تصویر ماساژ درمانگر در حال انجام ماساژ سینه بر روی یک خانم

ماساژ سینه چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ سینه یک تکنیک ماساژ است که بر روی سینه‌ها انجام می‌شود و مزیت‌های مختلفی از جمله بهبود شیردهی، رفع تنش عضلانی، تخلیه مایع لنفاوی و تشخیص سرطان سینه را به شما ارائه می‌کند.

در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل در مورد ماساژ سینه، انواع ماساژ سینه، مزیت‌ها و فواید آن و عوارض جانبی ماساژ سینه، صحبت کنیم.

 

ماساژ سینه چیست؟

ماساژ سینه ترکیبی از تکنیک‌های ماساژ است که بر روی سینه و پستان انجام می‌شود و می‌تواند برای درمان برخی از بیماری‌ها و بهبود برخی از شرایط مفید واقع شود. ماساژ سینه می‌تواند به شکل ورز دادن، مالیدن، نگه داشتن یا نوازش کردن باشد.

این ماساژ نه تنها مود شما را تغییر می‌دهد و حس خوبی در شما به وجود می‌آورد، بلکه می‌تواند فواید بسیار زیادی برای سلامت جسمانی از جمله تسکین درد، تخلیه لنفاوی و بهبود گردش خون داشته باشد. اگر ماساژ سینه را برای مدت کافی (بین 15 الی 20 دقیقه) انجام دهید، مجموعه‌ای از هورمون‌ها مانند اکسی توسین و پرولاکتین ترشح می‌شوند که می‌تواند به شما احساس آرامش و لذت دهد.

 

انواع ماساژ سینه و نحوه انجام آن‌ها

انواع مختلفی از ماساژ سینه وجود دارد که بسته به کاربردشان، از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

 

انجام ماساژ سینه به شکل دایره‌ای با قرار دادن یک دست در بالا و یک دست در پایین سینه برای بهبود شیردهی

 

ماساژ سینه برای شیردهی

برای انجام ماساژ سینه جهت بهبود شیردهی، روش به خصوصی وجود ندارد. شما می‌توانید این ماساژ را با استفاده از دست یا با استفاده از پمپ یا شیردهی انجام دهید.

برای انجام ماساژ سینه با استفاده از دست مراحل زیر را دنبال کنید:

هر بار یکی از سینه‌ها را ماساژ دهید. چهار انگشت یک دست را در بالای سینه و چهار انگشت دست دیگر را در پایین سینه قرار دهید. سپس به صورت دایره‌ای سینه را ماساژ دهید. اگر دستان شما گرم باشند، ممکن است بیشترین تاثیر را به جا بگذارند.

سپس دستان خود را به کناره‌های سینه ببرید و به شکل دایره‌ای ماساژ دهید. سعی کنید از نوک انگشتان خود برای ضربه زدن و ماساژ روی سینه‌ها استفاده کنید.

 

ماساژ سینه برای شناسایی سرطان

برای انجام این ماساژ، مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا جلوی آینه بایستید و سینه‌های خود را به صورت بصری بررسی کنید. به دنبال هر تفاوت اندازه، تغییر رنگ یا تفاوت در شکل سینه‌ها باشید. دستان خود را در پهلو، سپس روی باسن و در آخر بالای سر خود قرار دهید تا از زوایای مختلف فرم سینه‌ها را بررسی کنید.

برای انجام ماساژ، یک دست خود را پشت سر خود قرار دهید و سه انگشت دست دیگر را روی سینه بگذارید. انگشتان را به صورت دایره‌های کوچک روی بافت سینه خود حرکت دهید. از فشار سبک، متوسط و نسبتا زیاد استفاده کنید و تمام سطح سینه خود را بررسی نمایید.

ماساژ را با فشار دادن هر نوک پستان به پایان برسانید و به دنبال ترشح یا درد باشید. اگر هر کدام از این علائم را تجربه کردید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

 

ماساژ سینه برای بهبود ظاهر

مطالعات رسمی کمی بر روی تاثیر ماساژ سینه بر فرم ظاهری سینه وجود دارد. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ماساژ سینه‌ها با روغن ماساژ (روغن بادام تلخ) ممکن است به پیشگیری از ترک‌های پوستی در زنان باردار کمک کند.

 

ماساژ سینه برای تخلیه لنفاوی

ماساژ تخلیه لنفاوی به شما کمک می‌کند تا با بهبود جریان لنف در سینه‌ها، سموم و مواد زائد را از این ناحیه خالی کنید.

ماساژ تخلیه لنفاوی با ماساژ ناحیه زیر بغل شروع می‌شود. سپس با انجام ماساژ دایره‌ای ملایم در جهت عقربه‌‌های ساعت بر روی سینه راست و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بر روی سینه چپ، این ماساژ را ادامه دهید.

 

ماساژ سینه برای رفع تنش عضلانی

زمانی که با عضلات قفسه سینه سر و کار دارید، ماساژ درمانگر ممکن است بیشتر بر روی سه ناحیه‌ای که این عضلات به بدن متصل می شوند تمرکز کند. برای انجام ماساژ سینه از تکنیک‌هایی مانند تکنیک فریکشن یا نقاط ماشه‌ای جهت رفع تنش‌های عضلانی و سفتی ماهیچه‌ها استفاده می‌شود.

 

مدت زمان یک جلسه ماساژ سینه چقدر است؟

در هنگام انجام ماساژ سینه باید این نکته را به یاد داشته باشید که در هنگام انجام ماساژ سینه به هیچ وجه نباید از فشار زیاد استفاده کنید یا به مدت طولانی سینه‌ها را ماساژ دهید. یک جلسه ماساژ باید به صورت میانگین در حدود 15 دقیقه به طول بیانجامد. در صورت احساس هر گونه درد یا مشاهده ترشحات، دست از انجام ماساژ سینه بکشید.

 

ماساژ دادنن سینه‌ها برای استفاده از مزیت‌های آن

 

مزیت استفاده از ماساژ سینه

ماساژ سینه مانند ماساژ سایر قسمت‌های بدن از فواید مختلفی برخوردار است. استفاده از ماساژ سینه می‌تواند مزیت‌های زیر را در اختیار شما قرار دهد:

  • بهبود تجربه شیردهی
  • تشخیص سرطان
  • تخلیه لنفاوی
  • رفع تنش عضلانی

 

بهبود تجربه شیردهی

مادرانی که به نوزادان خود شیر می‌دهند، می‌توانند از ماساژ سینه و مزیت‌های آن استفاده کنند. ماساژ سینه می‌تواند حساسیت سینه‌ها را کاهش دهد و گردش خون را بهبود ببخشد.

ماساژ می‌تواند به گرم شدن و شل شدن بافت‌های اطراف مجاری شیر سینه کمک کند و در نهایت جریان شیر را بهبود ببخشد. ماساژ نوک سینه برای زنانی که نوک سینه‌های صافی دارند، مفید است. این ماساژ می‌تواند به بیرون زدگی نوک سینه‌ها کمک کند تا نوزاد راحت‌تر شیر بخورد.

مادران شیرده می‌توانند سینه‌های خود را در هر زمانی از شبانه روز ماساژ دهند. اما اگر می‌خواهید تولید شیر را بهبود ببخشید، توصیه می‌شود تا سینه‌ها را حدود 15 الی 30 دقیقه قبل از شیردهی به نوزاد، ماساژ دهید.

 

کمک به تشخیص سرطان

بررسی و تست سینه‌ها توسط خودتان می‌تواند به تشخیص توده‌ها در مراحل اولیه رشد آن‌ها کمک کند. این کار به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند.

برخی از توده‌ها غیرسرطانی هستند و خود به خود از بین می‌روند، اما برخی دیگر توده‌های سرطانی هستند و باید در اسرع وقت آزمایش شوند. مبارزه با سرطان سینه در مراحل اولیه آن می‌تواند بسیار موثر باشد، به همین دلیل تشخیص زودهنگام سرطان سینه کلیدی است. ماساژ منظم سینه به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری تغییرات غیر عادی را شناسایی کنید.

 

کمک به تخلیه لنفاوی

در سراسر بدن ما صدها غده لنفاوی قرار دارد. این غده‌ها، ساختارهای کوچک لوبیایی شکلی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن به شمار می‌آیند. این توده‌های لوبیایی شکل کوچک مواد موجود در مایع لنفاوی را فیلتر می‌کنند.

سیستم لنفاوی در بدن به قلب یا هیچ اندام پمپاژ کننده‌ای متصل نیست، به همین دلیل این مایع تنها با حرکت ماهیچه‌ای رانده می‌شود. داشتن حرکت یا فعالیت صحیح برای سیستم لنفاوی ضروری است. حرکات کششی، فعالیت سبک و ماساژ تراپی سینه، از جمله راه‌های عالی برای کمک به شستشوی سیستم لنفاوی شما هستند.

ماساژ سینه‌ها می‌تواند به تخلیه مایع لنفاوی از قفسه سینه کمک کند و درد ناشی از تورم غدد لنفاوی در آن ناحیه را کاهش دهد.

 

رفع تنش عضلانی

ماساژ یک روش تسکین دهنده ایده‌آل برای عضلات سفت و دردناک است. ماهیچه‌های سینه‌ای در زیر سینه‌ها قرار گرفته‌اند و این ماهچه‌ها ممکن است پس از بلند کردن اجسام سنگین، ورزش یا بیماری، سفت و دردناک شوند.

ماساژ سینه‌ها می‌تواند به کاهش تنش در ماهیچه‌های سینه‌ای کمک کند. عضلات قفسه سینه در کنار عضلات کمر با همدیگر کار می‌کنند تا حالت بدن را درست و صاف نگه دارند. ماساژ بالای کمر ممکن است بدون ماساژ قفسه سینه کامل نشود و حتی ممکن است که بعد از آن همچنان تنش را در بدن خود احساس کنید.

 

آیا ماساژ سینه باعث افزایش سایز سینه می‌شود؟

نه این درست نیست. مطالعات بسیار محدودی بر روی تاثیر ماساژ بر افزایش سایز سینه انجام شده است و در حال حاضر شواهد و اسناد علمی مبنی بر تاثیرگذاری ماساژ بر افزایش سایز سینه وجود ندارد. ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین اندازه و شکل سینه دارد. افزایش وزن نیز می‌تواند در بزرگ شدن سینه‌ها موثر واقع شود.

در حال حاضر تنها راه رشد سایز سینه، استفاده از عمل‌های جراحی می‌باشد.

 

معایب و شرایط منع استفاده از ماساژ سینه

خطرات و اثرات جانبی زیادی در ارتباط با ماساژ سینه وجود ندارد. اگر سرطان سینه یا عمل جراحی بر روی سینه‌های خود داشته‌اید، شاید برای انجام ماساژ سینه، نگرانی داشته باشید. در این موارد بهتر است که ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کنید و سپس ماساژ سینه را از یک ماساژ درمانگر مجاز و حرفه‌ای دریافت کنید.

اگر مشکوک به ورم پستان هستید، ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید. ماساژ سینه می‌تواند به رفع تورم سینه کمک کند، اما ممکن است برای از بین بردن عفونت به دارو نیز نیاز داشته باشید.

 

نتیجه گیری

ماساژ سینه ترکیبی از تکنیک‌های ماساژ است که بسته به نوع نیاز (برای شناسایی سرطان، بهبود ظاهر، بهبود شیردهی، تخلیه لنف و رفع تنش‌های عضلانی) از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کند. ماساژ سینه مانند سایر ماساژهای انجام شده بر روی اعضای مختلف بدن، مزیت‌های مختلفی را برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر از بیماری یا شرایط خاصی رنج می‌برید، حتما قبل از دریافت ماساژ سینه، با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *