انجام ماساژ واتسو در آب استخر

ماساژ واتسو چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ واتسو یا واتسو درمانی نوعی روش درمانی است که تلفیقی از ماساژ شیاتسو و آبدرمانی می‌باشد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که واتسو چیست، چگونه انجام می‌شود و چه مزیت‌هایی دارد، با ما در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر پاسخ دادن به این سوالات، تاریخچه و معایب واتسو را به شما توضیح دهیم.

 

ماساژ واتسو چیست؟

واتسو نوعی درمان در آب است که به آن آب‌درمانی نیز گفته می‌شود. واتسو شکلی از درمان لمسی است که برای کسب آرامش و به وسیله آب درمانی غیرفعال انجام می‌شود. واتسو شامل کشش، ماساژ و طب فشاری در آب گرم است. واژه واتسو (Watsu) از دو کلمه آب (water) و شیاتسو (shiatsu) گرفته شده است. ماساژ شیاتسو نوعی ماساژ سنتی ژاپنی است که با وارد کردن فشار به نقاط فشار بدن، به ایجاد آرامش و ریلکسیشن کمک می‌کند.

واتسو در دهه 1980 توسط هارولد دال که یک مدرس شیاتسو بود، توسعه پیدا کرد. هارولد دال مشاهده کرد که عضلات و بافت‌های نرم مشتریانش در آب گرم راحت‌تر استراحت می‌کنند. او متوجه شد که تکنیک‌های شیاتسو زمانی که در آب انجام شوند، تاثیر بیشتری می‌گذارند.

واتسو به عنوان یک روش درمانی برای کاهش درد و تنش در بدن استفاده می‌شود. همچنین این روش می‌تواند به شرایط زیر کمک کند:

 • رفع تنش‌های عضلانی
 • تسکین درد کمر
 • تسکین درد مزمن
 • فیبرومیالژیا
 • ناراحتی در دوران بارداری
 • درمان اختلال استرس پس از سانحه
 • درمان اضطراب
 • درمان علائم افسردگی
 • درمان اختلالات خواب و بهبود کیفیت خواب
 • شرایط عصبی (مانند مولتیپل اسکلروزیس)
 • کمک به درمان آسیب‌های نخاعی
 • استفاده به عنوان یک روش توانبخشی برای آسیب و مصدومیت‌ها

 

تاریخچه ماساژ واتسو

در اوایل دهه 1980 بود که هارولد دال (Harold Dull) شیاتسو را برای استفاده در استخرهای آب گرم در شمال کالیفرنیا استفاده کرد. دال به این نتیجه رسید که افرادی که واتسو را دریافت می‌کنند، آرامش بسیار عمیق‌تری را تجربه می‌کنند. در سال‌های اولیه، ماساژ درمانگرها اصلی‌ترین افرادی بودند که واتسو را به بیماران ارائه می‌کردند. در اواخر دهه 1980 و اویل 1990 فیزیوتراپ‌ها و سایر ارائه دهندگان خدمات درمانی شروع به استفاده از واتسو برای درمان برخی از بیماری‌های ارتوپدی و عصبی کردند.

امروزه واتسو در مراکز اسپا، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها ارائه می‌گردد و به عنوان یک روش توانبخشی در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انجام ماساژ واتسو توسط درمانگر

 

نحوه انجام ماساژ واتسو

واتسو در استخر یا جکوزی و به صورت یک به یک (یک نفر درمانگر و یک نفر بیمار) انجام می‌شود. برای انجام این تکنیک آب را تا 35 درجه سانتی گراد (دمای نزدیک به دمای پوست انسان) گرم می‌کنند.
برای دریافت ماساژ واتسو لباس‌های خود را درخواهید آورد (معمولا تنها یک مایو شنا به تن خواهید داشت). هر جلسه از واتسو بنا به نیاز شما و تشخیص درمانگر، بین نیم ساعت تا بیش از 1 ساعت به طول می‌انجامد.

در طول انجام واتسو، درمانگر به آرامی بدن شما را در آب حرکت می‌دهد. این روش به عنوان یک روش درمانی غیر فعال در نظر گرفته می‌شود، زیرا شما نیازی به انجام حرکت خاصی ندارید.

حرکات و تکنیک‌هایی که در ماساژ واتسو استفاده می‌شود، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شناور سازی در آب به صورت گهواره‌ای
 • انجام حرکات پیچشی ملایم
 • حرکات کششی
 • ماساژ شیاتسو (ماساژ و وارد کردن فشار به نقاط فشار بدن)

ماساژ واتسو در یک محیط آرامش بخش انجام می‌شود تا به شما در کسب آرامش و ریلکسیشن کمک کند. بسیاری از درمانگران در هنگام انجام این ماساژ، موسقی آرامش بخش پخش می‌کنند.

اگرچه جلسات ماساژ واتسو بسته به شرایط و نیاز هر فردی متفاوت می‌باشد، اما در کل می‌توان مراحل انجام واتسو را به شکل زیر تقسیم کرد:

 1. ممکن است که درمانگر از شما درخواست کند تا وسایل شناورسازی را به بازوها و پایتان ببندید.
 2. بعد از وارد شدن به آب، به پشت روی آب دراز خواهید کشید و شناور می‌شوید. پشت سر و زانوهای شما توسط ساعد و دستان درمانگر گرفته خواهد شد.
 3. درمانگر شما را به آرامی دور خودش می‌چرخاند و بدن شما در مسیرهای دایره‌ای شکل بزرگ حرکت می‌دهد. علاوه بر این، درمانگر با جمع کردن و دراز کردن بازوان خود، شما را به سمت جلو و عقب حرکت می‌دهد.
 4. درمانگر دست و پاهای شما را به صورت آرام و متناوت دراز و جمع می‌کند. همچنین ممکن است که قسمت‌های مختلفی از بدن شما را خم، بلند یا بپیچاند.
 5. در طول جلسه، ماساژ درمانگر نقاط فشار روی بدن شما را ماساژ می‌دهد.

 

تصویر یک مرد در حال استفاده از ماساژ واتسو برای بهره بردن از مزیت‌های آن

 

فواید و مزیت‌های واتسو

با وجود اینکه این روش از 1980 تا به امروز استفاده می‌شود، تحقیقات علمی جامع و گسترده‌ای برای بررسی فواید این روش درمانی انجام نشده است. مزیت‌های مشاهده شده از این روش شامل موارد زیر می‌باشد:

 

کمک به کاهش و تسکین درد

محققان توانستند ارتباطات مثبتی بین واتسو و تسکین درد پیدا کرده‌اند. یک مطالعه کوچک در سال 2015 نشان داد که زنان باردار پس از درمان با واتسو، درد کمتری را تجربه می‌کنند.

مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام شد، نتایج مشابه‌ای را نشان داد. در این مطالعه 12 نفر مبتلا به فیبرومیالژیا پس از انجام 15 جلسه واتسو درمانی، علائم کمتری از درد را گزارش کردند.

فشار و ویسکوزیته آب، تحریک پذیری گیرنده‌های درد را کاهش می‌دهد و در نتیجه به کاهش درد کمک می‌کند. همچنین شناور ماندن بر روی آب فشار را از روی ماهیچه‌ها و مفاصل کاهش می‌دهد و باعث ایجاد آرامش عضلانی می‌شود که به نوبه خود به کاهش درد کمک می‌کند.

 

واتسو به کاهش اضطراب کمک می‌کند

درد می‌تواند باعث افزایش اضطراب شود. از طرفی ماساژ واتسو به مدیریت درد و در نتیجه کاهش اضطراب کمک می‌کند.

علاوه بر این، شناور شدن در استخرهای آب درمانی با دما مناسب به بدن کمک می‌کند تا اندورفین ترشح کند. هورمون اندورفین باعث کاهش استرس و اضطراب در افراد می‌شود. البته مطالعات کمی در این باره انجام شده است و برای درک بهتر تاثیر ماساژ واتسو بر روی اضطراب، نیاز به انجام تحقیقات بیشتری است.

 

واتسو به افزایش دامنه حرکتی مفاصل و درمان آرتریت کمک می‌کند

واتسو مانند سایر روش‌های آب درمانی به بهبود دامنه حرکتی مفاصل کمک می‌کند.

در مطالعه‌ای که در سال 2019 انجام شد، 46 کودک مبتلا به آرتریت نوجوانان تحت درمان با آب درمانی معمولی و واتسو قرار گرفتند. محققان به این نتیجه رسیدند که انجام حرکات فعال در آب درمانی معمولی ممکن است برای درمان آرتریت نوجوانان ایده‌آل نباشد. با این وجود، از آنجایی که واتسو درمانی یک روش منفعل است، تاثیر بیشتری روی آرتریت نوجوانان خواهد داشت و آن را تا حدودی تسکین می‌دهد.

 

عوارض جانبی و معایب ماساژ واتسو

با وجود اینکه ماساژ واتسو به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما می‌تواند در شرایط خاص عوارض جانبی و معایبی را به همراه داشته باشد.

برای مثال، واتسو یک روش درمانی غیر فعال است و باید به درمانگر اجازه دهید که در طول انجام واتسو به شما نزدیک شود، بدنتان را لمس کند و آن را حرکت دهد. برای برخی از افراد قرار گرفتن در چنین شرایطی ناراحت کننده به نظر می‌رسد.

علاوه بر این شرایطی وجود دارد که در صورت مبتلا بودن به آن‌ها باید از انجام واتسو خودداری کنید:

 • داشتن تب
 • ابتلا به صرع کنترل نشده
 • مشکلات جدی قلبی
 • داشتن زخم‌های باز
 • عفونت‌های پوستی
 • بی اختیاری روده و مشکلات حاد دستگاه ادراری
 • افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی
 • حساسیت به کلر و مواد شیمیایی موجود در استخر

همچنین اگر با پوکی استخوان، مشکلات ستون فقرات و عدم تعادل دست و پنجه نرم می‌کنید، باید از درمانگرتان درخواست کنید تا اقدامات احتیاطی بیشتری را لحاظ کند. اگر از بیماری خاصی رنج می‌برید، قبل از دریافت واتسو حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 

فرق واتسو با ماساژ شیاتسو چیست؟

واتسو از ماساژ ژاپنی شیاتسو برگرفته شده است. هر دو این ماساژها بر ماساژ دادن نقاط فشار بدن جهت ایجاد آرامش و ریلکسیشن تمرکز دارند. اما فرق این دو ماساژ در این است که واتسو در آب گرم انجام می‌شود.

انجام ماساژ در آب گرم می‌تواند مزیت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. برای مثال به ایجاد آرامش عمیق کمک می‌کند. آب گرم باعث آرام شدن ماهیچه‌ها و کاهش درد مفاصل می‌شود. همچنین شناور شدن در آب وزن شما را کاهش می‌دهد که این خود به تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی مفاصل کمک می‌کند.

در کل می‌توان گفت که واتسو تاثیرات بیشتر و عمیق‌تری را نسبت به ماساژ شیاتسو بر روی بدن می‌گذارد. از طرفی محدودیت‌هایی برای انجام ماساژ واتسو وجود دارد، زیرا این روش به استخر آب گرم نیاز دارد. اما ماساژ شیاتسو را می‌توان در هر مکانی (مرکز ماساژ یا منزل) انجام داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *