تصویر یک دختر در حال دریافت ماساژ سر

تاثیر ماساژ بر افسردگی و درمان علائم ناشی از افسردگی

راهنمای مطلب

در این مقاله می‌خواهیم تاثیرات استفاده از ماساژ بر افسردگی را با توجه به تحقیقات علمی که در این رابطه انجام شده است، بررسی کنیم.

همه ما روزهایی را تجربه کرده‌ایم که در آن‌ها احساس اندوه و غمگینی داشته‌ایم. هیچ کسی نمی‌تواند برای همیشه شاد باشد و تغییر در مود و احساس غم و اندوه کاملا طبیعی است. با این حال، برای برخی از افراد این احساسات پایدارتر و شدیدتر می‌باشد. احساس غم و اندوه و افسردگی می‌تواند بر روی فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد کند.

در این مقاله می‌خواهیم تاثیر ماساژ بر روی افسردگی را با توجه به تحقیقات علمی که در این رابطه انجام شده است، توضیح دهیم. با ما همراه باشید تا به سوالاتی مانند (آیا ماساژ به درمان افسردگی کمک می‌کند؟) و (بهترین ماساژ برای درمان علائم افسردگی کدام است؟) پاسخ دهیم.

 

تصویر یک خانم ناراحت در اتاق مشاوره روانپزشک

 

افسردگی چیست؟

افسردگی (اختلال افسردگی اساسی) یک بیماری شایع و البته جدی است که بر احساسات، طرز فکر، نحوه رفتار و عمل افراد تاثیر منفی می‌گذارد. خوشبختانه افسردگی قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی می‌شود که زمانی از آن لذت می‌بردیم. افسردگی می‌تواند منجر به انواع مشکلات عاطفی و جسمی شود و توانایی شخص برای انجام وظایف در محل کار یا کارهای روزمره در خانه را کاهش دهد.

علائم افسردگی می‌تواند به صورت خفیف تا بسیار شدید بروز پیدا کند. اگر علائم زیر را در خود احساس کردید، احتمالا با افسردگی دست پنجه نرم می‌کنید:

 • احساس غم و اندوه یا داشتن مود افسرده
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که زمانی از آن لذت می‌بردید
 • تغییر در اشتها و کاهش یا افزایش وزنی که به رژیم غذایی مروبط نمی‌شود
 • مشکل در خوابیدن یا خواب زیاد
 • از دست دادن انرژی یا احساس خستگی
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • نداشتن تمرکز و مشکل در فکر کردن و تصمیم‌گیری

 

ماساژ چگونه می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند؟

وقتی صحبت از تاثیر ماساژ بر درمان افسردگی در میان باشد، دقیق‌ترین پاسخی که می‌توان به سوال (آیا ماساژ افسردگی را درمان می‌کند؟) داد، این است:
هنوز نمی‌دانیم.

اگر دچار افسردگی هستید، احتمالا ماساژ درمانی افسردگی شما را درمان نمی‌کند. اما ماساژ تراپی می‌تواند به تسکین علائم فیزیکی مرتبط با افسردگی کمک کند. برای مثال ماساژ به کاهش سستی، کمردرد، درد مفاصل، دردهای عضلانی، رفع خستگی و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند.

افسردگی به عنوان یک بیماری روانی شناخته می‌شود، اما افراد می‌توانند تاثیرات آن را در بدن خود احساس کنند. برای مثال این دسته از افراد احساس سنگینی در بدن خود دارند. ماساژ می‌تواند این حس سنگینی را به احساسی سبکتر تبدیل کند.

ماساژ می‌تواند باعث تسکین دردهای مزمن شود، استرس و اضطراب را کاهش دهد و باعث ایجاد حس خوب و افزایش انرژی گردد. تمام این موارد در نهارت به شخص کمک می‌کند تا راحت‌تر به یاد بیاورد که زندگی در حالت عادی چگونه است و به او امیدواری می‌دهد که درمان افسردگی ممکن است.

در حال حاضر تحقیقات در مورد تاثیر استفاده از ماساژ بر روی افسردگی و علائم ناشی از آن ادامه دارد و برای اثبات این موضوع نیاز به مطالعات بیشتری می‌باشد.

 

محدودیت‌های ماساژ تراپی برای درمان افسردگی

ماساژ به خودی خود باعث درمان طولانی مدت افسردگی نمی‌شود. ماساژ توانایی شناسایی و درمان مشکلات عاطفی یا شیمیایی که باعث به وجود آمدن افسردگی می‌شوند را ندارد. به همین دلیل نباید از ماساژ به عنوان جایگزینی برای درمان‌های مرسوم‌تر افسردگی استفاده شود.

 

بهترین ماساژ‌ها برای درمان علائم افسردگی

از ماساژ درمانی می‌توان برای کاهش و درمان علائم افسردگی استفاده کرد. ماساژ‌هایی که برای درمان علائم افسردگی موثر هستند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ آروماتراپی
 • ماساژ شیاتسو
 • ماساژ سنگ داغ

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی با انجام فشارهای ملائم به رفع تنش‌های ماهیچه‌ای و احساس آرامش و ریلکسی کمک می‌کند و باعث از بین رفتن علائم افسردگی می‌شود.

 

بطری‌های روغن ضروری در کنار چند گل و گیاه

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی نیز تا حدودی شبیه به ماساژ سوئدی است، با این تفاوت که از روغن‌های ضروری برای انجام ماساژ استفاده می‌شود. روغن‌های ضروری نوعی روغن گیاهی هستند که از رایحه و عطر خوشایندی برخوردار هستند. ماساژ آروماتراپی می‌تواند بر روی خلق و خو تاثیر مثبتی بگذارد و مود شما را تغییر دهد.

 

ماساژ شیاتسو

در این روش، ماساژ درمانگر فشار محکمی را به نقاط خاصی از بدن بیمار وارد می‌کند. این کار باعث ایجاد حالت آرامش عمیق در گیرنده‌ها می‌شود. استفاده منظم از جلسات ماساژ شیاتسو می‌تواند به کاهش سطح هورمون کورتیزول کمک کند و باعث افزایش انرژی در بدن شود.

ماساژ شیاتسو چیست و استفاده از آن چه مزیت‌هایی دارد؟

 

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ نیز شباهت‌های زیادی به ماساژ سوئدی دارد با این تفاوت که از سنگ‌های آذرین صیقل داده شده گرم برای ماساژ استفاده می‌شود. فواید ماساژ سنگ داغ شامل ایجاد آرامش، رهایی از استرس، کمک به کمردرد و بهبود افسردگی و اضطراب است.

 

نتیجه‌گیری

ماساژ تراپی به صورت مستقیم بر روی درمان افسردگی موثر نمی‌باشد. با این وجود می‌تواند علائم افسردگی را تا حدودی بر طرف کند. استفاده از ماساژ می‌تواند بر کاهش سطح هورمون کورتیزول در بدن کمک کند (هورمونی که باعث ایجاد استرس می‌شود)، همچنین می‌تواند بر روی آزادسازی هورمون‌های حس خوب مانند دوپامین و سرتونین که باعث آرامش و شادی می‌شوند، موثر واقع شود.

بهترین راه برای درمان افسردگی مراجعه به روانپزشک و استفاده از داروهای مخصوص افسردگی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *