تصویر یک خانم در حال دریافت ماساژ ریلکسی بر روی تخت ماساژ

ماساژ ریلکسی چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ ریلکسی نوعی ماساژ ملایم و آرامش بخش است که با اعمال فشار، ضربات و نوازش پوست و عضلات سطحی انجام می‌شود.

اگر علاقه‌دارید تا در مورد ماساژ ریلکسی، فواید آن و بهترین ماساژها جهت ریلکسیشن آشنا شوید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

ماساژ ریلکسی چیست؟

ماساژ ریلکسی (Relaxation Massage) شکلی از ماساژ است که با استفاده از فشار نرم و ملایم انجام می‌شود. ماساژ ریلکسی تنش‌های عضلانی را تسکین می‌دهد، گردش خون را بهبود می‌بخشد و به بدن و ذهن کمک می‌کند تا کاملا آرام شده و احساس ریلکسی به شخص دست دهد.

هدف اصلی استفاده از ماساژ ریلکسی ایجاد آرامش عمومی و ریلکسیشن می‌باشد. نحوه انجام ماساژ ریلکسی تا حدود زیادی شبیه به ماساژ سوئدی است. برخلاف ماساژ بافت عمیق، ماساژ ریلکسی به درمان بافت همبند ماهیچه‌ها نمی‌پردازد، و برای رفع آسیب‌های ورزشی یا سایر ناراحتی‌های جسمی مانند شکستن گره‌های عضلانی در نظر گرفته نمی‌شود، در عوض هدف آن ایجاد آرامش و ریلکسیشن است.

گاهی اوقات برای القای بیشتر حس آرامش در ماساژ ریلکسی از نورپردازی ملایم، موسقی آرامش بخش کلاسیک و روغن‌های ضروری با رایحه‌ آرامش بخش استفاده می‌شود. دریافت ماساژ ریلکسی حس بسیار لذت بخشی دارد.

 

تصویر یک مرد در حال لذت بردن از ماساژ ریلکسی

 

چرا ماساژ باعث ریلکس شدن و کسب آرامش می‌شود؟

دریافت ماساژ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می‌کند، سیستمی که مسئول واکنش به استراحت و آرامش است. لمس فیزیکی در ماساژ اعصاب پارسمپاتیک را تحریک می‌کند و باعث می‌شود تا بدن به طور طبیعی ضربان قلب را کاهش دهد. در نتیجه، تنفس آرام و کند می‌شود، فشار خون کاهش می‌یابد و شخص احساس آرامش می‌کند.

 

فواید استفاده از ماساژ ریلکسی

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از ماساژ ریلکسی، کسب آرامش و ریلکسیشن است. فواید دیگر این ماساژ شامل کاهش استرس، کاهش درد و تنش‌های عضلانی، بهبود جریان خون، کاهش ضربان قلب و فشار خون و افزایش انرژی می‌باشد. در ادامه در مورد هر کدام از فواید استفاده از ماساژ ریلکسی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

ماساژ ریلکسی باعث بهبود جریان خون

حرکات نوازشی و ورز دادن‌های ملایم می‌تواند جریان خون را افزایش دهد، مواد مغذی را به بافت‌ها برساند و سموم و مواد زائد را دفع کند. این کار به نوبه خود باعث بهبود آسیب‌های موجود در بافت‌های نرم سطحی و بهبود رنگ پوست می‌شود.

مطالعه بیشتر: تاثیر ماساژ بر افزایش گردش خون

 

ماساژ ریلکسی باعث کاهش تنش عضلانی می‌شود

تنش‌های عضلانی که به دلیل وضعیت نادرست بدن به وجود می‌آیند (نشستن طولانی مدت پشت میز) را می‌توان با انجام منظم ماساژ ریلکسی، کاهش داد. برای مثال اعمال فشار ملایم اما عمیق به عضلات شانه می‌تواند به رفع هر گونه تنش و سفتی در عضلات این ناحیه کمک کند.

 

ماساژ ریلکسی باعث کاهش درد عضلانی می‌شود

یک ماسور حرفه‌ای می‌تواند درد موجود در عضله یا گروه‌های عضلانی خاص را تسکین ببخشد.

 

تصویری از وسایل ماساژ زیر نور شمع برای ارائه ماساژ آرامش بخش

 

ماساژ ریلکسی می‌تواند به کاهش علائم اضطراب و افسردگی کمک کند

اضطراب و افسردگی مسئول اکثر بیماری‌های روانی در اکثر افراد جامعه هستند. ماساژ ریلکسی با ایجاد فضایی آرام و با از بین بردن درد و تنش می‌تواند برخی از علائم اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و سلامت روانی افراد را بهبود بخشد.

 

استفاده از ماساژ ریلکسی باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود

ماساژ ریلکسی می‌تواند افراد را آرام کند، استرس را کاهش دهد و به ایجاد آرامش کمک کند. این موارد باعث می‌شوند تا شما سریع‌تر بخوابید، خواب عمیق‌تری را تجربه کنید و در طول خواب کمتر دچار اختلال شوید.

 

بهترین ماساژها برای کسب آرامش و ریلکسیشن

دریافت اکثر روش‌های ماساژ باعث ایجاد آرامش می‌شوند. برخی از انواع ماساژها نسبت به سایر آن‌ها آرامش بخش‌تر هستند. اگر هدف شما از دریافت ماساژ کسب آرامش و ریلکسی است، باید با بهترین روش‌های ماساژ برای ریلکس شدن آشنا شوید. در اینجا به چند مورد از بهترین ماساژها برای کسب آرامش نگاه می‌اندازیم.

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی رایج‌ترین نوع ماساژ است. همچنین، ماساژ سوئدی شناخته شده‌ترین شکل از ماساژ ریلکسی است. این ماساژ ترکیبی از حرکات خاص مانند پتریساژ، افلوراژ، حرکات ضربه‌ای، حرکات لرزشی و حرکات اصطکاکی است که به کسب آرامش کمک می‌کند.

ماساژ سوئدی می‌تواند به آرامش و ریلکس شدن شما کمک کند، به شما انرژی دهد و ممکن است به درمان آسیب دیدگی‌ها کمک کند. این ماساژ برای تمدد اعصاب کامل بدن گزینه عالی است و می‌تواند برای کسانی که سعی در بهبود آسیب دیدگی‌های خود دارند، مفید واقع شود. همچنین برای افرادی که به دنبال ماساژ زوجین یا افرادی که اولین بار ماساژ دریافت می‌کنند، ماساژ سوئدی انتخاب مناسبی است.

 

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یکی از بهترین ماساژها برای کسب آرامش و ریلکسیشن می‌باشد. ماساژ شیاتسو می‌تواند به صورت فول بادی ارائه شود، اما اگر نواحی از بدن به توجه بیشتری نیاز داشته باشد، ماسور بر روی آن نقاط تمرکز می‌کند. در طول انجام ماساژ شیاتسو، ماساژ درمانگر از کف دست‌ها و انگشت‌های خود برای ماساژ دادن و فشار دادن نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند.

شیاتسو شکل ملایم‌تری از فیزیوتراپی است. این ماساژ می‌تواند برای تسکین درد، کسب آرامش و بهبود کیفیت خواب بسیار مناسب می‌باشد. همچنین تصور می‌شود که شیاتسو می‌تواند سفتی عضلات را کاهش دهد، پوست را تحریک کند، به هضم غذا کمک کند و بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد. در حال حاضر مطالعات محدودی بر روی این ماساژ انجام شده است و مزیت‌های کمی از آن به اثبات رسیده‌اند.

 

حوله، شمع و سنگ داغ برای انجام ماساژ

 

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ یکی دیگر از انواع ماساژهای آرامش بخش و ریلکسی است. این ماساژ شامل قرار دادن سنگ‌های آذرین صیقلی داغ بر روی نقاط مشخصی از بدن است. علاوه بر قرار دادن سنگ‌های داغ بر روی بدن، ماسور از تکینک‌های خاصی جهت ایجاد آرامش و ریلکسیشن استفاده می‌کند.

ماساژ سنگ داغ عمدتا برای کسب آرامش استفاده می‌شود، اما نسبت به ماساژ سوئدی نیروبخش‌تر است و تاثیر بیشتری می‌گذارد. گرما باعث نفوذ بیشتر تاثیرات ماساژ در بافت‌های نرم بدن می‌شود.

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی شامل انجام تکنیک‌های ماساژ سوئدی در کنار استفاده از روغن‌های معطر گیاهی است. ماساژ آروماتراپی به عنوان یک ماساژ ریلکسی و آرامش بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل داشتن رایحه‌های بسیار خوشبو می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی خلق و خو شما داشته باشد.

ماساژ آروماتراپی می‌تواند برای تسکین کمردرد، سردرد و بهبود کیفیت خواب مناسب باشد. ماساژ آروماتراپی بسیار آرامش بخش است، اما باید مطمئن شوید که به روغن‌های ضروری استفاده شده در این ماساژ حساسیت نداشته باشید، چون می‌تواند باعث واکنش و آلرژی پوستی شود.

 

فرق بین ماساژ ریلکسی و ماساژ بافت عمیق چیست؟

ماساژ ریلکسی از فشار ملایمی برای انجام ماساژ استفاده می‌کند که در نتیجه باعث ایجاد آرامش در افراد خواهد شد. از طرفی ماساژ بافت عمیق از فشارهای محکم و عمیقی استفاده می‌کند تا تنش‌ها و گره‌های عضلانی موجود در بافت‌های عمیق را رفع کند. ماساژ بافت عمیق می‌تواند دردناک باشد و آرامش را از شما بگیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *