تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ نقاط ماشه‌ای

ماساژ نقاط ماشه‌ای چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ نقاط ماشه‌ای یک تکنیک ماساژ درمانی است که برای درمان نقاط ماشه‌ای استفاده می‌شود. نقاط ماشه‌ای، فیبرهای عضلانی سفت شده‌ای هستند که می‌توانند باعث ایجاد درد در سراسر طول عضله شوند و به دلایل مختلفی از جمله تروما، استفاده بیش از حد از عضله، فشارهای مکرر یا عدم تعادل در تراز ماهیچه‌ها، به وجود می‌آیند.

اگر علاقه دارید تا با ماساژ نقاط ماشه‌ای بیشتر آشنا شوید و تکنیک‌های انجام ماساژ تریگر پوینت، مزیت‌ها و معایب این ماساژ را بدانید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

ماساژ نقاط ماشه‌ای چیست؟

ماساژ نقاط ماشه‌ای یا ماساژ تریگر پوینت (trigger point massage) یکی از تکنیک‌های ماساژ درمانی است. هدف استفاده از ماساژ نقاط ماشه‌ای، درمان و بر طرف کردن نقاط ماشه‌ای و گره‌های عضلانی به وجود آمده در بافت‌های نرم بدن است. ماساژ تریگر پوینت یک ماساژ فول بادی نیست و تنها بر روی نقاطی که دارای گره عضلانی یا تریگر پوینت هستند، اجرا می‌شود.

نقاط ماشه‌ای به گره‌های عضلانی گفته می‌شود که بر اثر فعالیت بیش از حد در بافت عضله‌ها به وجود می‌آید. وقتی به این نقاط فشار وارد می‌گردد، تمام طول عضله شروع به درد گرفتن می‌کند. نقاط ماشه‌ای گاها در یک بخش از بدن به وجود می‌آیند، اما باعث درد گرفتن بخش دیگری از بدن می‌شوند. ماساژ نقاط ماشه‌ای به رفع این گره‌ها و درد ناشی از آن‌ها کمک می‌کند.

 

ماساژ نقاط ماشه‌ای برای چه افرادی مناسب است؟

زمانی که فشار زیاد و ممتدی به یک عضله وارد شود نقاط ماشه‌ای به وجود می‌آیند. همچنین مطالعات نشان داده است که نشستن طولانی مدت در یک وضعیت می‌تواند بر روی عضلات و مفاصل تاثیرات منفی بگذارد و باعث ایجاد نقاط ماشه‌ای شود.

این نقاط نه تنها در گردن و شانه ایجاد می‌شوند بلکه در عضلات سه سر ران یا باسن نیز به وجود می‌آیند. ایجاد نقاط ماشه‌ای در عضلات به معنی واقعی کلمه دردناک خواهد بود.

از همین رو افرادی که به مدت طولانی از کامپوتر استفاده می‌کنند، رانندگانی که در طول روز مدت زیادی را پشت فرمان سپری می‌کنند و ورزشکارانی که فشار زیادی به ماهیچه‌های خود وارد می‌کنند، مستعد ایجاد نقاط ماشه‌ای خواهند بود.

البته راه‌هایی برای جلوگیری از ایجاد تریگر پوینت‌ها در بدن وجود دارد. شما می‌توانید با انجام مداوم این کارها از ایجاد نقاط ماشه‌ای جلوگیری به عمل بیاورید:

  • انجام حرکات کششی و داشتن برنامه ورزشی منظم
  • قرار گرفتن در وضعیت بدنی مناسب
  • داشتن خواب با کیفیت
  • استفاده از رژیم غذایی مغذی

 

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ تریگر پوینت

تکنیک خاص و مشخصی برای ماساژ و رهاسازی نقطه ماشه‌ای وجود ندارد. تکنیک‌های ماساژ تریگر پوینت بسیار شبیه به تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ بافت عمیق می‌باشد. در این نوع از ماساژ، ماساژ درمانگر ابتدا سعی می‌کند تا نقاط ماشه‌ای را پیدا کند. پس از پیدا کردن این نقاط فشار عمیق و ممتدی را به آن نقاط وارد می‌کند.

انجام ماساژ تریگر پوینت می‌تواند بسیار دردناک باشد. به همین دلیل باید در طول دریافت ماساژ به صورت مداوم با ماسور خود در ارتباط باشید و در صورت احساس درد شدید و غیر قابل تحمل، او را در جریان بگذارید. در صورت بروز درد شدید، به جای استفاده از فشار مستقیم دست از برخی از ماساژهای عمومی‌تر جهت درمان استفاده می‌شود.

از تکنیک‌های کششی و ورز دادن جهت ریلکسیشن عضلات نیز استفاده می‌شود. همچنین از سایر روش‌های درمانی مانند سوزن درمانی، اولترا سونوگرافی و استفاده از اسپری‌های مخصوص جهت کشش عضلات استفاده می‌شود.

 

مزایا و معایب استفاده از ماساژ نقطه ماشه‌ای

مانند هر روش درمانی، ماساژ درمانی نیز دارای مزایا و معایبی است. ابتدا اجازه دهید که در مورد مزیت‌های استفاده از ماساژ نقطه ماشه‌ای با شما صحبت کنیم.

  • شما می‌توانید این ماساژ را در خانه و با یک توپ تنیس به صورت رایگان انجام دهید. در صورتی که مکان دقیق نقاط ماشه‌ای در عضلات بدن خود را بدانید، می‌توانید در خانه این ماساژ را انجام دهید.
  • مزیت دیگر ماساژ تریگر پوینت، تاثیرگذاری سریع آن است. در صورتی که به صورت صحیح این ماساژ را دریافت کنید (توسط متخصص ماساژ تریگر پوینت انجام شود) به سرعت درد شما تسکین پیدا می‌کند.

متاسفانه این روش معایبی نیز دارد که آن‌ها را هم به شما توضیح خواهیم داد.

  • مطالعات و اسناد کمی وجود دارد که ثابت کند استفاده از ماساژ نقاط ماشه‌ای تاثیرگذاری لازم را دارد. همچنین تاثیرات بلند مدت این ماساژ اثبات نشده است و از آنجایی که روش درمانی نسبتا گران قیمتی است، این یکی از معایب آن به شمار می‌رود.
  • در ضمن محققان همچنان راهی پیدا نکرده‌اند تا نقاط ماشه‌ای و مکان آن‌ها را در عضلات تشخیص دهند. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2018 صورت گرفت، سونوگرافی می‌تواند تا حدودی نقاط ماشه‌ای را در بدن مشخص کند.

 

حرف آخر

در صورت ایجاد نقاط ماشه‌ای در عضلات بدن، یکی از راه‌های شکستن این بافت‌ها، استفاده از ماساژ نقاط ماشه‌ای می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم تا به صورت کامل تمام اطلاعاتی که در مورد ماساژ تریگر پوینت، نحوه انجام آن و مزیت‌ها و معایت آن باید بدانید را به شما توضیح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *