راهنمای کامل ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی چیست؟

راهنمای مطلب

بسیاری از افرادی که به ما مراجعه می‌کنند و به دنبال راهی برای تسکین بخشیدن به دردهای ناشی از ورزش یا آرتروز خود هستند، یا می‌خواهند انعطاف پذیری بدن‌شان را افزایش دهند و دامنه حرکتی خود را بهبود ببخشند، با یک جمله روبرو می‌شوند.

ماساژ تایلندی را امتحان کنید.

اما ماساژ تایلندی چیست؟ ماساژ تایلندی یکی از تکنیک‌های ماساژ محبوب و شناخته شده است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ماساژ تایلندی آشنا کنیم و هر اطلاعاتی که در مورد این ماساژ لازم است بدانید، در اختیارتان قرار دهیم. در این مقاله توضیحی در مورد ماساژ تایلندی و تاریخچه پیدایش آن به شما ارائه خواهیم کرد. در ضمن مزیت‌ها و اثرات جانبی استفاده از تای ماساژ را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی (Thai massage) یا ماساژ یوگا تایلندی، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ماساژ می‌باشد و نوعی روش درمانی لمسی است که از بسیاری جهات با سایر تکنیک‌های ماساژ متفاوت است. تاریخچه پیدایش ماساژ تایلندی به 2500 سال قبل و به هند برمی‌گردد. در اصل ماساژ تایلندی نوعی روش درمانی است که از طب آیورودا هندی، فشار درمانی و طب سنتی چینی الهام گرفته شده است.

این ماساژ شباهت‌های زیادی با طب سنتی چینی دارد و بر روی چاکراه‌های انرژی بدن متمرکز می‌باشد. به این چاکراه‌ها سن (Sen) گفته می‌شود.

در زبان تایلندی از عبارت (Nuad bo-rarn) به جای ماساژ تایلندی استفاده می‌شود. (Nuad) به معنی ماساژ است. (Bo-rar) نیز به معنای سنتی می‌باشد. بنابراین در زبان تایلندی، این ماساژ تحت عنوان ماساژ باستانی شناخته می‌شود.

ماساژ تایلندی تفاوت‌های عمده‌ای با ماساژهای غربی دارد. در هنگام انجام این تکنیک ماساژ، شخص به جای دراز کشیدن بر روی تخت بر روی زمین دراز می‌کشد تا ماسور تسلط بیشتری برای اجرای حرکات داشته باشد. در تای ماساژ علاوه بر این در هنگام دریافت ماساژ لباس کامل بر تن خواهید داشت و از هیچ نوع روغن ماساژی استفاده نمی‌شود.

در دسامبر 2019، یونسکو ماساژ سنتی تایلندی را به فهرست میراث فرهنگی بشریت اضافه کرد.

 

تاریخچه پیدایش ماساژ تایلندی

پیدایش ماساژ تایلندی به بیش از 2500 سال پیش برمی‌گردد. طبق اسناد تاریخی بدست آمده، بنیان‌گذار ماساژ تایلندی چیواکا (Chiwaka Komaraphat) می‌باشد. در اسناد تاریخی بودایی، از او به عنوان یک پزشک فوق‌العاده یاد شده است که با استفاده از داروهای گیاهی افراد معروف آن زمان (از جمله خود بودا) را درمان کرده است.

تکنیک‌های ماساژ یوگا تایلندی بخش جدایی ناپذیری از آیین بودایی بوده که در مرور زمان در بین مردم تایلند گسترش یافت و پس از پروژه احیای ماساژ تایلندی در سال 1985، راه خود را به سایر نقاط دنیا باز کرد.
به طور کلی می‌توان گفت که ماساژ تایلندی ترکیبی از هنر درمانی هندی و آسیای جنوب شرقی است. امروزه ماساژ تایلندی از تنوع بالایی برخوردار می‌باشد و در هر منطقه از تایلند به یک شکل ارائه می‌شود.

 

ماساژ تایلندی چگونه انجام می‌شود؟

در هنگام انجام ماساژ سنتی تایلندی، ماسورها از دست‌ها، شست، آرنج‌ها، ساعد، پاها و زانو برای زانو زدن و راه رفتن و ایجاد فشار عمیق استفاده می‌کنند. این ماساژ بر روی قسمت‌های مختلفی از بدن شامل کمر، عضلات گلوئتال، پاها، بازوها، سر و شانه‌ها انجام می‌شود. ماساژ تایلندی معمولا از قسمت پاها شروع می‌شود و سپس به سایر نقاط بدن ادامه پیدا می‌کند. ماساژ تایلندی به عنوان یک ماساژ فول بادی در نظر گرفته می‌شود.

تای ماساژ بر این ایده استوار است که انرژی در بدن انسان در طول خطوط یا مسیرهای قابل پیش بینی به نام سن (sen) حرکت می‌کند.

ماساژورها برای افزایش جریان انرژی در امتداد sen، علاوه بر کشیدن و تکان دادن بدن به روش‌های مختلف، بدن فرد را به موقعیت‌هایی شبیه به حرکات یوگا تغییر حالت می‌دهند.

در ماساژ تایلندی، ماسور با دست‌ها و پاهای خود حرکات کششی یوگا را به همراه اعمال فشار به عضلات در امتداد چاکراه‌های انرژی انجام می‌دهد. با انجام این حرکات کششی، بدن شل می‌شود، انعطاف پذیری افزایش پیدا می‌کند و تنش‌های موجود در مفاصل و ماهیچه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

این ماساژ ترکیبی از کشش، حرکت و فشار است و به همین دلیل ماساژ تایلندی از سایر انواع ماساژ متمایز است. اگر از ماساژ سوئدی خسته شده‌اید، ماساژ تایلندی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد، خصوصا اگر می‌خواهید ماساژ فعال‌تری داشته باشید و به جای دراز کشیدن در طول ماساژ، حرکت کنید و در اجرا ماساژ شرکت داشته باشید.

مطالعه بیشتر: ماساژ فول بادی (Full Body Massage) چیست؟

 

مزیت‌های ماساژ تایلندی

مطالعات علمی، مزیت‌های متعددی را برای ماساژ تایلندی به اثبات رسانده‌اند. در ادامه 6 مورد از مهم‌ترین فواید استفاده از تای ماساژ را برای شما شرح خواهیم داد.

 

1-تسکین سردرد

اگر از میگرن یا سردرد تنشی رنج می‌برید، احتمالا ماساژ سنتی تایلندی بتواند باعث کاهش علائم سردرد شود. در چندین مطالعه کوچک که بر روی بیماران مبتلا به سردرد مزمن انجام شد، محققان دریافتند که ماساژ تایلندی شدت سردردها میگرنی و تنشی را کاهش می‌دهد.

اگر به روش‌های درمانی غیر دارویی علاقه‌مند هستید، شایان ذکر است محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فواید ماساژ تایلندی می‌تواند از چند روز تا حدود 15 هفته ادامه داشته باشد.

 

2-تای ماساژ کمر درد را کاهش می‌دهد

ماساژ تایلندی می‌تواند به عنوان یک روش درمانی موثر برای کاهش کمردرد مورد استفاده قرار بگیرد. یک مطالعه که بر روی 120 بیمار در تایلند صورت گرفت نشان داد که آن دسته از بیمارانی که هفته دو بار و به طول 4 هفته از ماساژ تایلندی استفاده کردند، کمردرد آن‌ها به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

مطالعات نشان داده است که ماساژ تایلندی کمردردهای مرتبط با نقاط ماشه‌ای و خوشه‌های عضلانی سفت و دردناک در قسمت بالای کمر را کاهش می‌دهد.

 

3-سفتی و درد مفاصل را درمان می‌کند

در صورتی که هنگام حرکت در مفاصل خود احساس درد و سفتی دارید، ماساژ تایلندی ممکن است عملکرد مفاصل شما را بهبود ببخشد.

تحقیقات نشان داده است که یک دوره 8 هفته‌ای استفاده از تای ماساژ می‌تواند برای افراد مبتلا به آرتریت زانو، مفید واقع شود. افراد حاضر در این آزمایش پس از دریافت یک برنامه 8 هفته‌ای ماساژ تایلندی، با درد کمتر و سهولت بیشتری راه رفتند. همچنین با ارائه تای ماساژ به افراد مبتلا به استئوآرتریت، محققان پی بردند که 3 هفته استفاده از ماساژ تایلندی به اندازه مصرف 3 هفته ایبوپروفن، درد را تسکین می‌دهد.

 

4-انعطاف پذیری و دامنه حرکتی بدن را افزایش می‌دهد

در صورتی که دامنه حرکتی و انعطاف پذیری شما بر روی عملکرد ورزشی‌تان تاثیر می‌گذارد یا انجام کارهای روزانه را برایتان دشوار می‌کند، ماساژ تایلندی می‌تواند به شما کمک کنید تا دامنه حرکتی خود را بهبود ببخشید.

تای ماساژ ترکیبی از فشرده سازی، طب فشاری و کشش غیر فعال است. همه این تکنیک‌ها دامنه حرکتی مفاصل و ماهیچه‌های شما را افزاش می‌دهند. این تکنیک می‌تواند وضعیت بدنی شما را نیز بهبود ببخشد.

محققان بر این باورند که افزایش انعطاف پذیری ممکن است به خاطر بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات صورت بگیرد. این کار به نوبه خود می‌تواند به کاهش دردها و کاهش چسبندگی عضلانی کمک کند.

 

5-ماساژ تایلندی اضطراب را کاهش می‌دهد

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های استفاده از ماساژ درمانی، احساس آرامش و ریلکسیشنی است که می‌تواند با خود به همراه داشته باشد. مطالعات نشان داده است افرادی که از ماساژ تایلندی استفاده می‌کنند، استرس کمتری را در تست‌ها از خود نشان می‌دهند.

اسکن مغزی افرادی که تحت درمان ماساژ تایلندی بوده‌اند، نسبت به افرادی که تحت درمان‌های فیزیوتراپی برای شرایط مشابه قرار گرفتند، آرامش بیشتر و اضطراب بسیار کمتری را از خود نشان می‌دهند.

 

6-باعث کسب انرژی می‌شود

حرکات مورد استفاده در ماساژ تایلندی، شباهت زیادی با حرکات یوگا دارند. به همین دلیل افراد بسیاری پس از دریافت ماساژ تایلندی به ما اعلام کرده‌اند که نه تنها احساس آرامش می‌کنند، بلکه شادابی و انرژی بیشتری در خود احساس می‌کنند.

 

اثرات جانبی ماساژ و شرایط منع استفاده از ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی مانند سایر روش‌های ماساژ درمانی، می‌تواند اثرات عمیقی روی سیستم گردش خون و ضربان قلب داشته باشد. از همین رو قبل از دریافت ماساژ تایلندی با پزشک خود مشورت داشته باشید.
در ضمن اگر دارای یکی از شرایط زیر می‌باشید، بهتر است که قبل از دریافت ماساژ تایلندی با یک متخصص پزشکی مشورت کنید:

 • افراد دارای سابقه بیماری‌های قلبی یا بیماری عروق کرونر
 • داشتن فشار خون بالا
 • ابتلا به پوکی استخان یا داشتن شکستگی استخوان
 • افراد مبتلا به بیماری دیابت
 • افرادی که اخیرا جراحی کرده‌اند
 • افراد دارای زخم‌های باز
 • افراد مبتلا به سرطان
 • در آخر اینکه تای ماساژ برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

علاوه بر این موارد، متخصص‌های پزشکی توصیه می‌کنند تا در صورت داشتن موارد زیر از انجام ماساژ خودداری نمایید:

 • افراد دارای اختلالات خونریزی مانند هموفیلی
 • ترومبوز سیاه‌رگی عمیق
 • افرادی که دچار سوختگی شده‌اند
 • ترومبوسیتوپنی

 

دریافت ماساژ تایلندی در منزل

از آنجایی که برای دریافت ماساژ تایلندی نیازی به درآوردن لباس‌ها، استفاده از روغن خاص و داشتن تجهیزات ماساژ به خصوصی نیست، تای ماساژ یک انتخاب مناسب برای افرادی است که می‌خواهند در محل مورد نظر خودشان ماساژ دریافت کنند.

شما می‌توانید با استفاده از خدمات ماساژ تایلندی در منزل ما، ماساژ مورد نیازتان را در خانه و هر ساعت از روز دریافت کنید. با این کار در زمان و هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد و بلافاصله پس از دریافت ماساژ می‌توانید به استراحت و خوابیدن بپردازید.

 

نتیجه گیری

ماساژ تایلندی یک ماساژ باستانی است که فواید آن توسط علم مدرن تایید شده است. استفاده از تای ماساژ می‌تواند سردردهای مزمن را کاهش دهد، درد کمر و مفاصل را تسکین ببخشد، انعطاف پذیری بدن را افزایش دهد، سطح اضطراب و استرس را پایین بیاورد و به ذهن و بدن انرژی بدهد.

ماساژ تایلندی برای همه افراد بی‌خطر نیست. اگر بیماری زمینه‌ای دارید، حتما قبل از دریافت ماساژ تایلندی با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *