تصویر یک مرد در حال استفاده از ماساژ بالای کمر

ماساژ بالای کمر چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ بالای کمر بخشی از ماساژ کمر است که به صورت تخصصی بر روی عضلات واقع در نواحی میانی و بالایی کمر، اعمال می‌شود. قبلا به صورت مجزا در یک مقاله در مورد ماساژ پایین کمر، مزیت‌ها و شرایطی که ماساژ پایین کمر می‌تواند کمک کند، صحبت کرده‌ایم.

در این مقاله می‌خواهیم به ماساژ قسمت بالایی کمر، تکنیک‌های آن، کاربرد و فواید آن بپردازیم.

 

ماساژ بالای کمر چیست؟

ماساژ قسمت فوقانی کمر (Upper back massage) بر روی عضلات واقع در نزدیکی نواحی میانی و قسمت بالایی ستون فقرات تمرکز دارد. ماساژ بالای کمر شامل تکنیک‌هایی است که برای کمک به کاهش تنش عضلانی، درد و سفتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماساژ قسمت فوقانی کمر، جریان خون را در بدن تقویت می‌کند و مواد مغذی و اکسیژن ماهیچه‌ها را تامین می‌کند.

هدف از انجام ماساژ بالای کمر، افزایش جریان خون در پوست و عضلات بالایی کمر می‌باشد. این ماساژ به تسکین درد و کاهش سفتی عضلات کمک می‌کند.

در صورتی که می‌خواهید با ماساژ سایر اعضای بدن مانند ماساژ سر، دست، شکم و … آشنا شوید، از صفحه ماساژ اعضای بدن دیدن فرمایید.

 

استفاده از تکنیک طب فشاری در ماساژ قسمت بالایی کمر

 

تکنیک‌های ماساژ مورد استفاده در قسمت بالایی کمر

برای ماساژ قسمت بالایی کمر از تکنیک‌ها و ماساژهای مختلفی استفاده می‌شود. تکنیک‌های ماساژ مورد استفاده در قسمت بالایی کمر عبارتند از:

 • ماساژ افلوراژ
 • تکنیک‌های طب فشاری
 • تکنیک ماساژ فریکشن
 • رهاسازی میوفاشیال

تکنیک افلوراژ یک تکنیک رایج در ماساژ است که عضلات را برای انجام تکنیک‌های عمیق و فشار بیشتر آماده می‌کند. تکنیک افلوراژ با استفاده از کف دست و انگشتان در قسمت بالایی کمر و به همراه فشار ملایم تا زیاد استفاده می‌شود. تکنیک افلوراژ باعث افزایش دمای ماهیچه‌ها و افزایش خاصیت ارتجاعی عضلات می‌شود. افزایش کشش عضلانی به کاهش سفتی و استرس موجود در ماهیچه‌ها کمک می‌کند و در نتیجه باعث کاهش درد می‌شود.

از تکنیک طب فشاری برای ماساژ قسمت بالایی کمر استفاده می‌شود. در طب فشاری با استفاده از نوک انگشتان یا شست‌ها بر روی نقاط ماشه‌ای و گره‌های عضلانی فشار وارد می‌شود. این کار باعث محدود شدن جریان خون در این نواحی می‌شود و گره‌های عضلانی با اعمال فشار شکسته و نرم می‌شوند. شکسته شدن گره‌های عضلانی منجر به کاهش درد می‌شود. پس از کم شدن فشار بر روی این نواحی، روند بهبود طبیعی بدن فعال می‌شود و جریان خون در این نواحی افزایش پیدا می‌کند. از همین رو، مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به این بافت‌ها ارسال می‌شود.

از تکنیک ماساژ فریکشن نیز در ماساژ قسمت فوقانی کمر استفاده می‌شود. تکنیک فریکشن با استفاده از انگشتان و شست‌ها و ایجاد حرکات رفت و برگشتی بر روی نواحی کوچکی از بافت‌های نرم قسمت بالایی کمر انجام می‌شود. این کار باعث افزایش جریان خون و نرم شدن و شکستن فیبرهای کلاژن ساخته شده در ماهیچه‌ها می‌شود. تکنیک فریکشن به افزایش دما ماهیچه نیز کمک می‌کند. این کار باعث بهبود خاصیت ارتجاعی عضلات و کاهش محدودیت عضلانی به وجود آمده توسط فیبرهای کلاژن می‌شود.

رهاسازی میوفاشیال یک تکنیک موثر در ماساژ قسمت بالایی کمر است. ماساژ رهاسازی میوفاشیال یک نوع ماساژ ملایم و مداوم است که باعث تسکین دردها و شل شدن عضلات سفت می‌شود. ماساژ رهاسازی میوفاشیال به بهبود گردش خون و لنفاوی نیز کمک می‌کند.

 

چه زمانی می‌توان از ماساژ بالای کمر استفاده کرد؟

استفاده از ماساژ قسمت بالایی کمر می‌تواند در شرایط مختلفی کمک کننده باشد. شرایطی که ماساژ بالای کمر می‌تواند موثر واقع شود عبارتند از:

 • برای تسکین دردهای حاد
 • ایجاد ریلکسیشن
 • از بین بردن اسرترس
 • جهت بهبودی بعد از عمل جراحی

ماساژ بالای کمر می‌تواند برای تسکین دردهای قسمت بالایی کمر مفید واقع شود. درد حاد می‌تواند شامل دردهای عضلانی و خستگی باشد. ماساژ با افزایش دما به انعطاف پذیری و کشش ماهیچه‌ها کمک می‌کند. افزایش کشش و انعطاف پذیری عضله‌ها باعث رفع سفتی، تنش و استرس موجود در ماهیچه‌ها می‌شود. همچنین، این ماساژ می‌تواند باعث تحریک سیستم لنفاوی شود و به دفع سموم و مواد زائد موجود در عضلات کمک می‌کند.

ماساژ بالای کمر می‌تواند به کسب آرامش و ریلکسیشن کمک کند. ماساژ بالای کمر باعث آزادسازی هورمون‌های حس خوب مانند سروتونین و دوپامین در بدن می‌شود. همچنین، این ماساژ به کاهش هورمون استرس (کورتیزول) کمک می‌کند. همانطور که گفتیم، ماساژ قسمت بالایی کمر باعث رفع تنش و سفتی عضلانی نیز می‌شود. کاهش سفتی عضلانی، افزایش هورمون‌های حس خوب و کاهش هورمون‌های استرس، همگی منجر به ایجاد آرامش جسمی و ذهنی می‌شوند.

استرس به وجود آمده در ناحیه فوقانی کمر را می‌توان با استفاده از ماساژ قسمت فوقانی کمر درمان کرد. استرس بیش از حد باعث ایجاد مشکلات جسمی و روانی در افراد می‌شود. ماساژ باعث کاهش تنش و استرس به وجود آمده در عضلات بالای کمر می‌گردد. همچنین به کاهش هورمون استرس به نام کورتیزول کمک می‌کند. از همین رو ماساژ ماساژ بالای کمر با رفع تنش‌های درون ماهیچه‌ای و کاهش هورمون کورتیزول، به بهبود استرس جسمی و روانی کمک می‌کند.

انجام عمل جراحی می‌تواند عوارض مختلفی بر روی بدن داشته باشد. انجام عمل جراحی باعث ایجاد بافت‌های اسکار و التهاب در بافت‌های بدن می‌شود و در نتیجه دامنه حرکتی را محدود می‌کند. در صورتی که ماهیچه‌های قسمت بالایی کمر دچار محدودیت شوند، می‌تواند باعث ایجاد اسپاسم عضلانی و درد در این ناحیه گردد. ماساژ بالای کمر به افزایش گردش خون و مایع لنفاوی در بافت‌های این ناحیه کمک می‌کند و امکان افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌ها و اندام‌های بدن، کاهش تورم و سفتی عضلانی را فراهم می‌کند. این کار به بیماران کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود پیدا کنند. البته به یاد داشته باشید که ماساژ باید بعد از بسته شدن کامل زخم‌ها و جراحت‌های ناشی از جراحی و با مشورت با پزشک انجام شود.

 

تصویر یک مرد در حال استفاده از ماساژ بالای کمر برای رهابی از درد

 

مزیت‌های ماساژ بالای کمر

ماساژ قسمت فوقانی کمر به کاهش تنش، درد و استرس در قسمت فوقانی کمر کمک می‌کند. این ماساژ به افزایش جریان خون و لنف در ماهیچه‌ها کمک می‌کند و باعث رسیدن مواد مغذی و اکسیژن به ماهیچه‌ها و دفع سموم از آن‌ها می‌شود. همچنین این ماساژ با ریلکس کردن و کاهش سفتی ماهیچه‌های قسمت بالایی کمر، به بهبود وضعیت و فرم بدن کمک می‌کند.

 

عوارض جانبی و موارد منع استفاده از ماساژ بالای کمر

ماساژ بالای کمر به عنوان یک روش درمانی ایمن در نظر گرفته می‌شود. با این حال بعد از دریافت ماساژ عوارض و نشانه‌هایی را احساس خواهید کرد. این نشانه‌ها شامل:

 • شاید در طول جلسه یا تا یک روز بعد از آن احساس درد داشته باشید
 • احساس سردرد یا میگرن
 • خستگی یا خواب آلودگی

در صورتی که نشانه‌ها در 24 الی 48 ساعت بعد از ماساژ ناپدید نشدند، باید به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین افرادی که دارای بیماری یا شرایط زیر می‌باشند، می‌بایست قبل از دریافت ماساژ حتما با پزشک خود مشورت کنند:

 • در صورت داشتن تب
 • افراد دارای بیماری پوستی
 • افراد مبتلا به سرطان
 • افرادی که دارای مشکل لخته شدن خون هستند
 • افراد دارای فشار خون کنترل نشده

 

حرف آخر

ماساژ قسمت فوقانی کمر عمدتا بر روی عضلات میانی و فوقانی واقع در اطراف ستون فقرات تمرکز دارد. این ماساژ از تکنیک‌هایی مانند طب فشاری، فریکشن و رهاسازی میوفاشیال برای شل کردن عضلات و بهبود گردش خون استفاده می‌کند. از مزیت‌های این ماساژ می‌توان به کاهش تنش، تسکین درد و بهبود وضعیت بدن اشاره کرد.

در صورتی که می‌خواهید از مزیت‌های ماساژ فوقانی کمر بهره‌مند شوید، می‌توانید از خدمات انجام ماساژ در منزل مرکز ماساژ لاوندر استفاده کنید. با رزرو یک تایم ماساژ، ماساژ درمانگرهای ما به منزل یا محل مورد نظر شما خواهند آمد و با تکنیک‌های مختلف، عضلات و ماهیچه‌های بالای کمر شما را ماساژ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *