تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ روسی

ماساژ روسی چیست؟

راهنمای مطلب

ماساژ روسی یک روش ماساژ درمانی است که ریشه در تاریخ کشور روسیه دارد. این ماساژ برای شل کردن عضلات سفت شده و منقبض، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله به صورت کامل به سوال (ماساژ روسی چیست؟) پاسخ خواهیم داد و هدف استفاده از این ماساژ، تاریخچه آن، فواید استفاده و موارد منع استفاده از ماساژ روسی را به شما توضیح می‌دهیم.

 

ماساژ روسی چیست؟

ماساژ روسی (Russian massage) یک تکنیک ماساژ درمانی است که در شوروی سابق توسعه پیدا کرده است. ماساژ روسی از بسیاری جهات، شبیه به ماساژ ورزشی است و به عنوان یک ماساژ ورزشی طبقه بندی می‌شود.

تکنیک‌های انجام ماساژ روسی مشابه تکنیک‌های ماساژ ورزشی هستند، اما حرکات آن آهسته‌تر و نرم‌تر از ماساژ ورزشی می‌باشد. ماساژ روسی بر روی حرکات اصطکاکی جهت تولید گرما در بدن، تمرکز دارد. ماسور این حرکات را با لرزش ترکیب می‌کند تا درد و سفتی عضله‌ها را کاهش دهد.

ماساژ روسی می‌تواند به کاهش استرس و تنش‌های ذهنی کمک کند.

 

هدف ماساژ روسی چیست؟

هدف از استفاده ماساژ روسی، شل کردن عضلات سفت شده و منقبض است. ماساژ درمانگر انواع تکنیک‌های ورز دادن، ضربه زدن با کف دست و لرزش را به صورت ترکیبی استفاده می‌کند. ماساژ روسی بر روی بخش‌هایی از بدن که درد را احساس می‌کنند یا باعث ایجاد درد می‌شوند، تمرکز دارد. ماسورهای ارائه کننده ماساژ روسی معتقند که این روش، عملکرد سیستم عصبی، سیستم ایمنی و سیستم تنفسی را بهبود می‌بخشد.

 

تاریخچه و منشا ماساژ روسی

تکنیک‌های ماساژ را می‌توان در تاریخ فرهنگ کشورهای بسیار زیادی از جمله هند، چین، یونان، مصر و حتی روسیه مشاهده کرد. از زمان باستان، ماساژ بخشی از سیستم طبی روسی به شمار می‌آمد. در روسیه باستان دردهای روماتسمی و تروما را با انجام حرکات اصطکاکی بر روی مفاصل و ورز دادن بافت‌های نرم، تا حدودی درمان می‌کردند.

با این وجود، ماساژ تا سال 1860 در روسیه مورد مطالعه و یا استفاده علمی قرار نگرفت. در اوایل قرن نوزدهم میلادی یک پزشک مشهور روسی به نام مودروف (M. Y. Mudrov)، ماساژ و انجام حرکات ورزشی را به مریضان خود توصیه می‌کرد.

روش‌های درمانی ماساژ روسی بعد از جنگ جهانی دوم و در زمان کمبود دارو، توسعه داده شدند. با سرمایه گذاری شوروی بر روی روش‌های درمانی طبیعی، تکنیک‌های ماساژ به صورت علمی توسعه داده شدند و حاصل آن ماساژ روسی امروزی است.

 

مزیت‌ها و فواید استفاده از ماساژ روسی

ماساژ روسی به صورت فول بادی بر روی تمام بدن انجام می‌شود. هدف اصلی این ماساژ کاهش تنش در عضلات است. علاوه بر این، ماساژ روسی باعث افزایش گردش خون در بدن می‌شود. این ماساژ می‌تواند به توانایی بیمار برای بهبود تنفس و هضم او کمک کند. بسیاری از بیماران پس از دریافت این ماساژ، افزایش دامنه حرکتی، افزایش متابولیسم و همچنین کاهش خستگی عضلانی را تجربه می‌کنند.

تقریبا هر کسی می‌تواند از مزیت‌های ماساژ روسی بهره‌مند شود. استفاده از این ماساژ در بین ورزشکاران رایج‌تر است. همچنین می‌تواند به بهود علائم بیماری پوستی، اختلالات خونی و دردهای حاد معده نیز کمک کند.

با این حال، اگر می‌خواهید از ماساژ روسی برای یک بیماری استفاده کنید، قبل از آن حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

 

آیا ماساژ روسی به صورت علمی اثبات شده است؟

مطالعات کمی در مورد ماساژ روسی انجام شده است و نتایج محدودی از انجام این ماساژ و فواید آن انتشار داده است. برای اثبات برخی از مزیت‌های ماساژ روسی و شناسایی فواید ناشناخته آن، باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

 

تکنیک‌ها و نحوه انجام ماساژ روسی

نحوه انجام ماساژ روسی می‌تواند از یک ماسور به ماسور دیگر متفاوت باشد. اما تکنیک‌های اصلی این ماساژ را می‌توان به 4 گروه اصلی تقسیم بندی کرد:

 • افلوراژ که شامل نوازش کردن و حرکات آرامش بخش می‌باشد.
 • پتریساژ که شامل حرکات کششی و ورز دادن بافت‌های نرم و گوشتی بدن است.
 • ماساژ فریکشن یا حرکات اصطکاکی و مالشی
 • حرکات ارتعاشی سریع

ماساژ روسی شامل طیف وسیعی از حرکات منحصر به فرد است که در سایر روش‌های ماساژ درمانی غیر معمول می‌باشد. این تکنیک‌ها نواحی استفاده نشده بدن را هدف قرار می‌دهند و شبیه به تمرین‌های کششی در یوگا می‌باشند.

مهمتر از همه، ماساژ روسی شامل یک نوع تکنیک پرکاشن (حرکات ضربه‌ای) است که چسبندگی‌های عضلانی را از بین می‌برد. این تکنیک با کف دست و انگشتان (مانند چک زدن) به صورت ضربات آرام و ممتد انجام می‌شود.

این ماساژ می‌تواند به کوتاهی 15 دقیقه یا تا بیش از یک ساعت طول بکشد. فرکانس انجام این ماساژ بسته به نیاز فرد متفاوت است و می‌توان یک روز درمیان یا به شکل یک جلسه در هفته این ماساژ را دریافت کرد.

 

موارد منع استفاده از ماساژ روسی

ماساژ روسی به عنوان یک روش درمانی بی خطر شناخته می‌شود. با این وجود، موارد و شرایطی وجود دارد که نباید از ماساژ روسی استفاده کرد. قبل از دریافت ماساژ روسی حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که شما از آن بی‌اطلاع باشید و پزشک شما را از ماساژ درمانی منع کند.

لیست شرایط منع استفاده از ماساژ روسی شامل:

 • داشتن تب
 • داشتن التهاب شدید
 • افراد مبتلا به ترومبوز و رگ‌های واریسی
 • درگیر بودن با هر شکلی از سرطان
 • داشتن زخم باز
 • داشتن معده درد شدید و حالت تهوع و استفراغ
 • افراد دارای بیماری قلبی

 

نتیجه گیری

در ایران، ماساژ روسی نسبت به سایر تکنیک‌های ماساژ کمتر شناخته شده است. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با ماساژ روسی، مزایا و نحوه انجام آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مثمر ثمر بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *