تصویر یک دختر در حال دریافت روتین ماساژ خود

هر چند وقت یکبار باید از ماساژ استفاده کرد؟

راهنمای مطلب

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که مشتریان از ما می‌پرسند، بازه زمانی بین جلسات ماساژ آن‌ها است. امروز می‌خواهیم به سوال (چند وقت یکبار باید از ماساژ استفاده کنیم؟) پاسخ دهیم.

اگر بخواهیم به این سوال جواب دقیقی بدهیم، باید بگوییم که به عوامل مختلفی از جمله سبک زندگی، میزان فعالیت، نیاز شما از ماساژ، سطح اضطراب و استرس و البته میزان بودجه‌ای که می‌خواهید برای دریافت ماساژ هزینه کنید، بستگی دارد.

یکی از مهم‌ترین نکات در ماساژ درمانی، ثبات استفاده از ماساژ است. در صورتی که هر چند ماه یکبار از ماساژ استفاده کنید، احتمالا به نتایجی که دلخواه‌تان باشد دست پیدا نخواهید کرد. اگر می‌خواهید نتایج واقعی از ماساژ درمانی بدست بیاورید، باید به صورت منظم از جلسات ماساژ تراپی استفاده کنید.

در این راهنما نکاتی را جمع آوری کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم بسته به نیازتان، هر چند وقت یکبار باید از ماساژ استفاده کنید.

 

نکاتی که قبل از ایجاد برنامه ماساژ باید در نظر بگیرید

قبل از تعیین برنامه ماساژتان، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 

چرا به ماساژ نیاز دارید؟

ماساژ تراپی دارای فواید و مزیت‌های زیادی است، اما دلیل استفاده از آن به نیازهای فردی شما بستگی دارد. آیا به دنبال ریلکسیشن و کاهش استرس هستید؟ می‌خواهید دردهای مزمن را تسکین دهید؟ دامنه حرکتی و انعطاف پذیری بدن خود را بهبود ببخشید؟ کیفیت خواب‌‌تان را افزایش دهید؟ شناخت دقیق نیازتان به شما کمک می‌کند تا به درستی متوجه شوید هر چند وقت یکبار به ماساژ نیاز دارید.

برای مثال، افرادی که دارای دردهای مزمن هستند احتمالا به صورت مکرر و در بازه‌های زمانی کوتاهی باید از ماساژ استفاده کنند. در حالی که افرادی که به دنبال کسب آرامش و ریلکسیشن هستند، ممکن است هر چند وقت یکبار ماساژ دریافت کنند.

 

نوع سبک زندگی شما

نوع سبک زندگی که در پیش گرفته‌اید، عامل دیگری است که در هنگام تعیین برنامه ماساژ باید در نظر بگیرید. اگر از سبک زندگی فعالی برخوردار هستید و فعالیت بدنی بالایی دارید، احتمالا فشار و تنش عضلانی بیشتری را متحمل می‌شوید. به همین دلیل برای ریکاوری و تسکین دردهای عضلانی به ماساژ بیشتری نیاز خواهید داشت. اما اگر سبک زندگی شما به نحوی است که از فعالیت بدنی کمتری برخوردار هستید، ممکن است گاهی اوقات از ماساژ جهت رفع تنش و سفتی عضلات خود استفاده کنید.

 

اهمیت ثبات در ماساژ تراپی

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که داشتن ثبات در ماساژ درمانی بسیار مهم و کلیدی می‌باشد. انجام ماساژ به صورت منظم به بدن شما کمک می‌کند تا آسیب دیدگی‌ها را با سرعت بیشتری بهبود داده شوند و در عین حال از آسیب‌های جدید جلوگیری به عمل آید. اگر به دنبال کسب نتایج طولانی مدت از ماساژ درمانی هستید، بهتر است از یک برنامه منظم ماساژ استفاده کنید.

 

هر چند وقت یکبار باید از ماساژ استفاده کنیم؟

برای درک بهتر اینکه هر چند وقت یکبار باید از ماساژ درمانی استفاده شود، باید به دو نکته توجه داشت:

  • نیاز و شرایط
  • نوع ماساژ

در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد:

 

بر اساس نیاز و شرایط

یکی از عواملی که بر روی زمانبندی استفاده از ماساژ تاثیرگذار است، دلیل و نیاز شما از استفاده از ماساژ تراپی می‌باشد.

 

استرس و اضطراب

یک یا دو بار استفاده از ماساژ در ماه می‌تواند به کاهش سطح استرس کمک کند. اگر به دنبال کسب آرامش و مدیریت استرس خود هستید، حتما به صورت منظم از ماساژ استفاده کنید. طبق یک مطالعه انجام شده، یک ماساژ حرفه‌ای 60 دقیقه‌ای می‌تواند سطح هورمون کورتیزول که باعث ایجاد استرس می‌شود را تا 30 درصد کاهش داده و سطح هورمون سروتونین را تا 28 درصد و هرمون دوپامین را تا 31 درصد افزایش دهد.

 

زمان بارداری

دریافت یک ماساژ سبک و 20 دقیقه‌ای در طول هفته می‌تواند برای کاهش اضطراب، استرس و همچنین بهبود علائم فیزیکی بارداری کمک کند.

به عنوان یک قائده کلی، ماساژ قبل از تولد می‌تواند در تمام دوران بارداری دریافت شود. توصیه می‌شود که از هفته اول تا حدود هفته 27 به صورت یک ماساژ در ماه، از هفته 27 تا هفته 36 هاملگی به صورت دو جلسه در ماه و بعد از هفته 36 تا زمان زایمان به صورت یک جلسه در هفته، از ماساژ سبک استفاده شود.

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از استفاده از ماساژ تراپی، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 

ورزشکاران

ورزشکاران می‌توانند قبل از تمرین جهت افزایش انعطاف عضلانی یا بعد از تمرینات ورزشی برای کاهش تنش و التهاب عضلانی از ماساژ درمانی استفاده کنند. استفاده از یک جلسه ماساژ در هفته می‌تواند مزیت‌های زیادی را برای ورزشکاران به همراه داشته باشد.

در صورتی که می‌خواهید از تعداد جلسات ماساژ بیشتری در طول هفته استفاده کنید، به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از یک ماساژ عمیق و پر فشار، حداقل باید 48 ساعت به بدن‌تان زمان دهید تا بدن‌تان دوباره به حالت تعادل بازگردد. به همین دلیل حداقل دو روز بین ماساژ‌های عمیق ورزشی فاصله بیاندازید.

مطالعه بیشتر: ماساژ ورزشی برای ورزشکاران

 

ماساژ بعد از جراحی

اگر عمل جراحی داشته‌اید، ماساژ می‌تواند به عنوان یک مکمل عالی برای بهبودی شما عمل کند. ماساژ می‌تواند به تحریک سیستم لنفاوی، شکستن بافت اسکار و کاهش درد، تورم و سفتی عضلانی کمک کند. برای بهره‌مندی از فواید ماساژ، حداقل 6 هفته بعد از عمل جراحی (زخم‌های عمل به صورت کامل بسته شوند) و به صورت هر 1 تا 2 هفته یکبار از یک جلسه ماساژ استفاده کنید. این کار باعث سرعت بخشیدن به بهبودی وضعیت شما می‌شود و شما می‌توانید زودتر به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

مطالعه بیشتر: تاثیر ماساژ بر اسکار و زخم‌های جراحی

 

برای درمان بی‌خوابی

در صورتی که بی‌خوابی دارید می‌توانید هر هفته از یک جلسه ماساژ استفاده کنید. ماساژ با افزایش سروتونین که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در مغز کار می‌کند، با بی‌خوابی مبارزه می‌کند. اعتقاد بر این است که ناحیه‌ای از مغز که خواب عمیق را تسهیل می‌کند، از هورمون سروتونین برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.

استفاده از یک جلسه ماساژ در هفته می‌تواند سیستم عصبی پاراسمپاتیک را که اساسا مربوط به استراحت بدن می‌باشد، فعال کند.

مطالعه بیشتر: تاثیر ماساژ بر بیخوابی

 

بر اساس انواع ماساژ

بسته به نوع ماساژی که دریافت می‌کنید، فرکانس و بازه زمانی جلسات ماساژ شما تغییر پیدا می‌کند.

 

ماساژ تخلیه لنفاوی

ماساژ تخلیه لنفاوی برای تخلیه غدد لنفاوی که تحت تاثیر عمل جراحی یا یک شرایط پزشکی قرار گرفته‌اند، مفید است. این ماساژ باعث تحریک جریان مایع غدد لنفاوی در بدن شما می‌شود و از تجمع مایع در این غدد جلوگیری می‌کند.

شاید در ابتدا به صورت روزانه به ماساژ تخلیه لنفاوی نیاز داشته باشید، اما به مرور زمان می‌توانید بازه‌های دریافت این ماساژ را گسترش دهید و دو یا سه هفته یک بار از ماساژ تخلیه لنفاوی استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که ماساژ تخلیه لنفاوی باید همیشه توسط یک متخصص انجام شود.

 

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق از ضربات آهسته و قوی برای دستکاری کردن لایه‌های عمیق‌تر عضله و بافت‌های همبند استفاده می‌کند. این ماساژ برای شکستن بافت اسکار و چسبندگی عضلانی در بافت‌های عمیق بدن استفاده می‌شود.

شاید برای درمان سریع‌تر ماهیچه‌ها و بافت‌های عمیق، از چند جلسه ماساژ بافت عمیق در هفته استفاده شود. ماساژ درمانگر شما می‌تواند یک فرکانس و مدت زمان برای انجام این ماساژ تعیین کند. همچنین حداقل 48 ساعت طول می‌کشد که سیستم بدنی بعد از یک جلسه ماساژ به تعادل برسد، از همین رو ایده‌آل‌ترین حالت این است که حداقل 2 روز بین جلسات ماساژ فاصله بیاندازید.

 

ماساژ فول بادی

اکثر ماساژها مانند ماساژ سوئدی یا ماساژ شیاتسو به صورت فول بادی انجام می‌شوند. این نوع از ماساژها برای ایجاد آرامش و ریلکسیشن مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید هر هفته یک بار یا ماهی یک بار از ماساژ سوئدی یا ماساژ شیاتسو استفاده کنید تا به شما در کسب تمرکز بیشتر و ایجاد آرامش کمک کند.

ماساژ کل بدن را اغلب ماساژ سوئدی می نامند. این نوع ماساژ باعث آرامش می شود. ممکن است فقط گاهی، هر چند هفته یا هر ماه به دنبال این نوع ماساژ باشید تا به شما کمک کند تمرکز بیشتری داشته باشید و استرس کمتری داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با ماساژهایی که بر روی تمام بدن اجرا می‌شوند، مقاله (ماساژ فول بادی چیست؟) را مطالعه نمایید.

 

مزیت‌های ماساژ تا چند وقت بعد از دریافت آن باقی می‌مانند؟

بسته به ماساژ و نوع تغییراتی که در بدن به وجود می‌آورد، مزیت آن می‌تواند از کمتر از یک روز تا یک ماه در بدن باقی بماند. به طور متوسط، اکثر افراد برای یک هفته متوجه تاثیرات و مزیت ماساژ در بدن خود می‌شوند. از همین رو توصیه می‌شود به صورت منظم از ماساژ استفاده شود، تا به صورت دائم تاثیرات و مزیت ماساژ درمانی را در بدن خود احساس کنید.

 

در صورت استفاده بیش از حد از ماساژ چه اتفاقی می‌افتد؟

ماساژ تراپی یک روش درمانی مکمل است که می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و شرایط مورد استفاده قرار بگیرد. اما اگر بیش از حد از ماساژ استفاده شود چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که فشار بیش از حد و ممتدی به ماهیچه‌ها وارد شود باعث تحلیل عضلات اسکلتی ‌می‌شود. این کار می‌تواند باعث ایجاد رابدومیولیز شود و به آزاد شدن پروتئین‌هایی مانند مایوگلوبین کمک کند، که وارد شدن آن‌ها به خون منجر به نارسایی کلیوی یا بسیاری دیگر از مشکلات سلامتی خواهد شد. از همین رو توصیه می‌کنیم که از یک برنامه تعیین شده و مشخص جهت دریافت ماساژ استفاده کنید.

 

حرف آخر

دلایل زیادی برای دریافت ماساژ به صورت منظم و ممتد وجود دارد. استفاده منظم از ماساژ تراپی می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. نوع ماساژ یا نیاز شما می‌تواند فرکانس و مدت زمان بین جلسات ماساژ را مشخص کند. شما می‌توانید با استفاده از خدمات ماساژ مرکز ماساژ لاوندر، با توجه به شرایط و نیازتان یک روتین ماساژ کامل دریافت کنید.

با در نظر گرفتن نیاز و هدف شما از انجام ماساژ، می‌توانید برنامه مشخصی جهت دریافت ماساژ مورد نیازتان ایجاد کند. همچنین ما در مرکز ماساژ لاوندر می‌توانیم با اعزام ماساژور در روزهای مشخص و تعیین شده‌ای، ماساژ مورد نیاز شما را در فضای آرامش بخش منزل‌‌تان در اختیارتان بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *