باشد و شامل فشارهای محکم و عمیقی است. این ماساژ بر روی تمامی نواحی بدن انجام می‌شود و بافت‌ها و لایه‌های عضلانی زیرین را هدف قرار می‌دهد. ماساژ بافت عمیق می‌تواند به صورت فول بادی یا متمرکز بر روی یک ناحیه خاص (برای از بین بردن تنش و گره‌های عضلانی) مورد استفاده قرار گیرد.

 

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ نوعی ماساژ فول بادی است که بر روی کمر، شکم، سینه، صورت، کف دست، پاها و انگشتان پا انجام می‌شود. ماساژ سنگ داغ برای از بین بردن تنش‌ها و دردهای عضلانی، رفع استرس و درمان بی‌خوابی مناسب می‌باشد.

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی نوعی خاصی از درمان است که ماساژ و رایحه درمانی را با هم ترکیب کرده و بر روی تمام بدن انجام می‌شود. این ماساژ شامل حرکات ملایم تا کمی شدید است که ترکیبی از روغن‌های ضروری نیز به آن اضافه می‌شود. ماساژ آروماتراپی تمام نواحی از بدن که دچار تنش و استرس هستند مانند کمر، شانه، گردن، بازوها، دستان و پاها را شامل می‌شود.

 

فرق ماساژ فول بادی و ماساژ هپی

ماساژ فول بادی یک تکنیک ماساژ درمانی است که هدف آن بهبود سلامت جسمی و روانی است. ماساژ فول بادی بر روی تمامی بدن به جز اندام‌های خصوصی، انجام می‌شود. در مقابل، ماساژ هپی کمتر اهداف سلامتی دنبال می‌کند و بر روی نواحی جنسی و اطراف آن تمرکز دارد. ماساژ هپی اندینگ توسط ماسور جنس مخالف انجام می‌شود.

 

هر جلسه ماساژ فول بادی چقدر به طول می‌انجامد؟

هر جلسه ماساژ فول بادی بین 50 دقیقه تا 2 ساعت به طول می‌انجامد. مدت زمان و طول ماساژ تا حد زیادی به نیاز شما از ماساژ و سطح راحتی شما بستگی دارد. به طور متوسط هر جلسه ماساژ 1 ساعت به طول می‌انجامد و این مدت زمانی است که اکثر افراد برای دریافت انواع ماساژ فول بادی انتخاب می‌کنند.

اگر مشکلات و تنش‌های عضلانی شدید دارید، بهتر است که از جلسات ماساژ طولانی‌تری استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

آیا در هنگام دریافت فول بادی باید لباس به تن داشته باشید؟

احتمالاً در هنگام دریافت فول بادی، ماسور از شما می‌خواهد تا لباس‌های خود را درآورید و بر روی تخت دراز بکشید. اگر می‌خواهید در هنگام دریافت لباس فول بادی به تن داشته باشید، می‌توانید آن را به ماسور خود اعلام کنید و از لباسی گشاد و راحت استفاده کنید.

در صورتی که در هنگام دریافت فول بادی می خواهید از روغن استفاده کنید، باید حتما لباس های خود را درآورید تا ماسور به پوست بدن شما دسترسی داشته باشید.

 

آیا برای دریافت ماساژ باید اصلاح کنم؟

اصلاح و شیو بدن قبل از ماساژ یک تصمیم شخصی است و برای ماساژ درمانگر مهم نیست. اگر قبل از قرار ماساژ خود فراموش کرده‌اید تا موهای بدن خود را بزنید، اصلا خجالت نکشید چون ماساژ درمانگر به آن اهمیتی نمی‌دهد یا حتی متوجه این موضوع نخواهد شد.

 

نتیجه گیری

ماساژ فول باد به ماساژی گفته می‌شود که بر روی تمام بدن انجام گردد. اکثر روش‌های ماساژ درمانی به صورت فول بادی ارائه می‌شوند که از بین آن‌ها می‌توان به ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق، ماساژ شیاتسو، ماساژ هات استون و ماساژ آروماتراپی اشاره کرد. ماساژ فول بادی می‌تواند به بهبود گردش خون، تسکین دردهای عضلانی، آرامش اعصاب و سم زدایی بدن کمک کند.

امیدواریم که این مقاله برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد و تمام اطلاعاتی که در مورد ماساژ فول بادی نیاز داشتید، در اختیار شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *