تصویر یک مرد در حال دریافت ماساژ چینی

ماساژ چینی چیست؟ نحوه انجام و فواید استفاده از ماساژ چینی

راهنمای مطلب

ماساژ چینی که با نام توینا نیز شناخته می‌شود نوعی از طب جایگزین است. ماساژ چینی به عنوان شاخه‌ای از طب سنتی چینی به همراه طب سوزنی، حجامت، گیاه درمانی و تای چی مورد استفاده می‌شود.
در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل ماساژ چینی را برای شما شرح دهیم و تکنیک‌های انجام آن را در کنار مزیت‌هایی که به همراه دارد، به شما توضیح دهیم.

 

ماساژ چینی چیست؟

ماساژ چینی یا توینا (Tui Na) سابقه بسیار طولانی دارد و به چین باستان و قرن دوم قبل از میلاد بازمی‌گردد. برخلاف ماساژ غربی مانند ماساژ سوئدی یا ماساژ بافت عمیق که بر روی افزایش جریان خون، آزاد سازی گره‌های عضلانی یا افزایش آرامش تمرکز دارند، تکنیک‌های ماساژ چینی با هدف بهبود سلامت کلی بوسیله متعادل کردن جریان چی (Qi) در بدن انجام می‌شود. با مرور زمان تکنیک‌های ماساژ چینی ارتقاء پیدا کرده است و امروزه از تکنیک‌های طب فشاری، ورز دادن و حرکات کششی نیز در هنگام انجام این ماساژ استفاده می‌شود.

 

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ چینی

برای انجام ماساژ چینی از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

 

فشرده سازی

فشرده سازی شامل حرکات فشاری و پیچشی است که به بدن شخص فشار مستقیم وارد می‌کند. استفاده از این تکنیک اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد و گره یا سفتی را برطرف می‌کند. فشرده سازی همچنین باعث افزایش گردش خون در بافت‌ها می‌شود.

 

اصطکاک

اصطکاک تکنیکی مشابه با تکنیک فریکشن مورد استفاده در سایر ماساژها است. این تکنیک شامل حرکات مالشی یا سر خوردن دست بر روی بدن است. ماسور این تکنیک را به صورت حرکات رفت و برگشتی یا حرکات دایره‌ای بر روی ناحیه مورد نظر و برای گرم کردن عضلات و بافت‌ها انجام می‌دهد.

 

لرزش

ماسور در هنگام انجام تکنیک لرزش، ناحیه مورد نظر را تکان داده و به لرزش درمی‌آورد. این تکنیک تنش موجود در بافت‌های نرم را آزاد می‌کند و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد. همچنین باعث می‌شود تا جریان انرژی Qi در بدن از سر گرفته شود.

 

ورز دادن و چنگ زدن

در این تکنیک درمانگر با ورز دادن، گرفتن و پیچاندن بافت‌ها و نیشگون گرفتن بر روی نواحی دارای بافت نرم تمرکز می‌کند. این تکنیک معمولا در مناطقی مانند بالای شانه‌ها اعمال می‌شود. این تکنیک با هدف از بین بدن تنش‌ها و تسریع حرکت انرژی Qi از طریق نصف النهارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ماساژ مفاصل

ماساژ مفاصل شامل حرکات چرخشی و کششی برای افزایش دامنه حرکتی و انعطاف پذیری مفاصل انجام می‌شود.

 

مزیت‌های استفاده از ماساژ چینی

ماساژ چینی یا توینا فواید مختلفی برای سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی دارد. یکی از مهمترین مزیت‌های استفاده از ماساژ چینی، کاهش استرس است. ماساژ چینی می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند و باعث ایجاد حس آرامش و ریلکسیشن شود. ماساژ چینی همچنین می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و به کاهش درد عضلانی و بهبودی آسیب دیدگی‌ها کمک کند.

همچنین از ماساژ چینی برای کاهش درد به ویژه در ناحیه گردن، شانه‌ها و کمر استفاده می‌شود. به دلیل استفاده از تکنیک‌های مختلف مانند طب فشاری و ورزدادن بافت‌های نرم، ماساژ چینی تنش‌های عضلانی را از بین می‌برد و حس راحتی در فرد ایجاد می‌کند.

 

اثرات جانبی استفاده از ماساژ چینی

ماساژ چینی نوعی روش درمانی بی‌خطر است. با این وجود پس از هر جلسه ماساژ ممکن است احساس خستگی یا کوفتگی در بدن خود داشته باشید. شدت فشار وارده و نیشگون گرفتن‌ها در این ماساژ نباید به حدی زیاد شود که شخص احساس درد کند.

متخصص‌های ماساژ چینی توصیه می‌کنند تا افراد دارای شکستگی استخوان، زخم‌های باز، التهاب وریدی، زنان باردار، افراد دارای مشکلات دیسک کمر و گردن از انجام این ماساژ خودداری کنند.

حرف آخر

ماساژ چینی یکی از روش‌های ماساژ درمانی محبوب است و به عنوان یک روش درمانی جایگزین شناخته می‌شود. برای انجام این ماساژ از تکنیک‌های مختلفی از جمله تکنیک‌های فشرده سازی، اصطکاک، لرزش، ورز دادن، نیشگون گرفتن و ماساژ مفاصل استفاده می‌شود. ماساژ چینی مزیت‌هایی مانند رفع استرس و اضطراب، افزایش گردش خون و ایجاد آرامش را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *