انجام ماساژ فریکشن بر روی سرشانه و گردن یک خانم

ماساژ فریکشن یا مالش چیست؟

راهنمای مطلب

فریکشن نوعی تکنیک موضعی است که بر روی بافت‌های نرم بدن و با استفاده از انگشتان و شست دست انجام می‌شود. این تکنیک برای درمان رباط‌ها، تاندون‌ها، فاسیا و عضله‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت کامل با تکنیک ماساژ فریکشن آشنا شوید.

 

فریکشن (Friction) چیست؟

فریکشن یا اصطکاک یک تکنیک ماساژ است که برای افزایش گردش خون و آزادسازی گرفتگی‌ها، بر روی بافت‌های نرم بدن انجام می‌شود. انجام این تکنیک به ویژه در اطراف مفاصل و جایی که چسبندگی در عضلات یا تاندون‌ها وجود دارد، مناسب است.

تکنیک فریکشن نوعی ماساژ است که با انگشتان دست یا شست و در قسمت‌های کوچکی از بدن به صورت رفت و برگشتی یا حرکات دایره‌ای انجام می‌شود. تکنیک اصطکاک بنا به نیاز به دو صورت عمیق و سطحی انجام می‌شوند.

فریکشن عمیق به صورت عمود بر بافت‌های مورد نظر اعمال می‌شود. فریکشن سطحی نیز در جهت بافت‌ها و با هدف افزایش گردش خون انجام می‌گردد.

 

موارد استفاده از ماساژ فریکشن

ماساژ فریکشن یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های ماساژ است که در انواع روش‌های ماساژ‌ها استفاده می‌شود. این ماساژ برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رفع درد

ماساژ فریکشن باعث افزایش گردش خون در ناحیه مورد نظر می‌شود و به حذف مواد زائد و رساندن اکسیژن و مواد مغذی به عضلات کمک می‌کند. همچنین، ماساژ فریکشن می‌تواند به آزادسازی عضلات سفت شده کمک کند و در نتیجه می‌تواند باعث تسکین درد شود. تاثیر ضد درد این ماساژ می‌تواند تا 24 ساعت باقی بماند.

 

تحریک جهت‌گیری فیبرها برای بازسازی بافت همبند

در صورتی که از فریکشن عرضی در چرخه اولیه درمان بافت‌ها استفاده شود، بازسازی و جهت‌گیری مجدد فیبرهای کلاژن‌ را در جهت طولی بافت‌ها بهبود می‌دهد.

 

جلوگیری از ایجاد چسبندگی

از آنجایی که ماساژ فریکشن باعث حرکت عرضی رشته‌های کلاژن می‌گردد، از همین رو به جلوگیری از ایجاد چسبندگی کمک می‌کند. در شرایطی که قبلا چسبندگی ایجاد شده باشد، تکنیک فریکشن با شدت بالا می‌تواند به شکست آن‌ها کمک کند. از همین رو از ماساژ فریکشن برای شکستن بافت اسکار و پیوندهای متقاطع بین بافت‌های همبند و ساختارهای اطراف آن استفاده می‌شود.

 

هیپرمی تروماتیک

از آنجایی که فریکشن تکنیک قوی و عمیقی است، به طور موثری باعث افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر می‌شود.

 

انجام ماساژ فریکشن با استفاده از انگشتان و شست دست و به صورت حرکات رفت و برگشتی و دایره ای

 

ماساژ فریکشن چگونه انجام می‌شود؟

فریکشن یکی از فنون ماساژ است که فقط با استفاده از انگشتان یا شست دست در نواحی کوچکی از بدن و به صورت حرکات رفت و برگشتی یا انجام حرکات دایره‌ای انجام می‌شود. این تکنیک هم به صورت عمیق و هم به صورت سطحی قابل انجام است.

در صورت انجام ماساژ فریکشن عمیق، فشار وارده نباید در حدی باشد که باعث ایجاد درد شود.

 

مزیت استفاده از ماساژ فریکشن

ماساژ فریکشن فواید زیادی دارد. از جمله مزیت‌های این ماساژ می‌توان به افزایش دامنه حرکتی، بهبود زخم‌ها و مصدومیت‌ها و کاهش درد اشاره کرد.

 

مزیت استفاده از ماساژ فریکشن

ماساژ فریکشن فواید زیادی دارد. از جمله مزیت‌های این ماساژ می‌توان به افزایش دامنه حرکتی، بهبود زخم‌ها و مصدومیت‌ها و کاهش درد اشاره کرد.

 

1-افزایش دامنه حرکتی

یکی از مزیت‌های تکنیک فریکشن، افزایش دامنه حرکتی و بهبود انعطاف پذیری است. فریکشن برای درمان بافت‌های سفت شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که ماهیچه‌های بدن سفت می‌شوند، انعطاف پذیری کاهش پیدا می‌کند و دامنه حرکتی در اطراف مفاصل محدود می‌شود. فریکشن با افزایش دمای بافت‌های نرم، شکستن و تراز مجدد رشته‌های کلاژن و افزایش خاصیت ارتجاعی بافت‌های نرم، دامنه حرکتی بدن و مفاصل را افزایش می‌دهد.

 

2-فریکشن به ترمیم زخم‌ها کمک می‌کند

فریکشن یک ماساژ مفید برای بهبودی زخم‌ها است. فریکشن با درمان بافت اسکار و چسبندگی‌ها، باعث از بین رفتن جای زخم و بخیه می‌شود. این تکنیک باعث شکسته شدن بافت اسکار و چسبندگی‌ها می‌شود و به بافت‌ها کمک می‌کند تا به شکل اولیه خود بازگردند.

 

3-به تسکین درد کمک می‌کند

زمانی که بافت‌ها سفت و محدود می‌شوند، به دلیل کاهش قابلیت حرکت در اطراف یک ناحیه، باعث ایجاد درد می‌گردند. زمانی که تکنیک فریکشن بر روی ناحیه آسیب دیده انجام می‌شود، می‌تواند بافت‌های نرم را درمان کرده و به تسکین درد کمک کند. فریکشن با افزایش دمای بافت‌های نرم، افزایش انعطاف پذیری و قطع مسیرهای سیگنال درد، به تسکین درد کمک می‌کند.

 

تکنیک فریکشن بر روی کدام اعضای بدن انجام می‌شود؟

تکنیک فریکشن را می‌توان برای درمان اعضای مختلف بدن استفاده کرد. این ماساژ را می‌توان برای درمان نواحی که در زیر اشاره شده است، استفاده کرد:

  • فک
  • شانه
  • بازوها
  • دست‌ها
  • پاها

تکنیک فریکشن را می‌توان برای درمان بخش‌های مختلفی از بدن و برای کاهش بافت اسکار و تسکین درد استفاده کرد.

 

حرف آخر

فریکشن یک تکنیک اصطکاکی در ماساژ است که برای کمک به تسکین بافت‌های سفت و بهبود آسیب دیدگی‌ها استفاده می‌شود. فریکشن به دو شکل انجام حرکات رفت و برگشتی و انجام حرکات دایره‌ای استفاده می‌شود. مزیت‌های ماساژ فریکشن شامل تسکین درد، افزایش جریان خون و ترمیم زخم‌ها و آسیب دیدگی‌ها می‌باشد. فریکشن را می‌توان بر روی اعضای مختلف بدن شامل فک، شانه، بازوها، دست‌ها و پاها انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *