خانم مسنی که بر روی تخت دراز کشیده است و با بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کند

تاثیر ماساژ بر بی‌خوابی

راهنمای مطلب

آیا ماساژ می‌تواند به بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب کمک کند؟

بی‌خوابی و نداشتن خواب با کیفیت می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های مختلفی باشد. ماساژ تراپی می‌تواند برای بهبود کیفیت خواب و رفع بی‌خوابی موثر واقع شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تاثیر ماساژ بر بی‌خوابی و بهترین ماساژها برای بهبود کیفیت خواب آشنا شوید.

 

تصویر یک مرد خوابالو در هنگام کار کردن در دفتر خود

 

بی‌خوابی یا اینسومنیا چیست؟

بی‌خوابی یا اینسومنیا (Insomnia) یک اختلال رایج خواب می‌باشد و به این معنی است که شخص به طور منظم در هنگام خوابیدن مشکل دارد و معمولا با تغییر عادات خواب بهتر می‌شود.

افرادی که دچار اختلال بی‌خوابی هستند، ممکن است زمان خوابیدن، خواب ماندن و تجربه خوابی عمیق و با کیفیت مشکل داشته باشند. افرادی که دچار اینسومنیا هستند حتی در زمان و محیط مناسب هم نمی‌توانند خواب راحتی را تجربه کنند. بی‌خوابی باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه می‌شود و در طول روز احساس خواب آلودگی ایجاد می‌کند.

 

یک خانم در حال دریافت ماساژ

 

آیا ماساژ درمانی برای درمان بی‌خوابی مفید است؟

برخی از مطالعات انجام شده ثابت کرده‌اند که ماساژ می‌تواند به بهبود بی‌خوابی کمک کند. ماساژ باعث افزایش تولید هورمون سروتونین در بدن می‌شود که می‌تواند به مبارزه با بی‌خوابی کمک کند. ماساژ می‌تواند برای بهبود کیفیت خواب و تجربه خوابی موثر واقع شود. از همین رو می‌توان گفت که یکی از مزیت‌های استفاده از ماساژ تراپی، درمان بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب می‌باشد.

 

ماساژ تراپی چگونه به بی‌خوابی کمک می‌کند؟

اعتقاد بر این است که سطوح پایین سروتونین با افسردگی و بی‌خوابی مرتبط می‌باشد. زمانی که سطح سروتونین به حد نرمال خود برسد، خواب انسان نیز تنظیم می‌شود. استرس نیز یکی از رایج‌ترین دلایل بی‌خوابی است. وقتی استرس داریم، بدن شروع به ترشح هورمون کورتیزول می‌کند. کورتیزول بر الگوهای خواب تاثیرگذار است و کیفیت خواب را کاهش می‌دهد.

ماساژ می‌تواند هورمون‌های استرس را پایین بیاورد و سطح دوپامین، اندورفین و سروتونین را افزایش دهد. به همین دلیل ماساژ می‌تواند به بهبود خلق و خو، کاهش درد و درمان بی‌خوابی کمک کند.

هورمون سروتونین به تولید ملاتونین در بدن کمک می‌کند. غده صنوبری از سروتونین برای سنتز ملاتونین در بدن استفاده می‌کند و هر چه سطح هورمون سروتونین نرمال‌تری داشته باشیم، سطح ملاتونین سالمی در بدن ایجاد می‌شود. ملاتونین هورمونی است که مغز در پاسخ به تاریکی تولید می‌کند. این هورمون به زمان بندی ریتم‌های شبانه روزی و خواب کمک می‌کند.

تنش‌های فیزیکی و عضلانی نیز می‌توانند منجربه به بی‌خوابی و پایین آمدن کیفیت خواب شوند. ماساژ با آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) باعث رفع تنش‌های فیزیکی در بدن می‌شود. ماساژ باعث افزایش جریان خون و دما در عضلات می‌شود که می‌تواند سفتی عضلانی را بر طرف کند. ماساژ با رفع تنش‌ها، سفتی و دردهای عضلانی به درمان بی‌خوابی و افزایش کیفیت خواب کمک می‌کند.

 

بهترین ماساژها برای درمان بی‌خوابی و افزایش کیفیت خواب

همانطور که متوجه شدید، استفاده از ماساژ درمانی می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. برخی از تکنیک‌های ماساژ درمانی مانند ماساژ تایلندی باعث افزایش انرژی می‌شوند و شما را سرحال می‌آروند. برخی دیگر مانند ماساژ سوئدی و ماساژ سنگ داغ به کسب آرامش و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کنند.

در این بخش بهترین ماساژها برای درمان بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب را به شما معرفی می‌کنیم.

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از محبوب‌ترین ماساژها برای درمان بی‌خوابی است. این ماساژ شامل ضربات ملایم و طولانی است که به ایجاد آرامش کمک می‌کند. ماساژ سوئدی به کاهش هورمون‌های استرس مانند کورتیزول کمک می‌کند و از طرفی باعث ترشح سروتونین در بدن می‌شود.

 

تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ سنگ داغ برای درمان بی‌خوابی

 

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای درمان بی‌خوابی، استرس، تنش و دردهای عضلانی مناسب است. در طول ماساژ، سنگ‌های داغ آذرین بر روی نقاط مشخصی قرار داده می‌شود که به رفع تنش‌های عمیق کمک می‌کند. ماساژ سنگ داغ به کاهش اضطراب و تولید ملاتونین در بدن کمک می‌کند، که این دو در نهایت می‌توانند کیفیت کلی خواب را بهبود ببخشند.

 

ماساژ نقاط ماشه‌ای

ماساژ نقاط ماشه‌ای برای درمان و شکستن نقاط ماشه‌ای، گره‌های عضلانی و فیبرهای ماهیچه‌ای سفت شده، مناسب است. ماساژ نقاط ماشه‌ای با رفع تنش‌ها و دردهای عضلانی و ایجاد احساس آرامش، کمک می‌کند تا خوابی آرام و عمیقی را تجربه کنیم.

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی ترکیبی از تکنیک‌های ماساژ درمانی و رایحه درمانی است که تاثیرات مثبت زیادی بر بدن می‌گذارد. روغن‌های ضروری استفاده شده در ماساژ آروماتراپی به شما کمک می‌کنند تا ریلکس شوید و خواب بهتری را تجربه کنید. محققان با انجام تحقیقات مختلف بر روی روغن اسطوخودوس، دریافتند که این روغن ضروری می‌تواند به خواب آرام و عمیق کمک کند. تحقیقات بیشتری برای تایید تاثیرگذاری سایر روغن‌های ضروری بر روی کیفیت خواب نیاز است.

 

از کجا می‌توان یک ماساژ حرفه‌ای جهت درمان بی‌خوابی دریافت کرد؟

جهت دریافت ماساژ با کیفیت و حرفه‌ای که به درمان بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب شما کمک کند، باید از یک مرکز معتبر، ماساژ مورد نیازتان را دریافت کنید. مرکز ماساژ لاوندر آماده است تا با ارائه خدمات ماساژ، تمامی روش‌های ماساژ تراپی که بر روی کیفیت خواب تاثیرگذار هستند را در اختیار شما قرار دهد.

همچنین می‌توانید از خدمات ماساژ در منزل استفاده کنید و پس از دریافت ماساژ توسط ماسورهای حرفه‌ای، خواب آرام و لذت بخشی را در منزل خود تجربه کنید.

 

نتیجه گیری

ماساژ یکی از راه‌هایی است که هر کسی برای درمان بی‌خوابی می‌تواند از آن استفاده کند. در این مقاله سعی کردیم تا نحوه تاثیرگذاری ماساژ بر روی بی‌خوابی و بهترین ماساژها برای درمان اینسومنیا و بهبود کیفیت خواب را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر شما هم از مشکل بی‌خوابی رنج می‌برید، رزرو یک جلسه ماساژ می‌تواند به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *