تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ بر روی کمر خود

تاثیر ماساژ بر جریان خون

راهنمای مطلب

بهبود جریان خون در بدن یکی از مزیت‌های ماساژ تراپی است. دو جریان اصلی در بدن وجود دارد، جریان خون و جریان لنفاوی که هر دو توسط ماساژ بهبود پیدا می‌کنند. زمانی که جریان خون به درستی در بدن گردش پیدا نکند، شرایطی مانند تورم، سفتی ماهیچه‌ها، تنش و درد رخ می‌دهد. در طول جلسه ماساژ با اصطکاک به وجود آمده بین انگشتان و پوست بدن، جریان خون افزایش پیدا می‌کند.

برای درک بهتر تاثیر ماساژ بر جریان خون، بگذارید ابتدا کمی با جریان خون و نحوه کار آن آشنا شویم.

 

شماتیکی از جریان خود در قلب و بدن

 

جریان خون چیست؟

جریان خون به حرکت خون از طریق عروق از سمت شریان‌های سرخ رگ به مویرگ‌ها و سپس به داخل سیاهرگ‌ها اشاره دارد. گردش خون ضعیف را می‌توان به عنوان جریان خون ناکافی در ناحیه خاصی از بدن تعریف کرد. سیستم گردش خون بدن مسئول ارسال خون، اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن است. هنگامی که جریان خون به یک قسمت خاص کاهش پیدا می‌کند، ممکن است علائم گردش خون ضعیف را تجربه کنید.

علائم گردش خون ضعیف عبارتند از:

 • بی حسی و گزگز در اندام‌ها به خصوص دست و پاها
 • سردی دست و پا
 • تورم در اندام‌های تحتانی
 • اختلال در عملکرد شناختی
 • مشکلات گوارشی
 • خستگی
 • درد مفاصل و گرفتگی عضلات
 • تغییر رنگ پوست

 

ماساژ چگونه به بهبود جریان خون کمک می‌کند؟

ماساژ گردش خون را تسهیل می‌کند زیرا فشار ایجاد شده توسط تکنیک‌های ماساژ، خون را در مناطق پر از احتقان به حرکت در می‌آورد. آزاد شدن همین فشار باعث جریان خون جدید می‌شود. فشردن و کشیدن بافت‌های نرم به خروج اسید لاکتیک از ماهیچه‌ها نیز کمک می‌کند و گردش مایع لنفاوی را بهبود می‌بخشد تا ضایعات متابولیک را از عضلات و اندام‌های داخلی دور کند و در نتیجه فشار خون کاهش پیدا کند.

ماساژ باعث اتساع عروق نیز می‌شود. منظور از اتساع عروقی، فرآیند گشاد شدن عروق خونی و نزدیک‌تر کردن آن‌ها به سطح پوست است. این کار به رگ‌ها اجازه می‌دهد تا خون بیشتری را انتقال دهند و در نتیجه گردش خون بهبود پیدا کند.

بهبود گردش خون در بدن مزیت‌های زیر را به همراه می‌آورد:

 • جریان خون تقویت پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی فشار خون را کاهش می‌دهد
 • عملکرد بدن را بهبود می‌بخشد

 

بهترین ماساژها برای بهبود جریان خون در بدن

اگرچه اکثر تکنیک‌ها و روش‌های ماساژ تا حدودی به گردش خون کمک می‌کنند، اما روش‌هایی وجود دارد که تمرکز و تاثیر بیشتری بر روی سیستم گردش خون بدن به جا می‌گذارند. این تکنیک‌های عبارتند از:

 

تکنیک افلوراژ

اکثر ماساژهای غربی با تکنیک افلوراژ شروع می‌شوند که شامل فشار سبک و حرکات طولانی و آهسته دست به سمت قلب می‌باشد. تکنیک افلوراژ باعث افزایش دمای بافت‌های نرم و تحریک جریان خون و سیستم لنفاوی در زیر پوست می‌شود.

مطالعه بیشتر: تکنیک ماساژ افلوراژ چیست؟

 

تکنیک پیچشی (Wringing)

در این تکنیک ماساژ درمانگر با استفاده از دست و انگشتان خود، بافت‌های نرم بدن را به بالا کشیده و به طرفین پیچش می‌دهد. این تکنیک خاصیت ارتجاعی بافت‌های نرم را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش جریان خون در بافت‌های نرم می‌شود.

 

ماساژ سوئدی

یک از مزیت‌های ماساژ سوئدی، کمک به بهبود جریان خون و جریان لنفاوی است. اصطکاک ایجاد شده بین پوست و انگشتان باعث بهبود گردش خون می‌شود. بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث تقویت عضلات شده و در نتیجه در هنگام انجام فعالیت بدنی کمتر دچار خستگی و ضعف می‌شوید.

 

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق از طریق اعمال فشار عمیق و با هدف ماساژ لایه‌های زیرین بافت‌های نرم انجام می‌شود. ماساژ بافت عمیق فشار عمیق و مشخصی را به بافت‌ها اعمال می‌کند. با آزاد شدن فشار وارده، جریان خون در بافت‌های آن ناحیه افزایش پیدا می‌کند. ماساژ بافت عمیق بین افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برند یا گردش خون ضعیفی در اندام‌های‌شان دارند، محبوب است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با ماساژ بافت عمیق

 

ماساژ پا

گردش خون ضعیف یا تورم به وجود آمده در پاها اغلب نتیجه برخی از مشکلات سلامتی مانند دیابت و ترومبوز ورید عمقی است. با انجام ماساژ ساق پا و انجام حرکات ثابت از مچ پا به سمت زانوها‌ و ران پا، می‌تواند به بهبود جریان خون و جریان لنفاوی کمک کند. همچنین، ماساژ پا برای جلوگیری از واریس مناسب است.

 

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی به دلیل ایجاد اصطکاک بین پوست و انگشتان، گردش خون را بهبود می‌بخشد. ماساژ ورزشی با بهبود جریان خون در عضلات و ماهیچه‌ها باعث رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر جهت ترمیم سلول‌های آسیب دیده می‌شود.

 

سخن پایانی

یکی از مزیت‌های ماساژ تراپی، بهبود گردش خون در بدن است. اصطکاک بین انگشتان و پوست باعث گرم شدن بافت‌های نرم و بهبود جریان خون می‌شود. ماساژ با اتساع عروقی نیز به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند. روش‌های ماساژ مختلفی مانند ماساژ سوئدی، ماساژ ورزشی و ماساژ بافت عمیق به بهبود جریان خون در بدن کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *