ماساژ درمانگر در حال انجام ماساژ افلوراژ

ماساژ افلوراژ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

راهنمای مطلب

افلوراژ یک تکنیک ماساژ است که باعث ایجاد آرامش، بهبود گردش خود و جریان لنفاوی می‌شود. افلوراژ با افزایش دمای عضلات و آماده سازی آن‌ها برای تکنیک‌های ماساژ قوی‌تر، گردش خون را افزایش می‌دهد.
این تکنیک سیستم لنفاوی را نیز تحریک کرده و به خروج مواد زائد از عضله‌ها کمک می‌کند.

اگر علاقه‌مند هستید تا با تکنیک افلوراژ، نحوه انجام آن و فواید ماساژ افلوراژ بیشتر آشنا شوید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

ماساژ افلوراژ چیست؟

افلوراژ یکی از تکنیک‌های انجام ماساژ است که از حرکات و فشار ملائم استفاده می‌کند. ماساژ افلوراژ معمولا اولین ماساژی است که برای شروع ماساژهای مختلف استفاده می‌شود. افلوراژ بر روی اعضای مختلف بدن و با استفاده از انگشتان و کف دست‌ها انجام می‌شود.

افلوراژ (effleurage) یک کلمه فرانسوری به معنی لمس ملایم است. تکنیک افلوراژ نیز یک ماساژ ملایم است که در شروع اکثر روش‌های ماساژ مانند ماساژ سوئدی، برای گرم کردن عضلات بدن استفاده می‌شود.

ماساژ افلوراژ با استفاده از حرکات طولانی برای کمک به افزایش دمای بافت‌های نرم بدن و افزایش گردش خون به سمت قلب، انجام می‌شود.

تکنیک افلوراژ باعث می‌شود تا مواد زائد از طریق سیستم لنفاوی بدن را ترک کنند. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم گردش خون است که مایع لنفاوی را در داخل بدن منتقل می‌کند. افلوراژ در جهت رو به بالا و به سمت غدد لنفاوری اعمال می‌شود. این غدد در سراسر بدن توزیع شده‌اند و به عروق لنفاوی متصل هستند. افلوراژ به تحریک سیستم لنفاوی و بهبود عملکرد آن کمک می‌کند.

تکنیک‌های افلوراژ با سرعت آهسته انجام داده می‌شوند و می‌توانند برای کاهش استرس و تنش مفید واقع شوند.

مطالعه بیشتر: ماساژ چگونه به بهبود جریان خون کمک می‌کند؟

 

مزیت‌های استفاده از ماساژ افلوراژ

تکنیک افلوراژ می‌تواند در بسیاری از شرایط مورد استفاده قرار بگیرد. این شرایط شامل:

 

برای ایجاد آرامش و ریلکسیشن

افلوراژ ماساژی است که با فشار ملایمی انجام می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد آرامش شود. این تکنیک سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می‌کند و باعث افزایش دما بدن می‌شود. سیستم پاراسمپاتیک مسئول ایجاد آرامش و ریلکسیشن پس از احساساتی مانند استرس است. افلوراژ علاوه بر آرام کردن بدن، ضربان قلب را نیز کاهش می‌دهد.

 

برای کاهش سطح استرس

افلوراژ به کاهش سطح استرس کمک می‌کند. استرس می‌تواند از رویداد‌های عاطفی یا فیزیکی اتفاق افتاده در زندگی ناشی شود. ماساژ تراپی می‌تواند انواع استرس را درمان کند. افلوراژ با کاهش سطح هورمون کورتیزول و افزایش هورمون‌های حس خوب، باعث تسکین استرس می‌شود. همچنین با تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک، خلق و خو را بهبود می‌بخشد.

 

بعد از آسیب دیدگی

افلوراژ به عنوان یک تکنیک ماساژ برای بهبود و درمان آسیب دیدگی‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک در جهت رو به بالا انجام می‌شود تا جریان لنفاوی را بهبود ببخشد. تحریک جریان لنفاوی به سیستم ایمنی و تخلیه مواد زائد کمک می‌کند. تخلیه لنفاوی پس از وقوع آسیب دیدگی برای تخلیه هر نوع تورم و کمک به سیستم ایمنی جهت مبارزه با هر نوع عفونتی استفاده می‌شود.

 

بهبود سلامتی

افلوراژ برای بهبود سلامتی بدن نیز مفید می‌باشد. افلوراژ باعث گردش بهتر خون و تبادل سلولی می‌شود. این کار کمک می‌کند تا اکسیژن رسانی و مواد مغذی بیشتری به بافت‌های آسیب دیده برسد و روند بهبود آن‌ها را افزایش دهد. همچنین، افلوراژ کمک می‌کند تا اسید لاکتیک باقی مانده در عضلات از بین برود و از سفتی و اسپاسم عضلات جلوگیری می‌کند.

 

تکنیک افلوراژ بر روی کدام نواحی از بدن انجام می‌شود؟

تکنیک افلوراژ بر روی قسمت‌های مختلفی از بدن انجام می‌شود. متداول‌ترین نقاط برای انجام ماساژ افلوراژ شامل نواحی زیر می‌باشند:

  • بازوها
  • قسمت بالایی کمر
  • پایین و گودی کمر
  • عضلات ران
  • ساق پا

علاوه بر این، ماساژ افلوراژ را می‌توان در سایر نواحی بدن و برای کاهش استرس و بهبود سلامتی انجام داد.

 

نحوه انجام ماساژ افلوراژ

تکنیک افلوراژ یک حرکت نسبتا آهسته و آرام است که به صورت مداوم و با استفاده از کف دست انجام می‌شود. برای انجام این تکنیک، انگشتان دست در کنار هم قرار می‌گیرند و کف دست شکل عضوی از بدن که در حال دریافت ماساژ می‌باشد را به خود می‌گیرد. اگر چه انگشتان دست در طول انجام ماساژ حرکت می‌کنند و فشار اندکی را به بدن شخص وارد می‌آورند، اما بیشتر فشار از طریق کف دست به بدن شخص دریافت کننده، وارد می‌شود.

در هنگام انجام تکنیک افلوراژ باید از فشار یک نواختی در تمامی طول مسیر ماساژ استفاده شود. سرعت انجام ماساژ نیز باید در تمام طول ماساژ ثابت بماند.

 

تکنیک افلوراژ در کدام ماساژها استفاده می‌شود؟

افلوراژ یکی از تکنیک‌های اولیه ماساژ است که در روش‌های ماساژ تراپی تخصصی‌تر نیز استفاده می‌شود. در زیر ماساژهای محبوب و پر استفاده‌ای که از تکنیک افلوراژ استفاده می‌کنند را برای شما لیست کرده‌ایم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *