تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ درمانی

تاثیر ماساژ بر کاهش استرس و اضطراب

راهنمای مطلب

ماساژ درمانی مزیت‌های فراوانی برای سلامت جسم و روان دارد. یکی از فواید و مزیت‌های ماساژ درمانی، کاهش سطح استرس و اضطراب در افراد است. ماساژ با کاهش ضربان قلب، ایجاد آرامش و آزادسازی هرمون‌های خوب در بدن، به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند.

در این مقاله می‌خواهیم به تاثیر ماساژ درمانی بر کاهش استرس و اضطراب بپردازیم و همچنین بهترین روش‌های ماساژ برای رفع استرس و اضطراب را به شما معرفی کنیم.

 

استرس چیست؟

استرس به عنوان یک حالت فشار روانی، عاطفی و فیزیکی تعریف می‌شود. استرس پاسخ طبیعی بدن به هر چیزی است که نیاز به توجه و اقدام داشته باشد. همه افراد تا حدودی استرس را تجربه می‌کنند. در واقع یک مطالعه نشان داده است، 33 درصد بزرگسالان گزارش داده‌اند که سطوح بالایی از استرس را تجربه کرده‌اند.

عوامل زیادی وجود دارند که باعث به وجود آمدن استرس می‌شوند، مانند:

  • تحت فشار بودن
  • روبرو شدن با تغییرات بزرگ در زندگی
  • نگرانی برای یک چیز خاص
  • نداشتن کنترل کافی روی نتیجه یک موقعیت
  • مسئولیت‌هایی داشته باشید که به نظر شما طاقت فرسا باشند.
  • تجربه تبعیض، نفرت یا سوء استفاده
  • داشتن سبک زندگی ناسالم
  • تنش و درگیری در محل کار یا خانه

عوامل و شرایط استرسزا به این موارد محدود نمی‌شود و عوامل بسیار زیاد دیگری وجود دارند که می‌توانند باعث به وجود آمدن استرس شوند.

افرادی که دچار استرس می‌شوند، از خود نشانه‌های فیزیکی و احساسی مختلفی را نمایش می‌دهند. نشانه‌های فیزیکی استرس شامل به سختی نفس کشیدن، وحشت زدگی، تاری دید، مشکلات خواب، خستگی، دردهای عضلانی، سر درد و فشار خون بالا است و علائم احساسی و روانی استرس شامل ناراحتی و گریه، انفجار خشم، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های روزانه و دوری از خانواده و دوستان می‌باشد.

 

ماساژ چگونه استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد؟

ماساژ با کاهش ضربان قلب، ایجاد آرامش و ریلکسیشن و ترشح هرمون‌های موثر در ایجاد احساس خوب، به کاهش استرس می‌کند. ماساژ با کاهش کورتیزول و افزایش هرمون سروتونین و اندورفین، توانایی بدن را برای مبارزه با درد، اضطراب و احساس غم و اندوه تقویت می‌کند.

همچنین ماساژ با افزایش گردش خون و دما بدن، باعث آرامش عضله‌ها می‌شود. افزایش گردش خون، خون بیشتری را به ماهیچه‌ها می‌رساند و مواد زائد را دفع می‌کند که در نتیجه تنش‌هایی عضلانی از بین می‌روند. این کار در نهایت به کاهش استرس روانی کمک می‌کند.

ماساژ را می‌توان به یک در آغوش گرفتن یک ساعته تشبیه کرد، زیرا می‌تواند نیاز انسان به تماس انسانی و لمس آرامش‌بخش، برآورده کند.

کورتیزول یک هورمون استروئیدی است که در غدد فوق کلیوی آدرنال تولید می‌شود. کورتیزول هورمون اصلی در ایجاد استرس است و قند (گلوکوز) را در جریان خون افزایش می‌دهد. همچنین کورتیزول عملکردهایی را که در شرایط جنگیدن یا گریز در بدن غیرضروری یا مضر هستند، مهار می‌کند.

سروتونین یک ماده شیمیایی است که اغلب به آن ماده شیمیایی طبیعی (احساس خوب) می‌گویند. سروتونین پیام‌ها را بین سلول‌های عصبی در مغز و سراسر بدن حمل می‌کند. سطح نرمال هرمون سروتونین نقش مهمی در عملکرد بدن مانند بهبود خلق و خو، احساس تمرکز، ثبات عاطفی، شادی و آرامش دارد. سطوح پایین سروتونین با افسردگی مرتبط است.

اندورفین ماده شیمیایی است که بدن انسان در هنگام احساس درد یا استرس آزاد می‌کند. اندورفین در طول فعالیت‌های لذت بخش مانند ورزش، ماساژ، غذا خوردن و رابطه جنسی نیز آزاد می‌شوند. اندورفین به تسکین درد، کاهش استرس و ایجاد حس خوب کمک می‌کند.

 

چه زمانی می توان از ماساژ برای کاهش استرس استفاده کرد؟

در هر شرایطی می‌توانید از تکنیک‌های ماساژ برای درمان استرس استفاده کنید. استرس می‌تواند از شرایط عاطفی یا فیزیکی در زندگی ناشی شود. ماساژ با تحریک هورمون‌های احساس خوب، تحریک سیستم‌ عصبی پاراسمپاتیک و تقویت آرامش، سطح استرس را کاهش داده و خلق و خو را بهبود می‌بخشد.

 

بهترین روش‌های ماساژ برای کاهش استرس

ماساژ می‌تواند برای کاهش استرس و اضطراب بسیار مفید واقع شود. در این بخش می‌خواهیم انواع روش‌های ماساژ درمانی که به کاهش استرس کمک می‌کنند را برای شما توضیح دهیم.

 

1-استفاده از ماساژ سوئدی برای کاهش استرس و اضطراب

ماساژ سوئدی یک ماساژ ملایم و فول بادی است و برای افرادی که اولین بار ماساژ دریافت می‌کنند یا می‌خواهند یک ماساژ ملایم را تجربه کنند، بسیار مناسب می‌باشد. استفاده از فشار ملایم در این ماساژ، عضلات سفت شده را آزاد می‌کند.

ماساژ درمانگر برای انجام ماساژ سوئدی، ترکیبی از ورز دادن، حرکات مالش دایره‌ای، حرکات لرزشی، ضربه زدن با لبه دست و حرکات غیرفعال مفصل را به کار می‌گیرد. این ماساژ معمولا بین 60 دقیقه تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد. ماساژ سوئدی به کاهش اضطراب، کاهش استرس، کسب آرامش، تسکین درد عضلانی و بهبود جریان خون در بدن کمک می‌کند.

 

2-استفاده از ماساژ شیاتسو برای کاهش استرس

ماساژ شیاتسو برای کسانی که می‌خواهند استرس، اضطراب، تنش و درد را از بین ببرند، بهترین گزینه است. شیاتسو یک نوع ماساژ ژاپنی است که به کسب آرامش جسمی و روحی کمک می‌کند. مزیت‌های دیگر این ماساژ شامل بهبود کیفیت خواب، رفع خستگی و بهبود خلق و خو می‌باشد.

ماساژدرمانگر ماساژ شیاتسو را به صورت فول بادی یا متمرکز بر روی مناطقی که به توجه بیشتری نیاز دارند، انجام می‌دهد. ماسور با وارد کردن فشار به نقاط فشار بدن، به کاهش استرس کمک می‌کند.

 

3-تاثیر ماساژ آروماتراپی بر روی کاهش استرس

ماساژ آروماتراپی با انجام تکنیک‌های معمول ماساژ در کنار استفاده از روغن‌های ضروری گیاهی، انجام می‌شود. ماساژ آروماتراپی برای کسب سلامتی و تندرستی است و در عین حال کاهش استرس و اضطراب ذهنی، بسیار مفید است. این ماساژ به تقویت خلق و خو، کاهش علائم افسردگی، کاهش تنش عضلانی و تسکین دردها، کمک می‌کند.

ماسور در این روش، تکنیک‌ها و فشار ملایم را با روغن‌های ضروری خاصی ترکیب می‌کند. روغن ضروری به شکل اسپری شده در هوا یا اعمال روی پوست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای دریافت این ماساژ لباس به تن نخواهید داشت و هر جلسه ماساژ رایحه درمانی در حدود 60 الی 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

 

4-تاثیر ماساژ بافت عمیق بر استرس

ماساژ بافت عمیق شبیه به ماساژ سوئدی است، با این تفاوت که در این ماساژ فشار بیشتری وارد می‌شود و بافت‌ها و عضلات زیرین را هدف قرار می‌دهد. ماساژ بافت عمیق به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند، علاوه بر آن یک گزینه عالی برای درمان آسیب دیدگی، سفتی و درد عضلانی است.

در طول انجام ماساژ، ماسور از ضربات آهسته و عمیق استفاده می‌کند تا گره‌های عضلانی و تنش‌های موجود در عمیق‌ترین لایه‌های بافت همبند از بین ببرد. در طول انجام این ماساژ لباس‌های خود را درخواهید آورد و هر جلسه از ماساژ بافت عمیق بین 60 دقیقه تا 90 دقیقه به طول خواهد انجامید.

 

5-تاثیر ماساژ سنگ داغ بر استرس

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که تنش عضلانی دارند یا افرادی که می‌خواهند با استفاده از ماساژ آرامش بیشتری کسب کنند و استرس و اضطراب خود را درمان کنند، مناسب است. ماساژ هات استون شبیه به ماساژ سوئدی است، اما درمانگر علاوه بر تکنیک‌های رایج ماساژ از سنگ‌های آذرین صیقلی گرم شده نیز استفاده می‌کند. سنگ‌های گرم شده در قسمت‌های مختلف بدن قرار می‌گیرند تا گردش خون را بهبود دهند و ایجاد آرامش کنند.

استفاده از سنگ‌های داغ باعث افزایش نفوذ پذیری ماساژ می‌شود. هر جلسه از این ماساژ بین 60 دقیقه الی 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

 

نتیجه‌گیری

زندگی در شهرهای امروزی می‌تواند بر روی سیستم ایمنی روانی انسان تاثیرگذار باشد. به گفته روانشناسان، این استرس محیطی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال دوقطبی را افزایش دهد. از طرفی، ماساژ می‌تواند به رفع استرس و اضطراب در افراد کمک کند. استفاده منظم از ماساژ می‌تواند به شما کمک کند تا سطح کلی استرس را پایین نگه دارید و با تحریک بدن به ترشح سروتونین و آندروفین، شما به فردی شادتر تبدیل شوید.

در این مقاله تاثیر ماساژ بر رفع استرس و اضطراب را به شما توضیح دادیم و بهترین تکنیک‌های ماساژ درمانی برای کاهش سطح استرس را برای شما نام بردیم. اگر شما هم از استرس و اضطراب رنج می‌برید، می‌توانید از خدمات ماساژ مرکز ماساژ لاوندر استفاده کنید و احساس آرامش و شادی برای خودتان به ارمغان بیاورید.

همچنین می‌توانید از خدمات ماساژ در منزل ما استفاده کنید و با دریافت ماساژ توسط ماسورهای حرفه‌ای در فضای آرامش بخش منزل‌تان، سطح استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *