تصویر یک مرد در حال لذت بردن از فواید ماساژ سوئدی

12 مزیت ماساژ سوئدی برای سلامتی

راهنمای مطلب

ماساژ سوئدی یکی از روش‌های ماساژ تراپی است که در درجه اول به دلیل اثرات آرامش بخش آن شناخته می‌شود. در هنگام انجام ماساژ سوئدی، ماساژ تراپیست عضلات را با ترکیبی از تکنیک‌های ش، ورز دادن و ضربات طولانی هدف قرار می‌دهد.

از ماساژ سوئدی به عنوان ماساژ کلاسیک نیز نام می‌برند و رایج‌ترین روش ماساژ در کشورهای غربی است. همچنین، ماساژ سوئدی به عنوان یک تکنیک اصلی در نظر گرفته می‌شود که سایر تکنیک‌های مدرن ماساژ از آن الهام گرفته شده است.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم مزیت‌های استفاده از ماساژ سوئدی را با توجه به اسناد و شواهد علمی به شما توضیح دهیم.

 

فواید ماساژ سوئدی

بسیاری از مردم از ماساژ سوئدی فقط برای استراحت و کسب آرامش استفاده می‌کنند. علاوه بر ایجاد حس ریلکسیشن، ماساژ سوئدی می‌تواند به درمان برخی از مشکلات جسمی و روانی مانند کاهش درد، استرس و تنش عضلانی کمک کند. در ادامه 12 مزیت شناخته شده ماساژ سوئدی را برای شما شرح خواهیم داد.

 

1-ماساژ سوئدی می‌تواند به درمان درد کمر کمک می‌کند

با وجود اینکه گفته می‌شود استفاده از ماساژ سوئدی ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند، شواهد علمی متناقضی در مورد تاثیرگذاری این ماساژ بر درد کمر وجود دارد.

به گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه آمریکا (NCCIH)، نتایج برخی از مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که ماساژ تراپب تنها یک تسکین موقتی ایجاد می‌کند.

همچنین یک بررسی در سال 2017 نشان داد که استفاده از ماساژ سوئدی برای کاهش درد کمر پرستاران مفید واقع شده است.

با این وجود، ممکن است که ماساژ سوئدی یک درمان ایده‌آل برای تسکین کمردرد مزمن نباشد. مطالعه دیگری که در سال 2008 انجام شد نشان می‌دهد که ماساژ سوئدی تنها در صورتی به تسکین درد کمر کمک می‌کند که در کنار آن فعالیت ورزشی داشته باشید.

 

2-ممکن است درد گردن را درمان کند

همانند کمردرد، ماساژ سوئدی ممکن است به تسکین درد گردن نیز کمک کند، اما تاثیر آن به صورت موقتی به جا می‌ماند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که در صورتی که در جلسات مکرر و طولانی ماساژ سوئدی شرکت داشته باشید ممکن است تاثیرات واقعی و طولانی‌تری بدست بیاورید.

 

3-ممکن است درد شانه را تسکین بخشد

بر اساس گفته‌های مرکز سلامت NCCIH، ماساژ سوئدی ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت درد شانه شود. برای اینکه بتوانید تاثیرات ماساژ سوئدی برای ناحیه شانه خود به حداکثر برسانید، باید با ماساژ درمانگر خود مشورت کنید و از جلسات منظم و پیاپی ماساژ استفاده کنید.

 

4-ماساژ سوئدی می‌تواند به درمان فیبرومیالژیا کمک کند

استرس و اضطراب می‌تواند علائم فیبرومیالژیا را تشدید کند. ماساژ سوئدی می‌تواند باعث تسکین استرس و اضطراب شود و به درمان علائم فیبرومیالژیا کمک کند.

با این حال هنوز شواهد قطعی در مورد تاثرگذاری 100 درصدی ماساژ سوئدی بر درمان فیبرومیالژیا به دست نیامده است.

مطالعه بیشتر: تاثیر ماساژ بر درمان فیبرومیالژیا

 

5- ماساژ سوئدی ممکن است سردرد را درمان کند

اگر به دنبال این هستید که از ماساژ سوئدی برای درمان سردرد استفاده کنید، باید بدانید که این روش به اندازه سایر روش‌های درمانی در یک محیط بالینی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

با این وجود برخی از تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که دریافت ماساژ سوئدی به صورت هفتگی می‌تواند علائم میگرن را کاهش دهد.

 

6-کمک به درمان اضطراب

ماساژ سوئدی یکی از شناخته شده‌ترین تکنیک‌های ماساژ برای کاهش اضطراب است. در طول یک جلسه ماساژ سوئدی از شخص دریافت کننده ماساژ خواسته می‌شود تا نفس عمیق بکشد، که می‌تواند به کاهش اضطراب و افزایش آرامش کمک کند. همچنین از تکنیک‌های رایحه درمانی در کنار ماساژ سوئدی برای کسب آرامش استفاده می‌شود. ماساژ سوئدی همچنین سفتی عضلانی را کاهش می‌دهد و گردش خون را بهبود می‌بخشد که این خود می‌تواند بر علائم فیزیکی استرس و اضطراب تأثیر بگذارد.

ماساژ سوئدی می‌تواند به افزایش تولید هورمون‌های دوپامین، سروتونین و اکسی توسین کمک کند که باعث بهبود خلق و خو می‌شوند. همچنین، ماساژ سوئدی تولید کورتیزول را کاهش می‌دهد، این همان هورمونی است که باعث ایجاد استرس می‌شود.

با این حال، فواید طولانی مدت ماساژ سوئدی برای اضطراب قابل بحث است. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که در حالی که ماساژ سوئدی علائم اضطراب مانند فشار خون و نبض بالا را کاهش می‌دهد، اما نمره کلی اضطراب را در زنان شرکت کننده بهبود نمی‌بخشد.

مطالعه بیشتر: ماساژ چگونه استرس و اضطراب را درمان می‌کند؟

 

7-می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند

مطالعات نشان داده است که ماساژ تراپی می‌تواند باعث کاهش فعالیت سمپاتیک و افزایش فعالیت پاراسمپاتیک شود. ماساژ سوئدی ممکن است فشار خون مرتبط با اضطراب و ضربان قلب را در افراد مبتلا به فشار خون کاهش دهد.

با این وجود، برای بررسی اینکه آیا از ماساژ سوئدی می‌توان به عنوان یک روش درمانی طولانی مدت جهت کاهش فشار خون استفاده شود، نیاز به مطالعات گسترده‌تر و عمیق‌تری می‌باشد.

 

8-بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد

نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که ماساژ سوئدی علائم خستگی یا کاهش انرژی را با کاهش استرس و بهبود آرامش و تسکین درد از بین می‌برد. همچنین ماساژ سوئدی به بهود خواب و افزایش آرامش کمک می‌کند. ماساژ سوئدی برای آن دسته از افرادی که با اختلالات خواب، به خصوص آن‌هایی که با اصطراب مرتبط هستند مفید می‌باشد.

در صورت استفاده منظم از ماساژ سوئدی، ممکن است در طولانی مدت کیفیت خواب شما بهبود پیدا کند. با این حال، تحقیقات بالینی بیشتری برای تعیین تاثیرگذاری ماساژ سوئدی بر کیفیت خواب نیاز است.

مطالعه بیشتر: آیا ماساژ درمانی برای بی‌خوابی مفید است؟

 

9-کمک به درمان سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

علائم PMS می‌توانند از خفیف تا دردهای بسیار شدید در تغییر باشند. ماساژ سوئدی برای کاهش علائم PMS مانند تسکین درد، خستگی و تغییرات خلقی مفید است.

همانند سایر فواید ماساژ سوئدی، تحقیقات بالینی بیشتری برای تاثیر ماساژ سوئدی بر PMS نیاز است.

 

10-کمک به درمان علائم افسردگی

ماساژ سوئدی مانند سایر روش‌های ماساژ بر روی خلق و خو تاثیرات مثبتی می‌گذارد و می‌توانند علائم افسردگی را درمان کنند. مطالعاتی که در مقیاس کوچک انجام شده‌اند از تاثیرگذاری ماساژ در درمان علائم افسردگی حمایت کرده‌اند.

 

11-کمک به بهبود گردش خون

یکی از فواید رایج در اکثر ماساژها، بهبود گردش خون در بدن است. ماساژ سوئدی نیز با انجام طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های ماساژ مانند افلوراژ، ورز دادن و استفاده از فشار ملایم به بهبود جریان خون در عضلات کمک می‌کند.

اگر سابقه لخته شدن خون دارید، قبل از دریافت ماساژ سوئدی با پزشک خود مشورت کنید.

 

12-ماساژ سوئدی باعث بهبود جریان لنفاوی می‌شود

ماساژ سوئدی با انجام تکنیک‌های ماساژ موثر، به بهبود گردش خون و جریان لنفاوی در بدن کمک می‌کند. از همین رو، ماساژ سوئدی با تحریک جریان لنفاوی حذف سموم از بدن را تسهیل می‌بخشد و مواد زائد را از عضله‌ها و بافت‌های نرم خارج می‌کند.

 

چه کسانی ممکن است از ماساژ سوئدی سود ببرند؟

افرادی که به دنبال تسکین کوتاه مدت درد و ریلکسی موقت هستند، می‌توانند این مزیت‌ها را از ماساژ سوئدی بدست بیاورند.

در صورت استفاده منظم و طولانی مدت از جلسات ماساژ سوئدی، ممکن است اثرات و مزیت‌های طولانی مدتی مانند تسکین درد و درمان اضطراب حاصل شود.

در صورتی که ماساژ سوئدی توسط یک ماساژ درمانگر حرفه‌ای انجام شود، به عنوان یک روش درمانی ایمن در نظر گرفته می‌شود. در غیر این صورت عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • آسیب دیدگی عضلانی
  • شکستگی
  • لخته شدن خون

 

سخن پایانی

ماساژ سوئدی رایج‌ترین شکل ماساژ تراپی به خصوص در کشورهای غربی است. ماساژ سوئدی از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که باعث ریلکسیشن و تسکین کوتاه مدت درد می‌شود.

ادعاهای زیادی در مورد مزیت‌های متعدد ماساژ سوئدی وجود دارد که برای اثبات آن‌ها به تحقیقات وسیع و عمیقی نیاز است. در صورت توصیه پزشک، شما می‌توانید استفاده از جلسات منظم ماساژ سوئدی به عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان برخی از مشکلات در نظر بگیرید.

اگر می‌خواهید از مزیت‌های ماساژ سوئدی در فضای آرامش بخش منزل خود برخوردار شوید، می‌توانید با رزرو یک جلسه ماساژ سوئدی در منزل از خدمات مرکز ماساژ لاوندر بهره‌مند شوید. با استفاده از خدمات ماساژ سوئدی در خانه ما، ماسور به منزل یا مکان مورد نظر شما می‌آید و ماساژ سوئدی مورد نیازتان را به شکلی اصولی در اختیار شما قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *