تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی چیست؟

راهنمای مطلب

تا چه میزان با ماساژ ورزشی آشنا هستید؟ آیا از مزیت‌ها و تاثیرات این ماساژ آگاهی دارید؟

در این مقاله می‌خواهیم در مورد ماساژ ورزشی صحبت کنیم. ماساژ ورزشی (sport massage) نوعی ماساژ است که می‌تواند مزیت‌های زیادی برای ورزشکاران در تمامی سطوح مبتدی تا حرفه‌ای، داشته باشد. استفاده از ماساژ اسپرت به ریکاوری ماهیچه‌ها کمک می‌کند و می‌تواند آسیب دیدگی‌های ورزشی را تا حدودی درمان کند.

در ادامه این مقاله به صورت مفصل در مورد ماساژ ورزشی صحبت خواهیم کرد، تکنیک‌های انجام ماساژ اسپرت را به شما معرفی می‌کنیم و مزیت‌های استفاده از این ماساژ را برای شما نام می‌بریم.

 

ماساژ ورزشی چیست؟

ماساژ ورزشی (sport massage) یکی از تکنیک‌های ماساژ تراپی است که بر روی دستکاری و ورز دادن سیستماتیک عضلات و ماهیچه‌های درگیر در تمرینات بدنی و کارهای سخت فیزیکی، تمرکز دارد. ماساژ اسپرت برای کمک به ورزشکاران جهت افزایش انعطاف پذیری، جلوگیری از آسیب‌ دیدگی و کمک به بهبودی و درمان آسیب‌های ورزشی طراحی شده است. این نوع از ماساژ جهت برطرف کردن تاثیرات ناشی از فعالیت‌های سنگین بر روی مفاصل، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و بافت‌های نرم، انجام می‌شود.

ماساژ اسپرت برای ورزشکاران فعال در تمامی رشته‌های ورزشی و افرادی که روزانه فعالت بدنی زیادی دارند مناسب می‌باشد. این روش یک ماساژ آرامش بخش نیست و گاها شامل حرکات کششی شدید، ضربات عمیق و فشار زیاد می‌باشد.

 

ماساژ ورزشی چه تفاوتی با ماساژ بافت عمیق دارد؟

برخی از افراد بر این باورند که ماساژ ورزشی همان ماساژ بافت عمیق است. با اینکه این دو ماساژ شباهت‌هایی دارند اما ماساژ بافت عمیق با وارد کردن فشار زیاد لایه‌های عمیق را هدف قرار می‌دهد. ماساژ ورزشی با ترکیب فشارهای شدید و سبک سعی در بر طرف کردن آسیب دیدگی‌ها و گره‌های عضلانی در تمامی لایه‌های ماهیچه‌ای بدن دارد.

مطالعه بیشتر: ماساژ بافت عمیق چیست؟

 

نحوه انجام ماساژ ورزشی بر روی بدن

قبل از شروع ماساژ ورزشی، ماساژ درمانگر در مورد وضعیت سلامتی و ناحیه‌‌ای که نیاز به ماساژ ورزشی دارد از شما سوال می‌پرسد. سپس لباس خود را درمی‌آورید و با توجه به ناحیه‌ای که باید ماساژ داده شود، بر روی شکم، کمر یا پهلوی خود دراز می‌کشید.

معمولا ماسورها در شروع ماساژ از روغن مخصوص استفاده می‌کنند و به آرامی پوست شما را ماساژ می‌دهند. ماساژ ورزشی تکنیک خاصی ندارد و بسته به ماساژ مورد نیاز، ماهیت آسیب وارد شده و شرایط ماساژ از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود. برخی از این تکنیک‌ها از روش‌های درمانی دیگری مانند فیزیوتراپی و استئوپاتی وام گرفته شده‌اند. در ماساژ ورزشی از تکنیک‌های معمول ماساژ مانند موارد زیر نیز استفاده می‌شود:

تکنیک افلوراژ (Effleurage): یک تکنیک سبک ماساژ است که برای شروع ماساژ درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف آن افزایش جریان لنفاوی است.

تکنیک ورز دادن (Kneading): یک تکنیک ماساژ است که در آن هم به لایه‌های سطحی و هم لایه‌های عمیق فشار وارد می‌شود. این تکنیک برای شکستن و تراز مجدد فیبرهای کلاژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تکنیک پیچشی (Wringing): یک تکنیک ماساژ درمانی است که بافت‌های نرم و ماهیچه‌ها از سمتی به سمت دیگر تاب می‌دهد و باعث افزایش جریان خون و مواد مغذی به عضلات می‌گردد.

تکنیک ضربه‌ای (Hacking): این تکنیک با استفاده از لبه دست‌ها و به صورت ضربه زدن بر روی نواحی عضلانی به صورت متناوب انجام می‌شود. این تکنیک برای تحریک سیستم عصبی و بهبود جریان خون استفاده می‌شود.

تکنیک نقطه ماشه‌ای (Trigger point): این تکنیک برای رفع گره‌های عضلانی و کاهش تنش در عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این تکنیک، مقاله (ماساژ نقطه ماشه‌ای چیست؟) را مطالعه نمایید.

در کل می‌توان نحوه انجام ماساژ ورزشی را به صورت زیر دسته بندی کرد:

آزادسازی بافت نرم: قفل کردن و کشش بافت‌ها و ماهیچه‌ها

تکنیک‌های عصبی عضلانی: هدف قرار دادن نقاط ماشه‌ای برای رهایی از درد و تنش

رهاسازی موضعی: برای شل کردن عضله‌های بیش فعال انجام می‌شود

رهاسازی فاسیال: ورز دادن عمیق و آهسته که جهت آزادسازی بافت‌های همبند اطراف ماهیچه‌ها استفاده می‌شود.

در هنگام دریافت ماساژ ورزشی باید به صورت مداوم با ماسور خود ارتباط برقرار کنید تا در صورت احساس ناراحتی و درد شدید، فشار و شدت ماساژ را کاهش دهد.

 

مزیت‌های استفاده از ماساژ اسپرت

انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید و ورزش‌های سخت می‌تواند اثرات جانبی بر روی بدن بگذارد. از همین رو ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی شدیدی دارند باید از ماساژ اسپرت جهت افزایش عملکرد و ریکاوری عضلات خود، استفاده کنند. این ماساژ برای ورزشکاران مزیت‌های زیادی دارد که در زیر آن‌ها را برای شما نام برده‌ایم:

  • ماساژ اسپرت باعث افزایش جریان خون در ماهیچه‌ها می‌گردد.
  • باعث افزایش دما عضله‌ها می‌شود
  • افزایش جریان لنفاوی و دفع سموم از ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد
  • ماساژ ورزشی به شکستن بافت اسکار و چسبندگی‌ها کمک می‌کند. چسبندگی عضلانی و بافت اسکار در طول زمان می‌توانند باعث ایجاد تنش عضلانی شوند.
  • خارج کردن اسید لاکتیک باقی مانده در ماهیچه‌ها و شکستن گره‌های عضلانی
  • ماساژ ورزشی دردهای عضلانی را تسکین می‌دهد
  • ماساژ ورزشی به آمادگی فیزیولوژیکی و روانی ورزشکاران جهت شرکت در مسابقات یا رویدادها کمک می‌کند

اگر شما هم می‌خواهید از مزیت‌های ماساژ ورزشی در تهران بهره‌مند شوید، می‌توانید با استفاده از خدمات ما این ماساژ را در مرکز ماساژ لاوندر یا منزل خود دریافت نمایید.

خدمات ماساژ ورزشی در مرکز ماساژ لاوندر

خدمات ماساژ ورزشی در منزل

 

اثرات جانبی ماساژ ورزشی

درد یا خستگی عضلانی از اثرات جانبی ماساژ ورزشی می‌باشند. به طور طبیعی ماهیچه‌ها پس از دریافت ماساژ، کمی احساس درد خواهند داشت. این اثرات تنها چند روز بعد از انجام ماساژ باقی می‌مانند. اگر دردها بعد از گذشت چند روز برطرف نشدند یا شدت آن‌ها افزایش پیدا کرد، باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

نتیجه گیری

ماساژ ورزشی محبوب‌ترین ماساژ بین ورزشکاران است. استفاده از این تکنیک به ورزشکاران و افرادی که فعالیت‌های بدنی شدید دارند کمک می‌کند تا ماهیچه‌های خود را ریکاوری کنند. در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل تمامی جنبه‌های ماساژ ورزشی را برای شما شرح دهیم.

اغلب اوقات استفاده از ماساژ اسپورت بعد از آسیب دیدگی‌ها، بی خطر است و می‌تواند به بهبود آن‌ها کمک کند. با این وجود برخی از آسیب دیدگی‌ها وجود دارند که ماساژ ورزشی برای آن‌ها مناسب نیست و حتی باعث تشدید آن‌ها می‌شود. اگر از ماساژ ورزشی برای درمان بیماری یا آسیب دیدگی استفاده می‌کنید، ابتدا با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *