تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ بر روی عضلات سینه خود

تاثیر استفاده از ماساژ بر روی ریکاوری عضلات و مصدومیت‌ها

راهنمای مطلب

ماساژ می‌تواند یک بخش مهم در روتین ریکاوری ماهیچه‌ها باشد. ماساژ به ورزشکاران کمک می‌کند تا به طور موثرتری تمرین کنند، عملکرد بدنشان را بهبود ببخشند، از آسیب دیدگی جلوگیری کنند و سریع‌تر عضلات خود را ریکاوری کنند.
طیف وسعی از تکنیک‌های ماساژ با دستکاری و توانبخشی بافت‌های نرم بدن از جمله عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها به افزایش عملکرد و ترمیم آن‌ها کمک می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تاثیر ماساژ بر ریکاوری عضلات و نحوه ترمیم بافت‌ها به وسیله ماساژ درمانی آشنا شوید.

 

ماساژ چگونه به بهبود و ریکاوری عضلات کمک می‌کند؟

یکی از مزیت‌ها و فواید ماساژ تراپی، ریکاوری و بهبود بدن بعد از ورزش و فعالیت‌های بدنی سنگین است. ماساژ به روش‌های مختلفی باعث ریکاوری عضلات می‌شود. ماساژ با افزایش گردش خون، حذف مواد زائد و شکستن بافت اسکار به ریکاوری ماهیچه‌ها پس از انجام ورزش‌های سنگین کمک می‌کند.

ماساژ با افزایش گردش خون باعث تسریع روند ریکاوری ماهیچه‌ها می‌شود. افزایش گردش خون باعث رسیدن مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به نواحی آسیب دیده می‌شود. ماساژ به سلول‌های آسیب دیده برای ترمیم و بهبودی کمک می‌کند. همچنین سلول‌های ماهیچه‌ای که ماساژ داده می‌شوند، بهتر می‌توانند میتوکندری‌های جدید بسازند که این خود باعث به بهبود سریع‌تر آسیب عضلانی ناشی از ورزش کمک می‌کند.

ماساژ با حذف مواد زائد از عضلات، به بهبود و ریکاوری بدن کمک می‌کند. ماساژ باعث بهبود عملکرد سیستم لنفاوری بدن می‌شود. سیستم لنفاوی مسئول دفع مواد زائد است. ماساژ به تسریع روند تخلیه مواد زائد از عضلات کمک می‌کند. همچنین یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که با بهبود جریان لنفاوی، اسید لاکتیک تولید شده در ماهیچه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

همچنین، ماساژ با شکستن بافت اسکار به وجود آمده، به بهبودی و ریکاوری بافت‌های نرم کمک می‌کند. پس از آسیب دیدگی، بافت اسکار به عنوان بخشی از روند بهبود بافت‌های نرم به وجود می‌آید. بدن نمی‌تواند که سلول‌های کلاژن به وجود آمده بعد از جراحی یا آسیب دیدگی را مرتب کند، از همین‌رو آن‌ها به هم می‌چسبند و ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهند. هنگامی که بافت اسکار به وجود می‌آید، می‌تواند دامنه حرکتی و انعطاف پذیری را محدود کند. ماساژ این بافت‌ها را تجزیه می‌کند و با شل شدن و شکستن بافت اسکار و تنظیم مجدد رشته‌های کلاژن، به ریکاوری عضلات و دامنه حرکتی بدن کمک می‌کند.

 

ماساژ عضلات بازو جهت ریکاوری آن‌ها

 

بهترین روش‌های ماساژ برای ریکاوری عضلات

بهترن روش‌های ماساژ برای ریکاوری ماهیچه‌ها و عضلات بعد از انجام تمرینات ورزشی سنگین، شامل ترکیبی از ماساژ‌های ورزشی، ماساژ بافت عمیق و ماساژ ریلکسی است. استفاده از این ماساژ‌ها در برنامه روتین بعد از تمرینات، به کاهش درد و تنش عضلانی کمک می‌کند و همچنین فواید درمانی برای ذهن به ارمغان می‌آورد.

ماساژ ورزشی نوعی ماساژ است که به صورت ویژه برای ورزش‌های مختلف و درمان آسیب‌های ورزشی طراحی شده است. ماساژ ورزشی یک ماساژ آرام و ریکلسی نیست و اغلب از فشار زیادی استفاده می‌کند. استفاده از ماساژ ورزشی بعد از تمرینات، گردش خون را بهبود می‌بخشد و به نوبه خود باعث افزایش اکسیژن و مواد مغذی در عضلات می‌شود. افزایش جریان خون به شل شدن و افزایش طول عضلات، تاندون‌ها و بافت‌های نرم آسیب دیده کمک می‌کند. به همین دلیل از ماساژ ورزشی برای کاهش مدت زمان ریکاوری، بهبود انعطاف پذیری، افزایش دامنه حرکتی و کاهش احتمال آسیب دیدگی استفاده می‌شود.

ماساژ بافت عمیق می تواند به بهبود ریکاوری آسیب دیدگی‌ها کمک کند. ماساژ بافت عمیق شامل اعمال فشار عمیق به ناحیه تحت درمان می‌باشد. ماساژ بافت عمیق برای بهبود آسیب‌دیدگی‌ها و افزایش عملکرد ورزشی، کاهش استرس، اضطراب و تنش عضلانی و شکستن بافت اسکار استفاده می‌شود. چسبندگی و فیبرهای کلاژن از دلایل رایج کاهش ریکاوری و افزایش درد در بدن هستند. چسبندگی حرکت را محدود می‌کند و باعث سفتی عضلات و افزایش استرس می‌شود. ماساژ بافت عمیق به شکستن چسبندگی‌ها و فیبرهای کلاژن کمک می‌کند و روند ریکاوری عضلات را بهبود می‌بخشد.

ماساژ ریلکسی دارای لمس نرم و ملایم است که باعث تسکین تنش عضلانی، افزایش گردش خون و ایجاد احساس آرامش می‌شود. ماساژ ریلکسی باعث ترشح هورمون‌های اندورفین، سروتونین و دوپامین در بدن می‌شود که به ایجاد آرامش، کاهش درد و بهبود خلق و خو کمک می‌کنند. استفاده از ماساژ ریلکسی جهت ریکاوری عضلات، می‌تواند هم از نظر جسمانی و هم از نظر روحی برای فرد مفید باشد.

 

 

ماساژ عضلات شانه بعد از تمرینات ورزشی

 

چه زمانی می‌توان از ماساژ برای بهبود ریکاوری استفاده کرد؟

شما می‌توانید در شرایط مختلفی از ماساژ تراپی جهت تسریع روند ریکاوری عضلات خود استفاده کنید. این شرایط شامل:

  • بعد از مسابقات ورزشی
  • در زمان انجام تمرینات
  • بعد از آسیب دیدگی

بعد از مسابقات ورزش سنگین می‌توان از ماساژ به عنوان راهی جهت ریکاوری عضلات استفاده کرد. ماساژ را می‌توان بعد از ورزش و برای کمک به کاهش استرس و تنشی که در طول فعالیت در بافت‌های نرم بدن ایجاد می‌شود، استفاده کرد. ماساژ جریان خون را بهبود می‌بخشد و به بهبود بافت‌های نرم آسیب دیده کمک می‌کند.

ماساژ می‌تواند به عنوان بخشی از یک برنامه تمرینی جهت ریکاوری و ادامه تمرینات استفاده شود. شما می‌توانید از انواع ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمیق یا ماساژ سوئدی در روتین تمرینات ورزشی استفاده کنید. استفاده از ماساژ منظم به عنوان بخشی از یک برنامه تمرینی می‌تواند به کاهش سفتی عضلانی، کاهش استرس، افزایش آرامش و آماده نگه داشتن بدن برای مسابقات ورزشی کمک کند.

از ماساژ می‌توان برای افزایش سرعت بهبودی بعد از آسیب دیدگی‌ها استفاده کرد. ماساژ گردش خون، اکسیژن رسانی و مواد مغذی را در مناطق آسیب دیده افزایش می‌دهد و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می‌دهد. ماساژ به تسکین دردها نیز کمک می‌کند.

 

حرف آخر

ماساژ به روند ریکاوری بدن پس از ورزش، انجام فعالیت بدنی سنگین یا آسیب دیدگی‌ها بسیار کمک می‌کند. ماساژ تراپی می‌تواند با از بین بردن تنش، درد و سفتی ناشی از ورزش، احتمال آسیب دیدگی را کاهش دهد. ماساژ همچنین می‌تواند با بهبود جریان خون به مناطق آسیب دیده، به بهبود آسیب دیدگی‌ها کمک کند.

در صورتی که می‌خواهید از مزیت ماساژ تراپی جهت بهبود ریکاوری و مصدومیت‌ها استفاده کنید، توصیه می‌کنیم که از ماساژ درمانگرهای حرفه‌ای استفاده کنید.

ماساژ درمانگرهای مرکز ماساژ لاوندر به عنوان بخشی از خدمات ماساژ، ماساژ‌هایی را برای ریکاوری بدن و رفع مصدومیت‌ها به مشتریان ارائه می‌دهند. ماسورهای ما آماده هستند تا انواع ماساژ‌ها ورزشی، ماساژ بافت عمیق و ماساژ ریلکسی را جهت بهبود آسیب دیدگی‌ها و ریکاوری بدن‌تان به شما ارائه دهند. برای بهره بردن از مزیت‌های این ماساژ‌ها در فضای خانه، باشگاه ورزشی یا هر محل دیگری، کافیست که از خدمات اعزام ماساژور مرکز ماساژ لاوندر استفاده کنید. با رزرو یک وقت ماساژ، ماساژ درمانگرهای ما در سریع‌ترین زمان ممکن به محل شما می‌آیند و ماساژ مورد نیازتان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *