تصویر مردی که از درد و اسپاسم عضلات کمر رنج می‌برد

تاثیر ماساژ بر گرفتگی ماهیچه‌ها و اسپاسم عضلات

راهنمای مطلب

گرفتگی ماهیچه‌ها و اسپاسم عضلات، انقباض غیرارادی و دردناک یک یا چند عضله است که می‌تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد. چنین شرایطی می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله انجام ورزش شدید، کمبود آب در بدن، کمبود مواد معدنی و برخی بیماری‌ها، به وجود بیاید.

ماساژ یک روش درمانی موثر برای کاهش گرفتگی و اسپاسم ماهیچه است. ماساژ می‌تواند به بهبود گردش خون، کاهش التهاب و شل شدن عضلات کمک کند.

در این مقاله، به بررسی تاثیر ماساژ بر گرفتگی ماهیچه‌ها و اسپاسم عضلات می‌پردازیم.

 

گرفتگی و اسپاسم عضلانی چیست؟

منظور از اسپاسم یا گرفتگی عضلانی، زمانی است که عضله شما به طور غیر ارادی و به اجبار منقبض می‌شود و شما کنترلی بر روی آن ندارید. گرفتگی ماهیچه می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدیدی شود.

اسپاسم عضلانی یک مورد رایج است و می‌تواند در هر عضله‌ای رخ دهد. گرفتگی می‌تواند در بخشی از یک عضله یا به صورت گروهی چندین ماهیچه را درگیر کند. شایع ترین محل برای گرفتگی ماهیچه‌ها شامل عضلات ران، ساق پا، کمر، دست‌ها، بازو و شکم می‌باشد.

اسپاسم یا گرفتگی عضلانی می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که رایج‌ترین آن‌ها شامل کمبود مواد مغذی، وجود تنش عضلانی، استفاده بیش از حد از عضله و افزایش نیاز به جریان خون می‌باشد.

گرفتگی ماهیچه‌ها می‌تواند از چند ثانیه تا 15 دقیقه طول بکشد. اگر گرفتگی عضلات مزمن را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

تاثیر ماساژ بر گرفتگی‌ها و اسپاسم عضلانی

تسکین و درمان اسپاسم و گرفتگی عضلانی، یکی از فواید و مزیت‌های استفاده از ماساژ می‌باشد. ماساژ می‌تواند به عنوان روشی عالی جهت تسکین دردهای فیزیکی و گرفتگی ماهیچه‌ها، مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از ماساژهای ملایم و سطحی (مانند ماساژ سوئدی) و ماساژ‌های عمیق (ماساژ بافت عمیق) به افزایش جریان خون، کشش و شل کردن عضلات کمک می‌کند و تنش‌های عضلانی را تسکین می‌بخشند. کاهش تنش عضلانی و افزایش جریان خون باعث بهبود اسپاسم عضلانی می‌شود.

 

بهترین روش‌های ماساژ برای کاهش اسپاسم عضلانی

رایج‌ترین ماساژ برای درمان و کاهش گرفتگی و اسپاسم عضلانی، ماساژ بافت عمیق می‌باشد.

ماساژ بافت عمیق اغلب برای کاهش اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. اسپاسم عضلانی می‌تواند ناشی از فشار بیش از حد به عضلات باشد که باعث ایجاد تنش می‌شود. افزایش تنش باعث انقباض غیر ارادی عضلات می‌شود که به آن اسپاسم عضلانی گفته می‌شود. ماساژ بافت عمیق با تسکین تنش‌های عضلانی به کاهش اسپاسم ماهیچه‌ها کمک می‌کند. این ماساژ باعث شل کردن، کشش و آرام کردن بافت‌های عضلانی و کاهش تنش در ماهیچه‌ها می‌شود.

ماساژهای دیگری مانند ماساژ سوئدی، ماساژ نقاط ماشه‌ای و رهاسازی میوفاشیال نیز می‌توانند برای درمان گرفتگی ماهیچه‌ها و اسپاسم عضلانی مفید واقع شوند.

ماساژ سوئدی نیز برای کاهش اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. تکنیک‌های اصطکاکی موجود در ماساژ سوئدی باعث افزایش گردش خون در ناحیه تحت ماساژ می‌شود. اغلب گرفتگی‌های ماهیچه‌ای به دلیل نبود گردش خون کافی رخ می‌دهد. کاهش گردش خون باعث تولید مواد زائد، کاهش اکسیژن و مواد مغذی لازم جهت حفظ سلامت عضله می‌شود. تجمع مواد زائد و کاهش اکسیژن و مواد مغذی باعث خستگی و ضعف عضلانی و در نتیجه اسپاسم عضلانی می‌شود. ماساژ سوئدی باعث افزایش گردش خون و جریان لنفاوی می‌شود که به دفع مواد زائد و تامین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز ماهیچه‌ها کمک می‌کند و در نهایت اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد.

ماساژ رهاسازی میوفاشیال بر کاهش تنش در فاسیا، که بافت همبند اطراف عضلات را احاطه کرده است، تمرکز دارد. استفاده از ماساژ رهاسازی میوفاشیال می‌تواند برای اسپاسم مزمن عضلانی مفید باشد.

ماساژ نقطه ماشه‌ای بر روی رهاسازی نقاط ماشه‌ای تمرکز می‌کند. نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت‌ها مناطقی از بافت ماهیچه‌ای می‌باشند که بیش از حد حساس و دردناک هستند. ماساژ نقطه ماشه‌ای می‌تواند برای تسکین اسپاسم عضلانی ناشی از نقاط ماشه‌ای مفید واقع شود.

 

مدت زمان درمان گرفتگی عضلات با استفاده از ماساژ درمانی

مدت زمان درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات در افراد به عوامل مختلفی از جمله شدت گرفتگی، دلیل اسپاسم عضلات و سلامت کلی فرد بستگی دارد. بنابراین، 1 تا چندین جلسه ماساژ برای رفع کامل انواع اسپاسم عضلانی لازم می‌باشد. همچنین بعد از هر جلسه ماساژ باید 24 ساعت استراحت کنید تا مطمئن شوید که عضلات شما زمان کافی برا ترمیم خود داشته باشند.

برای تسکین و درمان گرفتگی‌های عضلانی خفیف، ممکن است دریافت یک جلسه ماساژ کافی باشد. برای گرفتگی‌های شدیدتر یا اسپاسم‌های ناشی از یک بیماری زمینه‌ای ممکن است به چندین جلسه ماساژ نیاز داشته باشید.

 

نکات مهم برای ماساژ گرفتگی عضلات و اسپاسم ماهیچه‌ها

در این بخش نکات کاربردی را برای استفاده از ماساژ جهت درمان اسپاسم عضلانی برای شما گردآوری کرده‌ایم:

  • از یک تکنیک ماساژ ملایم استفاده کنید. هدف از انجام ماساژ، شل شدن عضلات است، نه انقباض بیشتر آنها. به همین دلیل از یک تکنیک ماساژ ملایم استفاده کنید و از اعمال فشار بیش از حد خودداری نمایید.
    ماساژ را با یک حرکت دایره‌ای ملایم انجام دهید. از مالش یا ورز دادن شدید عضله‌ها خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند گرفتگی را بدتر کند.
  • ماساژ را برای مدت کوتاهی انجام دهید. ماساژ را برای چند دقیقه، یا تا زمانی که گرفتگی شروع به فروکش کند، ادامه دهید. ماساژ را برای مدت طولانی انجام ندهید، زیرا این کار نیز می‌تواند گرفتگی را بدتر کند.
    قبل از ماساژ، عضله را گرم کنید. قبل از ماساژ، یک کمپرس گرم یا پد گرم کننده را به مدت چند دقیقه روی عضله گرفته قرار دهید. این کار به شل شدن عضله و پذیرش ماساژ کمک می‌کند.
  • قبل از ماساژ مایعات زیادی بنوشید. کم آبی می‌تواند باعث گرفتگی ماهیچه‌ها شود. برای کمک به پیشگیری از گرفتگی ماهیچه و کمک به تسکین گرفتگی ماهیچه که از قبل رخ داده است، مایعات زیادی بنوشید.
  • به اندازه کافی استراحت کنید. گرفتگی ماهیچه می‌تواند ناشی از خستگی باشد. برای کمک به پیشگیری از گرفتگی ماهیچه و کمک به تسکین گرفتگی ماهیچه که از قبل رخ داده است، به اندازه کافی استراحت کنید.
  • اگر از گرفتگی و اسپاسم ماهیچه مزمن رنج می‌برید، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا علت گرفتگی را بررسی کند و مطمئن شوید که درمان مناسبی دریافت می‌کنید. با این حال، ماساژ درمانی می‌تواند یک گزینه درمانی موثر برای تسکین گرفتگی و اسپاسم ماهیچه و بهبود سلامت کلی باشد.

 

آیا به دنبال خدمات ماساژ حرفه‌ای برای کاهش اسپاسم عضلانی هستید؟

هیچ کسی دوست ندارد با اسپاسم و گرفتگی عضلات دست و پنجه نرم کند. اسپاسم عضلانی زمانی رخ می‌دهد که تعادل الکترولیت در بدن وجود نداشته باشد یا بیش از حد از عضلات خود استفاده کنید. اگر از اسپاسم عضلانی رنج می‌برید، ماساژ درمانگرهای ما می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های مختلف ماساژ به شل کردن عضلات و افزایش گردش خون در ماهیچه‌های شما کمک کنند.

با استفاده از خدمات ماساژ در منزل مرکز ماساژ لاوندر، می‌توانید انواع ماساژ مناسب برای کاهش اسپاسم عضلانی را در فضای آرامش بخش منزل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *