تصویر یک خانم در حال استفاده از هیدروماساژ در استخر آب

هیدروماساژ چیست؟

راهنمای مطلب

هیدروماساژ ترکیبی از آب درمانی و ماساژ است که در آن با استفاده از جت‌های تحت فشار آب برای ماساژ عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن، استفاده می‌شود. استفاده از هیدورماساژ مزیت‌های مختلفی را به همراه خواهد داشت، اما انجام آن برای تمام افراد توصیه نمی‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم هر آنچه در مورد هیدروماساژ، روش‌های انجام آن، فواید و عوارض آن باید بدانید، در اختیار شما قرار دهیم.

 

هیدروماساژ چیست؟

هیدروماساژ (Hydromassage) یکی از انواع روش‌های ماساژ است که شامل استفاده از آب و جت‌های تحت فشار برای ماساژ عضله‌ها و سایر بافت‌های نرم بدن می‌باشد. در حالی که هیدروماساژ می‌تواند برای کمک به تسکین دردهای عضلات، درهای ناشی از ورزش و برخی از شرایط پزشکی مناسب باشد، اما هیدروماساژ دارای خطرات و عوارض جانبی است که شاید برای همه مناسب نباشد. از همین‌ رو، اگر به انجام هیدروماساژ علاقه دارید، حتما قبل از انجام این درمان با پزشک خود مشورت داشته باشید.

 

نحوه انجام هیدروماساژ

استفاده از آب درمانی به تمدن‌های باستانی یونان و روم برمی‌گردد. در آن زمان از آب درمانی در هنگام حمام و برای ریلکس کردن در آب سرد یا گرم استفاده می‌شد. حمام کردن و انجام ورزش در آب از تکنیک‌های آب درمانی هستند. اما منظور از هیدروماساژ، استفاده از ماشین‌های مدرن امروزی جهت پمپاژ آب با فشار بالا به ناحیه‌ای خاص از بدن است.

امروزه هیدرو ماساژ به دو شکل تر و خشک انجام می‌شود.

 

انجام هیدروماساژ تر (Wet hydromassage) با استفاده از وان هیدروماساژ

 

هیدروماساژ تر (Wet hydromassage)

برای انجام هیدروماساژ تر، شما در یک وان حمام دراز می‌کشید و جت‌های آب تحت فشار، آب را به مناطق مختلفی از بدن شما پمپاژ می‌کنند. برای انجام این کار در مراکز درمانی، ابتدا لباس‌های خود را در خواهید آورد و دوش می‌گیرید. سپس وارد حوضچه‌های مخصوص می‌شوید و بدنتان را در آب غوطه‌ور می‌کنید و ماساژ آغاز می‌شود. در برخی از مواقع ممکن است بتوانید دما و فشار آب را کنترل کنید.

برخی از مراکز اسپا مجموعه‌ای از استخرهای آب درمانی با درجات مختلف فشار و دمای آب را به مشتریان خود ارائه می‌دهند که هر کدام تاثیر متفاوتی بر بدن می‌گذارد. همچنین برخی از اسپاها، ماساژ هیدروماساژ را با استفاده از آب دریا یا آب معدنی ارائه می‌کنند.

 

تصویر یک خانم در حال دریافت هیدروماساژ خشک (Dry hydromassage) به همراه لباس بر روی تخت هیدروماساژ

 

هیدروماساژ خشک (Dry hydromassage)

شما می‌توانید از هیدروماساژ خشک نیز استفاده کنید، که در حین انجام این کار به صورت مستقیم با آب در تماس نخواهید بود و خیس نمی‌شوید. تخت‌ها یا صندلی‌های هیدروماساژ به فرد اجازه می‌دهند روی یک سطح خشک با پوشش ضد آب بنشینند یا دراز بکشند و جت‌های فشار داخل دستگاه آب را با فشار و حرارت مشخصی به ناحیه مشخص پمپاژ می‌کنند. هیدروماساژ خشک به شما اجازه می‌دهد تا با لباس کامل هیدروماساژ را دریافت کنید.

برخی از مراکز اسپا یا باشگاه‌های ورزشی این نوع از هیدورماساژ را به مشتریان خود ارائه می‌دهند که شما می‌توانید مدت زمان مشخصی را از این دستگاه‌ها استفاده کنید.

 

تصویری از حوض هیدروماساژ

 

فواید و مزیت‌های هیدروماساژ

هیدروماساژ بسیاری از فواید ماساژ درمانی سنتی را در کنار مزیت استفاده از آب درمانی برای شما به ارمغان می‌آورد. مزیت‌های اثبات شده هیدروماساژ شامل موارد زیر می‌باشد:

 

ایجاد آرامش و بهبود خلق و خو

یکی از شناخته شده‌ترین مزیت‌های استفاده از ماساژ درمانی، قابلیت ایجاد احساس آرامش در شخص دریافت کننده است. در برخی از موارد، حتی می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب نیز کمک کند. مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان داده است که استفاده از هیدروماساژ می‌تواند باعث تسکین درد و بهبود خلق و خو آن‌ها شود.

 

تسکین درد پس از ورزش

آب درمانی می‌تواند به مدیریت درد کمک کند. شاید به همین دلیل است که بسیاری از سالن‌های ورزشی و باشگاه‌های بدنسازی از صندلی‌های هیدروماساژ به عنوان راهی برای کاهش درد و خستگی عضلانی پس از تمرینات اعضا و مشتریان خود استفاده می‌کنند.

در صورت آسیب دیدگی مفاصل یا شکستگی استخوان، به جز در مواردی که پزشک متخصص به شما توصیه کرده باشد، از هیدروماساژ استفاده نکنید.

 

بهبود گردش خون

یکی دیگر از مزایای بالقوه ماساژ درمانی افزایش گردش خون است. مطالعات نشان داده‌اند که آب سرد مورد استفاده در هیدروماساژ ممکن است به بهبود جریان خون کمک کند.

 

دریافت ماساژ بدون تماس فیزیکی

برخی از افراد ممکن است بخواهند از مزیت ماساژ درمانی استفاده کنند، اما به دلیل لمس شدن بدنشان توسط شخصی دیگر، احساس ناراحتی می‌کنند. در چنین شرایطی هیدروماساژ می‌تواند جایگزین خوبی باشد، زیرا در این ماساژ تنها از فشار آب استفاده می‌شود. در صورت استفاده از هیدروماساژ خشک، حتی نیازی به درآوردن لباس‌هایتان نخواهید داشت.

 

عوارض جانبی هیدروماساژ

با وجود مزیت‌های فراوان، هیدروماساژ برای همه افراد ایمن نیست. استفاده از هیدورماساژ برای زنان باردار، افرادی که فشار خون بالایی دارند و افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند، توصیه نمی‌شود.

هیدروماساژ ممکن است باعث بروز مشکلات زیر شود:

  • ایجاد سوختی ناشی از استفاده از آب بسیار داغ
  • ایجاد کبودی
  • ایجاد لخته خون
  • ایجاد آسیب‌های عصبی
  • در صورت داشتن اگزما یا بیماری‌های التهابی پوستی، هیدروماساژ می‌تواند شرایط را بدتر کند
  • استفاده از هیدروماساژ به ویژه برا افراد مسن یا مبتلا به پوکی استخوان می‌تواند باعث شکستگی شود

 

فرق هیدروماساژ و جکوزی چیست؟

هیدورماساژ یک روش درمانی مبتنی بر استفاده از آب سرد یا گرم با فشار بالا است که برای ماساژ پوست و بافت‌های نرم جهت تحریک گردش خون استفاده می‌شود. هیدروماساژ بسیار قدرتمندتر از جکوزی یا حمام گردابی است و آب مصرفی در آن نیز گرمتر می‌باشد.

از جکوزی به عنوان یک تجربه لذت بخش در نظر گرفته می‌شود اما هیدروماساژ یک روش درمانی است.

 

حرف آخر

هیدروماساژ نوعی روش درمانی است و تلفیقی از آب درمانی و ماساژ است. در هیدروماساژ با استفاده از آب با فشار بالا، نواحی مشخصی از بدن ماساژ داده می‌شود. هیدروماساژ دارای مزیت‌های مختلفی است و می‌توان از آن برای ایجاد آرامش و بهبود خلق و خو، تسکین دردها و گرفتگی‌ها بعد از ورزش و بهبود گردش خون استفاده کرد. با وجود داشتن مزیت‌های بیشمار، این روش برای همه مناسب نمی‌باشد. زنان باردار، افراد مسن، افراد دارای فشار خون بالا و افراد دارای اختلالات خونریزی، قبل از دریافت هیدروماساژ باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *