femal-massage-therapist

ماسور یا ماساژ درمانگر کیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

راهنمای مطلب

ماساژ درمانگر شخصی است که با اعمال فشار و انجام تکنیک‌های ماساژ بر روی بافت‌ها نرم بدن و مفاصل، دردها و مشکلات جسمی و روانی را بهبود می‌بخشد.

در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل در مورد ماساژ تراپیست‌ها، وظایف آن‌ها، دلیل استفاده از ماساژ تراپیست حرفه‌ای و شرایط تبدیل شدن به یک ماساژور را به شما توضیح دهیم.

 

منظور از ماسور یا ماساژ درمانگر چیست؟

ماساژ درمانگر یک شخص متخصص در زمینه انجام ماساژ است. در زبان فرانسوی به ماساژورهای آقا ماسور (masseur) و به ماساژورهای خانم ماسوس (masseuse) گفته می‌شود. در کل برای مشخص کردن ماساژورهای آقا و خانم از کلمه ماساژ درمانگر یا ماساژ تراپیست (massage therapist) استفاده می‌شود.

ماساژ درمانگرها با ورز دادن و دستکاری عضلات و بافت‌های نرم بدن، استرس فیزیکی و روانی را از بین می‌برند، جریان خون را بهبود می‌بخشند و دردهای موجود در بدن را تسکین می‌دهند. ماساژ تراپیست‌ها سعی می‌کنند تا آسیب‌های به وجود آمده را درمان کنند و سلامت عمومی افراد را بهبود ببخشند.

 

 

تصویر یک ماسور خانم

 

وظایف ماساژ تراپیست چیست؟

ماساژ درمانگرها با اعمال فشار و دستکاری بافت‌های نرم و مفاصل بدن، انواع دردها و مشکلات فیزیکی و روانی مشتریان را درمان می‌کنند. وظایف و کارهایی که یک ماساژ درمانگر باید انجام دهد، کاملا مشخص است. در زیر وظایف یک ماساژ درمانگر را برای شما نام خواهیم برد:

  • با مشتریان در مورد سابقه پزشکی، علائم بیماری و هدف آن‌ها از انجام ماساژ صحبت کند.
  • مشتریان را قبل و در حین انجام ماساژ ارزیابی کند تا نواحی دردناک یا نواحی دارای تنش را در بدن آن‌ها شناسایی کند.
  • آشنایی لازم با عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و سایر بافت‌های بدن را داشته باشد و بتواند آن‌ها را به بهترین شکل ماساژ دهد.
  • انعطاف پذیری و دامنه حرکتی بدن را از طریق تکنیک‌های حرکت مفاصل و ماساژ عضلات، افزایش دهد.
  • یک ماساژ درمانگر باید بتواند در مورد کشش، تقویت، آرامش کلی و بهبود وضعیت بدنی، مشتریان خود را راهنمایی کند.
  • شرایط و پیشرفت مشتریان را مستند کند.
  • محل کار خود را تمیز نگه دارد و تجهیزات موجود را ضد عفونی کند.

ماساژورها بافت‌های نرم و مفاصل مشتریان خود را برای درمان آسیب دیدگی‌ها و ارتقای سلامت عمومی، دستکاری می‌کنند. یک ماساژ درمانگر ممکن است که در طول جلسه ماساژ از دست‌ها، انگشتان، ساعت، آرنج و حتی پاهای خود به عنوان یک ابزار ماساژ استفاده کند.

در یک جلسه ماساژ، ماسور ممکن است که از لوسیون، انواع روغن ماساژ، تخت ماساژ و حتی صندلی ماساژ استفاده کند. طول یک جلسه ماساژ بسته به نوع آن و نیاز مشتری متفاوت خواهد بود. برای مثال یک جلسه ماساژ سوئدی می‌تواند بین 30 تا 90 دقیقه به طول بیانجامد، در حالی که استفاده از صندلی ماساژ ممکن است 5 تا 10 دقیقه زمان ببرد.

یک ماسور باید حداقل در یک ماساژ به خصوص مانند ماساژ سوئدی یا ماساژ تایلندی تخصص داشته باشد. همچنین، ماساژ یک درمانگر ممکن است که در چندین روش ماساژ تخصص داشته باشد.

 

مهارت‌ها و خصوصیات ماساژ تراپیست‌ها

هر ماساژ درمانگر باید دارای مهارت‌ها و خصوصیت ویژه‌ای باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن وظایف خودش را انجام دهد. این مهارت‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 

تحصیلات مرتبط

یک ماساژ درمانگر حرفه‌ای، باید به اندازه کافی بر روی علوم مرتبط با ماساژ مطالعه داشته باشد. دوره‌های مختلفی جهت آموزش ماساژ برگذار می‌شود که در طی آن‌ها اصول و مبانی ماساژ هم به صورت تئوری و هم عملی آموزش داده می‌شوند.

 

مهارت‌های ارتباطی

یک ماساژ تراپست خوب باید از مهارت‌های ارتباطی عالی برخوردار باشد و بتواند با مشتریان خود به درستی ارتباط برقرار کند و در طول جلسه فواید ماساژ را به آن‌ها توضیح دهد. این کار باعث می‌شود تا مراجعه کنندگان در طول جلسه ماساژ، احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

 

استقامت بدنی بالا

ماساژ تراپیست‌ها ممکن است که در طی یک روز، چندین جلسه ماساژ برگذار کنند و باید این توانایی را داشته باشند که در طی تمام این جلسات روی پای خود بیاستند و قدرت لازم جهت ایجاد فشار و انجام حرکات ماساژ را داشته باشند.

 

مهارت تصمیم‌گیری

ماساژ تراپیست باید نیاز هر مشتری را ارزیابی کند و بر اساس شرایط و نیاز او، بهترین روش ماساژ را به مشتری توصیه کند.

 

قابل اعتماد و رازدار

مراجعه کنندگان اغلب تمامی سوابق پزشکی و سایر اطلاعات حریم خصوصیشان را در اختیار ماسور خود قرار می‌دهند. از همین رو یک ماساژ تراپیست باید قابل اعتماد باشد.

 

ماساژ تراپیست حرفه‌ای در حال ماساژ دادن مشتری بر روی تخت ماساژ

 

اهمیت استفاده از ماساژ تراپیست حرفه‌ای

در صورتی که تکنیک‌های ماساژ به درستی انجام شوند می‌توانند مزیت‌های فوق‌العاده‌ای برای سلامت جسمانی و روانی شما داشته باشند. اما در صورتی که ماساژ تراپیست از دانش و تجربه لازم برخوردار نباشد و تکنیک‌های ماساژ را به صورت اصولی پیاده سازی نکند، نه تنها از این مزیت‌ها محروم می‌شوید، بلکه می‌تواند باعث بروز مصدومیت و آسیب دیدگی شما شود.

به همین دلیل، همیشه توصیه می‌کنیم که از متخصص‌ها و ماساژ درمانگران حرفه‌ای جهت دریافت ماساژ استفاده کنید.

 

چگونه ماساژ درمانگر شویم؟

تبدیل شدن به یک ماساژ درمانگر کار سختی نیست. قبل از هر چیزی شما باید به این حرفه علاقه‌مند باشید، سپس می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزش ماساژ و کسب مدارک و تجربه لازم، به یک ماساژ تراپیست معتبر تبدیل شود.

ماسورها از بازار کار نسبتا خوبی برخوردار هستند. این افراد می‌توانند در کنار تیم‌های ورزشی، هتل‌ها، مراکز ماساژ و Spa، باشگاه‌های ورزشی و به صورت خویش فرمایی مشغول به کار شوند.

در صورتی که می‌خواهید به صورت حرفه‌ای وارد این صنعت شوید، توصیه می‌کنیم که یک بازار هدف برای خودتان انتخاب کنید و با توجه به نیازهای موجود، دانش و مهارت‌های خود را توسعه دهید.

 

از کجا می‌توان ماساژ تراپیست حرفه‌ای استخدام کرد؟

همانطور که گفتیم، استفاده از یک ماساژور حرفه‌ای جهت انجام انواع ماساژ بسیار مهم است. فرقی نمی‌کند که به دنبال ماساژ درمانی باشید یا بخواهید یک ماساژ ریلکسی دریافت کنید، یک ماساژ تراپیست با تجربه باعث می‌شود تا شما بیشترین بهره را از ماساژ خود ببرید.

ما در مرکز ماساژ لاوندر با در اختیار داشتن تعدادی از بهترین و با تجربه‌ترین ماساژورهای ایران، آماده هستیم تا تمامی ماساژ‌ها را به بهترین و اصولی‌ترین شکل ممکن در اختیار شما قرار دهیم. شما می‌توانید با استفاده از خدمات ماساژ در منزل و اعزام ماساژور مرکز ماساژ لاوندر، بهترین ماساژ تراپیست‌ها را در منزل یا محل مورد نظرتان داشته باشید و از مزیت‌های یک ماساژ حرفه‌ای لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *