تصویر سه شیشه روغن ماساژ در کنار شمع و حوله

روغن ماساژ چیست؟

راهنمای مطلب

از روغن ماساژ در اکثر تکنیک‌های ماساژ برای کاهش اصطکاک و مزیت‌های جسمی و روحی که به همراه دارد، استفاده می‌شود. اما تا چه حد با روغن ماساژ، ترکیبات آن و مزیت‌های آن آشنا هستید؟

در این مقاله به صورت کامل به سوال (روغن ماساژ چیست؟) پاسخ خواهیم داد و مواد تشکیل دهنده آن، انواع روغن‌های ماساژ، فواید استفاده از آن‌ها و نکات ایمنی برای استفاده از این روغن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

 

روغن ماساژ چیست؟

روغن ماساژ مایعی است که برای کاهش اصطکاک در طول انجام ماساژ درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رایحه روغن‌های ماساژ می‌تواند به ایجاد آرامش و افزایش تاثیر ماساژ کمک کند. روغن ماساژ در ماساژ آروماتراپی استفاده می‌شود.

روغن‌های ماساژ به دو شکل استفاده می‌شوند:

 • در هنگام رایحه درمانی روغن ضروری در هوا اسپری می‌شود و از طریق تنفس وارد بدن می‌گردد.
 • روغن ضروری توسط روغن حامل رقیق شده و سپس روی پوست برای ماساژ استفاده می‌شود.

معمولا روغن‌های ماساژ تجاری موجود در بازار از ترکیب دو ماده اصلی یعنی روغن حامل (روغن پایه) و روغن ضروری (اسانس) بدست می‌آیند. ترکیب این دو ماده با یکدیگر، خواص نهایی روغن ماساژ را تعیین می‌کند. روغن حامل، ماده اصلی روغن ماساژ است و دارای پایه گیاهی می‌باشند. روغن هسته انگور، روغن جوجوبا، روغن آووکادو و روغن فندق همگی انتخاب‌های محبوبی هستند و به عنوان بهترین گزینه برای روغن حامل استفاده می‌شود. اکثر روغن‌های پایه بی بو هستند و معمولا با یک اسانس ترکیب می‌شوند.

روغن‌های ضروری با یک نسبت مشخص به روغن پایه اضافه می‌شوند. در صورتی که روغن‌های ضروری در محیطی نامناسب قرار گیرند، تجزیه می‌شوند. به همین دلیل باید با دقت از آن‌ها نگه‌داری شود تا اثر بخشی آن‌ها به حداکثر برسد. اسانس‌های اسطوخودوس (لاوندر)، نعناع، دارچین و گل سرخ به عنوان اسانس‌های محبوب شناخته می‌شوند.

در ادامه انواع روغن‌های پایه و روغن‌های ضروری را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

تصویر یک شیشه روغن ضروری در کنار گل‌های لاوندر

 

روغن‌های ضروری مورد استفاده در روغن ماساژ

روغن‌های ضروری به روغن‌های طبیعی با پایه گیاهی گفته می‌شود که در ساخت روغن ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روغن‌ها فواید بسیار زیادی از جمله خواص مراقبتی از پوست و تسکین استرس دارند. رایج ترین شیوه استفاده از این روغن‌ها اسپری کردن و استنشاق آن‌ها است. همچنین می‌توانید روغن‌های ضروری را با روغن حامل رقیق کرده و مستقیما بر روی پوست خود بمالید. در زیر تعدادی از رایج‌ترین روغن‌های ضروری را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • روغن اسطوخودوس
 • روغن بابونه رومی
 • روغن گل سرخ
 • روغن زوفا
 • روغن یلانگ یلانگ
 • روغن کندر
 • روغن گریپ فروت
 • روغن چوب سدر
 • روغن نعناع

 

روغن نارگیل در کنار میوه‌های نارگیل

 

روغن‌های حامل مورد استفاده در روغن ماساژ

روغن‌های حامل (پایه) نیز مانند روغن‌های ضروری از انواع گیاهان و دانه‌های روغنی بدست می‌آیند. روغن پایه برای رقیق کردن روغن ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر تعدادی از روغن‌های حامل را برای شما معرفی کرده‌ایم:

 • روغن نارگیل
 • روغن جوجوبا
 • روغن هسته زردآلو
 • روغن بادام شیرین
 • روغن زیتون
 • روغن آرگان
 • روغن گل رز
 • روغن سیاه دانه
 • روغن دانه انگور
 • روغن آووکادو

 

تفاوت روغن ماساژ با روغن بدن

روغن ماساژ با روغن بدن متفاوت است و هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. روغن ماساژ به راحتی روی پوست می‌لغزد و به ماساژور اجازه می‌دهد تا لایه‌های سطحی و عمیق عضلانی را ماساژ دهد. در مقابل، روغن بدن یک روغن سبک است که به سرعت جذب پوست می‌شود. اهداف اصلی استفاده از روغن بدن شامل آبرسانی، تغذیه و محافظت از پوست می‌باشد.

 

فواید استفاده از روغن ماساژ

اگر روز یا هفته‌ای پر استرس را پشت سر گذاشته‌اید، روغن ماساژ یکی از بهترین راه‌ها برای ریلکس شدن است. در این بخش به مهم‌ترین مزیت‌ها و فوایدی که روغن ماساژ اشاره خواهیم کرد.

 

1-انجام حرکات ماساژ را تسهیل می‌بخشد

انجام ماساژ با دست‌های خشک سخت است، حتی با دستان مرطوب نیز حرکات ماساژ به سختی انجام می‌شوند. استفاده از روغن ماساژ به لیز خوردن دست‌های ماسور بر روی پوست بدن کمک می‌کند.

 

تصویر یک خانم در حال استنشاق رایحه روغن معطر

 

2-روغن ماساژ بسیار خوشبو و معطر است

هر روغن ضروری، عطر متفاوتی دارد و هر کدام از آن‌ها به انسان کمک می‌کند تا برخی از احساسات را در بدن خود تقویت کند. بسته به نوع روغن ماساژی که استفاده می‌کنیم، به ما کمک می‌کند تا به آرامش برسیم، استرس را رها کنیم، شادتر شویم و تاثیر مثبتی بر روی خلق و خوی ما دارد.

 

3-روغن ماساژ درد و تنش را تسکین می‌دهد

استفاده از روغن ماساژ نه تنها به کسب آرامش کمک می‌کند، بلکه برای تسکین دردهای خاص نیز مفید است. بیشتر ماساژها در نواحی مانند گردن، کمر و پاها انجام می‌شود. این نواحی به دلیل فعالیت‌های ورزشی و وضعیت نامناسب بدنی در هنگام راه رفتن، خوابیدن و کار کردن دچار درد و تنش می‌شوند. روغن ماساژ به ماسور کمک می‌کند تا این تنش‌ها را از بین ببرد و بدن سلامتی خود را بدست بیاورد.

 

4-داشتن مزیت‌های زیاد با قیمت مناسب

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ روغن ماساژ نسبت به سایر محصولات ماساژ، قیمت مناسب آن‌ها می‌باشد. جدا از طبیعی بودن این روغن‌ها و فواید فراوان آن‌ها، شما می‌توانید این محصولات را با قیمت مناسبی خریداری کنید.

 

5-روغن ماساژ به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند

روغن‌های ماساژ به حفظ سلامتی و نرم ماندن پوست برای مدت طولانی کمک می‌کنند. روغن ماساژ علاوه بر مرطوب کردن پوست، به از بین بردن جای زخم‌های پوستی، کاهش علائم کشش پوست و درمان اگزما کمک می‌کند.

 

روغن ماساژ چقدر باید بر روی بدن باقی بماند؟

بعد از دریافت ماساژ آروماتراپی نباید بلافاصله دوش بگیرید. همیشه به مشتریان خود توصیه می‌کنیم که روغن ماساژ باید حداقل به مدت 5 الی 15 دقیقه و حتی تا یک ساعت بر روی پوست بماند تا به خوبی توسط پوست جذب شود و سپس آن را بشورید. توصیه ما به شما این است که هرگز روغن ماساژ را به صورت طولانی مدت (مثلا شب تا صبح) بر روی پوست خود قرار ندهید.

 

نکات ایمنی که در مورد روغن ماساژ باید بدانید

اگر در خانه از روغن ماساژ نگه‌داری و از آن استفاده می‌کنید، باید یک سری نکات ایمنی را رعایت نمایید.

 

1-روغن ماساژ را نخورید

روغن‌های ماساژ برای استفاده بر روی سطح بدن تولید می‌شوند. بلع تصادفی روغن ماساژ ممکن است به دلیل مواد سمی ناشناخته داخل آن، عوارض جانبی را به همراه داشته باشد.

 

2-روغن‌های ضروری را مستقیما روی پوست استفاده نکنید

برخی افراد از این نکته غافل هستند و ممکن است به صورت اتفاقی روغن‌های ضروری را مستقیما روی پوست خود استفاده کنند. قبل از اینکه این روغن‌ها را روی پوست خود بمالید، ابتدا آن‌ها را رقیق کرده و روی قسمت کوچکی از پوست خود بمالید. کمی صبر کنید و ببینید آیا نشانه‌هایی از آلرژی و التهاب پدیدار می‌شود یا نه. در صورتی که پوست شما به روغن حساسیتی نشان نداد، آن را بر روی کل بدن‌تان استفاده کنید.

 

3-دور از دسترس کودکان نگهداری شوند

کودکان همیشه کنجکاو هستند. به همین دلیل روغن ماساژ را در امن‌ترین نقطه خانه نگهداری کنید. همیشه ایمنی را اولویت خود قرار دهید.

 

4-با ویژگی‌ها و محدودیت هر روغن ماساژ آشنا شوید

فریب زیبایی و عطر روغن‌های ماساژ را نخورید. به مواد سازنده و خواص هر روغن ماساژ توجه کنید. اگر مواد تشکیل دهنده روغن ماساژ برای شما نا آشنا هستند، روغن ماساژ دیگری را انتخاب کنید.

 

5-در صورت داشتن بیماری از مصرف روغن ماساژ خودداری کنید

روغن‌های ماساژ عموما به عنوان ماده بدون خطر شناخته می‌شوند، اما ثابت شده که استفاده از برخی روغن‌های ماساژ برای افراد بیمار خطرناک است. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی باید از مصرف روغن به دلیل ترکیبات چرب آن اجتناب کنند. افراد مبتلا به نارسایی کلیه و سرطان نیز باید از مصرف روغن ماساژ اجتناب کنند.

 

نتیجه‌گیری

روغن‌های ماساژ به صورت گسترده در بیشتر روش‌های ماساژ درمانی کاربرد دارند. این روغن‌ها انجام حرکات ماساژ را تسهیل می‌بخشد و به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند. روغن ضروری و روغن حامل دو ماده اولیه روغن ماساژ هستند که خواص نهایی آن را مشخص می‌کنند.

حتما قبل از استفاده از انواع روغن ماساژ، مطمئن شوید که نسبت به آن حساسیت یا آلرژی نداشته باشید و نکات ایمنی گفته شده در این راهنما را انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *