یک خانم در حال دریافت ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ یکی از تکنیک‌هایی است که بشر از آن هزاران سال پیش برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌کرده است. شیاتسو یکی از تکنیک‌های ماساژ تراپی است که بسیاری از مردم از آن جهت افزایش آرامش و ریلکسیشن از آن استفاده می‌کنند.

شیاتسو نوعی ماساژ ژاپنی است که در آن به وسیله کف دست، انگشت‌ها، آرنج یا سایر قسمت‌های بدن به نقاط مختلفی از بدن فشار وارد می‌آورد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ماساژ شیاتسو آشنا کنیم و هر آنچه در مورد این ماساژ، فلسفه آن، مزیت‌های استفاده از شیاتسو و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با سایر ماساژ‌ها لازم است بدانید، در اختیارتان بگذاریم.

 

ماساژ شیاتسو چیست؟

شیاتسو (shiatsu massage) یک تکنیک ماساژ ژاپنی است که بر اساس ماساژ قدیمی به اسم آنما (Anma) برگرفته شده است و بر اساس مفاهیم طب سنتی چینی و انتقال جریان چی (Qi) در بدن انجام می‌شود. شیاتسو در قرن بیستم میلادی و با ادغام روش‌های سنتی با علم غربی، توسط توکوجیرو نامیکوشی به محبوبیت رسید.

عبارت شیاتسو در زبان ژاپنی از دو کلمه شی (Shi) به معنای انگشت و آتسو (Atsu) به معنای فشار تشکیل شده است. ماساژ درمانگر از کف دست، انگشتان خود یا ابزارهای ماساژ جهت اعمال فشار در طول خطوط انرژی جهت تسکین درد و تنش در بدن استفاده می‌کند.

 

تصویری قدیمی از انجام ماساژ شیاتسو
تصویر قدیمی از انجام ماساژ شیاتسو در ژاپن

 

ماساژ شیاتسو ریشه در مفهوم انرژی چی دارد. در طب سنتی چینی، چی به نیروی حیاتی گفته می‌شود که تمام فعالیت‌های زندگی را هدایت می‌کند. طب سنتی چینی بر این باور بوده که سلامتی زمانی پدیدار می‌شود که انرژی چی بدون مانع در بدن در جریان باشد. هنگامی که جریان چی مسدود می‌شود، علائمی مانند بدن درد، سردرد و مشکلات گوارشی ظاهر خواهد شد.

متخصص‌های مراقبت‌های پزشکی، ماساژ شیاتسو را به عنوان یک شکل اصلاح شده از طب فشاری (acupressure) در نظر می‌گیرند. در ماساژ شیاتسو، ماساژ درمانگر با فشار دادن کف دست، شست دست، آرنج و سایر نقاط بدن، بر روی نقاط خاصی از بدن که تصور می‌شود کانال‌های انرژی هستند،فشار وارد می‌کند تا راه را برای انرژی چی باز کند. نتیجه این عمل کاهش تنش و خستگی، ریلکسیشن، بهبود گردش خون و لنف در بدن است.

با این وجود ماساژ شیاتسو چیزی فراتر از طب فشاری است. در شیاتسو از تکنیک‌هایی مانند کشش و ورز دادن برای بهبود دامنه حرکتی مفاصل نیز استفاده می‌شود.

ماساژ شیاتسو به عنوان یکی از بهترین ماساژهای ریلکسی شناخته می‌شود که می‌تواند به شما در کسب آرامش ذهنی و جسمی کمک کند.

 

تصویر ماسور در حال انجام تکنیک‌های مختلف ماساژ شیاتسو

 

نحوه انجام ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یک ماساژ فول بادی است، اما نقاط شروع و پایان ماساژ می‌تواند متفاوت باشند. به این معنی که با توجه به وضعیت هر فرد، پروتکل‌های مختلفی برای انجام ماساژ در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل ترتیب انجام ماساژ برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

به طور معمول در هنگام انجام ماساژ شیاتسو، فرد بر روی زمین دراز خواهد کشید. برای انجام ماساژ شیاتسو لازم هست که لباس‌های خود را درآورید. در صورتی که مایل هستید در هنگام دریافت این ماساژ لباس به تن داشته باشید، می‌توانید یک دست لباس سبک و راحت به تن کنید. ماساژ شیاتسو بدون استفاده از هیچ گونه روغن ماساژی انجام می‌شود.

بسته به ساختار فیزیکی و سطح انرژی کلی هر فرد، ماساژ درمانگر از تکنیک‌های مختلفی از جمله کشش ملایم، نگه داشتن، فشار دادن با کف دست، شست، انگشتان، آرنج، زانو و در صورت لزوم از تکنیک‌های حرکتی چرخشی و کششی استفاده می‌کند.

 

آیا ماساژ شیاتسو دردناک است؟

به طور کلی ماساژ شیاتسو دردناک نیست. در هنگام انجام این ماساژ، فشار مشخص و ثابتی به بدن وارد می‌شود. با این وجود، ممکن است نقاطی وجود داشته باشد که ماسور فشار بیشتری به آن‌ها وارد کند.
احساس درد بعد از دریافت ماساژ یک امر طبیعی است. معمولا افراد به مدت 24 تا 48 ساعت پس از جلسه ماساژ، درد عضلانی را تجربه خواهند کرد. چنین دردهایی پاسخ فیزیکی بدن به بهبود التهاب در بدن است. اگر عضلات شما به ماساژ عادت نداشته باشد، ممکن است که این اتفاق بیافتد.

با اینکه احتمال احساس درد در این ماساژ وجود دارد، توصیه می‌کنیم که حتما جلسات ماساژ شیاتسو خود را ادامه دهید. تنها استفاده از یک جلسه ماساژ شیاتسو برای شما نتیجه مطلوبی را بدست نخواهد آورد. ماساژ شیاتسو هیچ اثر جانبی بر روی بدن نخواهد داشت. اما اگر بیماری خاصی دارید، توصیه می‌کنیم که قبل از دریافت ماساژ با پزشک خود مشورت داشته باشید.

 

آیا می‌توان روی خود ماساژ شیاتسو انجام دهید؟

با یادگیری تکنیک‌های ماساژ می‌توانید در خانه از ماساژ شیاتسو استفاده نمایید. اما به عنوان یک تیم از ماسورهای متخصص که تجربه طولانی در ارائه ماساژ داریم، توصیه می‌کنیم که از یک ماسور حرفه‌ای جهت دریافت ماساژ استفاده کنید.

ماساژ درمانگرهای حرفه‌ای به تمامی تکنیک‌های ماساژ شیاتسو آشنایی دارند و با تجربه چندین ساله خود می‌توانند ماساژ با کیفیت‌تر و اصولی‌تری را در اختیارتان قرار دهند. استفاده از ماساژ شیاتسو حرفه‌ای باعث کسب آرامش و ریلکسیشن لذت بخشی خواهد شد.

 

مزیت‌های استفاده از ماساژ شیاتسو

برخی از متخصص‌های ماساژ شیاتسو ادعا می‌کنند که استفاده از ماساژ شیاتسو می‌توانند مشکلاتی مانند درد عضلانی، آسیب‌های ورزشی، آسم، مشکلات پوستی، سیاتیک، سینوزیت، برونشیت و بسیاری دیگر از مشکلات را درمان کند. اما مطالعات علمی محدودی بر روی ماساژ شیاتسو انجام شده است و در حال حاضر مزیت‌های اثبات شده محدودی از این ماساژ به اثبات رسیده است.

نتایج یک تحقیق نشان داده است که شیاتسو برای تسکین درد، حالت تهوع و استفراغ و همچنین بهبود کیفیت خواب، مفید واقع خواهد شد.

مطالعه دیگری نشان داده است که استفاده از ماساژ شیاتسو در القای زایمان خود به خودی در زنان دارای بارداری پست ترم، موثر بوده است.

 

موارد منع استفاده از ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو به عنوان یک ماساژ ایمن در نظر گرفته می‌شود. با این وجود، شرایطی وجود دارد که در آن فرد باید از انجام شیاتسو خودداری نماید. از جمله مواردی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید شامل:

 • ابتلا به بیماری حاد یا تب شدید
 • ابتلا به پوکی استخوان
 • فرد تحت شیمی درمانی باشد
 • فشار خون فرد بالا باشد
 • افراد درگیر با بیماری آریتمی
 • دیابت کنترل نشده
 • مواردی از قبیل شکستگی استخوان
 • داشتن زخم یا اسکار تازه
 • ضایعات پوستی فعال
 • نقاط التهابی
 • رگهای واریسی
 • سرطان خون
 • ابتلا به ویروس‌هایی مانند آنفولانزا و آبله مرغان
 • فتق دیسک
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان

افرادی که بیماری آن‌ها تشدید پیدا کرده است، قبل از دریافت ماساژ شیاتسو باید با پزشک خود مشورت داشته باشند.

 

شباهت‌ها و تفاوت‌های شیاتسو با انواع ماساژ

شیاتسو شباهت‌های زیادی با سایر تکنیک‌های ماساژ درمانی دارد. با این حال، تکنیک‌هایی در شیاتسو وجود دارد که آن را از سایر ماساژها متمایز می‌کند.

 

شیاتسو و ماساژ سوئدی

هر دو ماساژ شیاتسو و ماساژ سوئدی، از کف دست‌ها برای انجام تکنیک‌های ماساژ استفاده می‌کنند. با این حال ماساژ سوئدی از تکینک‌هایی مانند افلوراژ، پتریساژ، پرکاشن و حرکات اصطکاکی استفاده می‌کند. علاوه بر این، تکنیک‌های ماساژ سوئدی را می‌توان با استفاده از روغن ماساژ انجام داد.

ماساژ شیاتسو بر روی نقاط فشار بدن تمرکز دارد، ولی ماساژ سوئدی بر روی ماهیچه‌ها و بافت‌های همبند بدن اجرا می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با ماساژ سوئدی، مقاله‌ای که با عنوان (ماساژ سوئدی چیست) برای شما آماده کرده‌ایم، مطالعه نمایید.

 

شیاتسو و ماساژ تایلندی

ماساژ شیاتسو و ماساژ تایلندی هر دو به عنوان ماساژ خشک شناخته می‌شوند، به این معنی که نیاز به لوسیون یا روغن ماساژ ندارند. هر دو این ماساژها بر بهبود و افزایش جریان انرژی در سراسر بدن تمرکز دارند، اما منشا خود را از شیوه‌های سنتی مختلفی می‌گیرند.

ماساژ شیاتسو بر ایجاد فشار عمیق به نقاط نصف النهار بدن تمرکز دارد، در حالی که ماساژ تایلندی بر تسکین درد کمر و سر درد، بهبود گردش خون در بدن و افزایش انعطاف پذیری متمرکز است. به همین دلیل است که به ماساژ تایلندی، ماساژ یوگا تایلندی نیز گفته می‌شود.

 

شیاتسو و ماساژ بافت عمیق

برخلاف ماساژ شیاتسو که به دنبال متعادل سازی جریان انرژی در کل بدن می‌باشد، ماساژ بافت عمیق بر روی نقاط خاصی از بدن مانند ماهیچه‌ها و بافت‌های عمیق، عضلات آسیب دیده و رفع تنش‌های مزمن عضلانی متمرکز است.

 

حرف آخر

ماساژ شیاتسو یک ماساژ شرقی و فول بادی است. شیاتسو با ایجاد فشار و ماساژ نقاط خاصی از بدن، جریان انرژی چی را در بدن، متعادل می‌کند. مزیت‌ها و تاثیرات زیادی برای این ماساژ در نظر گرفته می‌شود که البته بسیاری از آن‌ها هنوز پشتوانه علمی ندارند. با این حال مطالعات زیادی ثابت کرده است که استفاده از شیاتسو می‌تواند در کسب آرامش و ریلکسیشن به افراد کمک کند. از همین رو بسیاری از متخصص‌های ماساژ، شیاتسو را به عنوان بهترین ماساژ ریلکسی در نظر می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *